Europska je unija 2022. godinu proglasila Europskom godinom mladih. Poseban je razlog za to ugroza pandemije koronavirusa koja se osobito nepovoljno odražava na rast i razvoj djece i mladih. Ovoj se krizi pridružuju i brojni drugi nepovoljni utjecaji, poput potresa, prijetnje ratom širih razmjera, ekonomske nestabilnosti i pada životnog standarda. I sve to traje već dugo, godinama.

Stoga možemo reći da smo kolektivno u stanju tzv. permakrize (britanski Collins Dictionary je riječ permakriza stoga odabrao kao riječ godine), produljenog (permanentnog) razdoblja nestabilnosti i nesigurnosti koje je posljedica niza prijetećih događaja koji su ustvari jedan dulji niz traumatskih iskustava.

Zavod za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko-podravske županije na vrijeme je prepoznao prostor za proaktivnim i preventivnim djelovanjem u ovim izazovnim vremenima, a osobito je prepoznao važnost djelovanja usmjerenog ranjivoj populaciji djece i mladih, pa je tijekom 2022. godine Djelatnost za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti sa zaštitom mentalnog zdravlja ovoga Zavoda intenzivno provodila raznolike aktivnosti usmjerene osnaživanju mladih u razvijanju samozaštitnih kapaciteta za lakše nošenje s izazovima ovog bremenitog vremena.

Osobne i kolektivne traume često su mogući okidači za razvoj i ostalih rizičnih ponašanja djece i mladih, poput zlouporabe droge, pijenja alkohola, usvajanja delinkventnih i nepoželjnih oblika ponašanja (vršnjačkog nasilja, krađa, skitnji…). Stoga su aktivnosti Zavoda za javno zdravstvo tijekom ove godine bile usmjerene upravo osvješćivanju rizika i preveniranju upravo ovakvih oblika nepoželjnih ishoda za mlade.

U tome smislu u osnovnim i srednjim školama provedena je sustavna edukacija mladih o štetnostima pijenja alkohola u okviru programa “Kako ne utopiti mladost u alkoholu”, a nedavno je započela i edukacija mladih u zajednici. U srednjim se školama provodi nacionalni preventivni program “Zdrav za pet” usmjeren edukaciji mladih o štetnom djelovanju droga i rizicima kockanja, klađenja i nekontroliranog igranja računalnih igrica. U osnovnim se školama provodi preventivni program “Kroz život bez nasilja” usmjeren suzbijanju vršnjačkog nasilja koji se ove godine proširio i izvan granica naše županije (došlo je do pozitivnog transfera znanja i iskustava, što je poželjna dodana vrijednost svake preventivne aktivnosti).

U srednjim se školama provodi i edukacija mladih o štetnosti pušenja. Mladima u zajednici nastoji se pomoći i u kvalitetnijoj organizaciji slobodnog vremena, i to izradom vodiča za mlade “Iskoristi dan u Virovitičko- podravskoj županiji” i javnozdravstvenim aktivnostima (poput javnih tribina) kojima se nastoji mladima osvijestiti važnost organizacije i planiranja aktivnosti u slobodno vrijeme. Do sada je održano gotovo 40 javnih tribina, predavanja ili radionica u našoj, ali i u nekim drugim županijama, i to kontinuirano tijekom cijele godine. Pandemija koronavirusa aktivirala je stručne kapacitete Djelatnosti za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti sa zaštitom mentalnog zdravlja Zavoda i u smjeru proaktivne skrbi o mentalnom zdravlju mladih, pa je objavljeno niz radijskih emisija, televizijskih priloga te informativnih i edukativnih tekstova o razvijanju vještina samopomoći radi učinkovitijeg snalaženja u izazovnim situacijama, a još od ranije u izdanju su Zavoda i vodiči za mlade poput vodiča “Kako prevladati ispitnu tjeskobu” namijenjenog učenicima i studentima kao oblika samopomoći u očuvanju mentalnog zdravlja. Europsku godinu mladih Zavod za javno zdravstvo zaključuje na najbolji mogući način za mlade, novim, 14. po redu izdanjem vodiča za pomoć u osmišljavanju slobodnog vremena djece i mladih “Iskoristi dan u Virovitičko-podravskoj županiji” koji je u pripremi da svima bude dostupan do konca ove godine.

(www.icv.hr, S. Brlas)