Virovitičko-podravska županija treća je najbolja po padu nezaposlenih osoba na evidenciji Zavoda za zapošljavanje u siječnju ove godine, u odnosu na prošlogodišnji siječanj. Prema posljednjim podacima DZS-a Županija je i među najboljima po rastu zaposlenosti te rastu plaća. Naša je analiza pokazala da je Županija u top pet po visini potpora za poduzetnike i obrtnike koje izdvaja iz proračuna.
Krajem siječnja na Zavodu za zapošljavanje – Područnom uredu Virovitica bilo je evidentirano 3.057 nezaposlenih osoba. U odnosu na prošli mjesec (prosinac 2024.) evidentirano je 5,6% ili 162 nezaposlene osobe više, a u odnosu na prošlu godinu (siječanj 2024.) nezaposlenost je manja za 29,8%, što je treći najbolji trend u odnosu na ostale županije, kako je pokazala naša analiza o stanju na tržištu rada na temelju podataka HZZ-a. U apsolutnom iznosu, na godišnjoj razini bilo je 1.299 manje nezaposlenih osoba.
Kako stoji u izvješću, krajem siječnja 2025. godine evidentiran je sljedeći broj nezaposlenih osoba: grad Virovitica – 666, grad Slatina – 512, grad Orahovica – 156, općina Pitomača – 327, općina Crnac – 58, općina Čačinci – 90, općina Čađavica – 85, općina Gradina – 157, općina Lukač – 124, općina Mikleuš – 43, općina Nova Bukovica – 74, općina Sopje – 97, općina Suhopolje – 246, općina Špišić Bukovica – 144, općina Voćin – 203, općina Zdenci – 74.
U svim gradovima i općinama došlo je do smanjenja nezaposlenosti. Lani na kraju siječnja je tako u Virovitici bilo 937 nezaposlenih, Slatini 788, Orahovici 243, općini Pitomača 439, općini Crnac 89, općina Čačincima 146, Čađavici 131, općini Gradina 228, općini Lukač 158, općini Mikleuš 72, Novoj Bukovici 93, općini Sopje 146, općini Suhopolje 343, Špišić Bukovici 180, općini Voćin 244 i općini Zdenci 116.
Uzmu li se u obzir samo gradovi, Virovitica je imala pad nezaposlenosti za 29 posto, Slatina za 35 posto te Orahovica za 35,8 posto. U najvećoj općini, Pitomači, nezaposlenost je bila manja na godišnjoj razini za 25,5 posto.
Krajem siječnja 2025. bile su unutar Županije evidentirane 1.544 nezaposlene žene, s udjelom od 50,5% naspram 1.513 nezaposlenih muškaraca ili 49,5%. Broj nezaposlenih žena, u usporedbi s prethodnim mjesecom, povećao se za 4,5% ili 66 žena, a u usporedbi sa siječnjem prošle godine smanjio se za 1.011 žena odnosno za 39,6%.
S obzirom na dobnu strukturu, najveći udio u registriranoj nezaposlenosti imaju osobe preko 50 godina starosti (35,0%).
U siječnju je na evidenciji evidentirano 630 korisnika prava na novčanu naknadu što je povećanje za 9,0% ili 52 korisnika u odnosu na prošli mjesec. U odnosu na isti period prošle godine broj korisnika novčane naknade smanjen je za 8,0% ili 55 korisnika. Udio korisnika novčane naknade iznosi 20,6% u ukupnom broju nezaposlenih osoba. Korisnicima novčane naknade u siječnju je isplaćeno 345.730,60 eura.
Iz evidentirane nezaposlenosti otišle su ukupno 303 osobe (88 osoba manje nego u istom periodu prošle godine). Zbog zapošljavanja (bilo po ugovoru o radu, ugovoru o djelu ili drugom obliku rada) evidenciju je napustilo 211 osoba (69,6%). Na temelju radnog odnosa u siječnju 2025. godine zaposleno je ukupno 207 osoba iz evidencije, što je za 90 osoba manje nego u istom periodu prošle godine. Zaposlene su 163 osobe na području Područnog ureda Virovitica, a 32 osobe zaposleno je izvan područja Područnog ureda Virovitica tj. u drugim županijama na području RH te 12 osoba u inozemstvu. Pogleda li se prosječno kretanje nezaposlenosti od 2000. godine do kraja prošle godine, lani je nezaposlenost bila na najnižoj razini.
Podsjetimo se, prema podacima DZS-a, u prosincu 2024. u odnosu na prosinac 2023. broj zaposlenih u pravnim osobama porastao je u 20 županija, a najviše upravo u Virovitičko-podravskoj županiji, za 3,6%. U zadnjem prošlogodišnjem tromjesečju, od listopada do prosinca, Virovitičko-podravska županija je imala treći najbolji trend povećanja zaposlenosti, za 3,4 posto. Prema posljednje dostupnim podacima za treći prošlogodišnji kvartal Županija je bila i u top pet po rastu plaća.
Prema analizi našeg portala, Virovitičko-podravska županija je bila u top tri hrvatskih županija po izdvajanju potpora za poduzetnike i obrtnike u 2023. godini, posljednjoj za koju su dostupni podaci. Županija je u 2023. godini za poduzetnike i obrtnike izdvojila 355.456 eura, ili 5,05 eura po stanovniku.
Kako su naveli tada u Županiji, Virovitičko podravska županija već šestu godinu zaredom provodi razne Programe potpora za poljoprivrednike, poduzetnike i obrtnike koji se bave proizvodnjom ili preradom, tradicijske obrte, poduzetnike početnike te sufinanciramo kamate na kredite. Sve zajedno na razini godine provodi se sedam Programa potpora za koje se izdvaja 589,2 tisuće eura godišnje, dok je ukupan broj korisnika 284.
U Virovitičko-podravskoj županiji potpore se dodjeljuju kroz program potpora male vrijednosti za poticanje razvoja poduzetništva na području Virovitičko-podravske županije, potpore za tradicijske obrte, izdvajaju se sredstva za subvenciju zakupa poslovnog prostora u Poduzetničke inkubatoru te Županija subvencionira kamate kroz program Žene, mlade i početnike te kroz program Kreditom do konkurentnosti.
-Sve mjere koje provodi Županija su u funkciji potpora gospodarstvu, a naročito poljoprivredi kao gospodarskoj grani koja uz prerađivačku industriju čini okosnicu našeg gospodarstva, a sve s ciljem – potaknuti ubrzani razvoj Županije u svim segmentima gospodarskog života, ali i razvoja infrastrukture i društvenih djelatnosti. Svaka lokalna jedinica nastoji osigurati prikladne uvjete života građana, određene usluge lokalnoj zajednici, dobre uvjete poduzetništvu radi jačanja svoje ekonomske i fiskalne osnove. Tako ćemo zadržati ili lakše privući mlade obrazovane, radno aktivne, poduzetne ljude, razviti pozitivne ekonomske procese i poduprijeti razvoj naše županije – kazali su nam nedavno u Županiji.
Spomenimo da za Županiju važna poljoprivreda se potiče kroz izravne potpore i subvencioniranje kamata za proljetnu i jesensku sjetvu.
(zupan.hr)