Danas, 14. studenog, obilježava se Svjetski dan šećerne bolesti. Šećerna bolest, odnosno dijabetes je kronično zdravstveno stanje u kojem je došlo do poremećaja u prijenosu glukoze, koju dobivamo iz hrane, u stanice. Tijelo osobe koja ima dijabetes ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne može koristiti kako bi trebalo.
Tim povodom patronažna služba Doma zdravlja VPŽ i Virovitičko-podravske županije organizirala je za građanstvo besplatno mjerenje šećera u krvi i krvni tlak te su se građani mogli informirati o ovoj podmukloj bolesti.
-Virovitičko-podravska županija već godinama sudjeluje u promoviranju zdravog života kako bi se na vrijeme otkrio dijabetes, smanjio ili spriječila pojava kod osobe. Tim povodom, uvijek u suradnji s patronažnom službom Doma zdravlja Virovitičko-podravske županije organiziramo mjerenje tlaka i šećera te osvješćujemo ljude tako da im dijelimo zdrave namirnice. Bitno je da naše građane osvijestimo da zdravo žive, da se kreću, da se na vrijeme otkrije ovaj bolest zvana ‘tihi ubojica’. U ovakvim akcijama se kroz godine znalo otkriti kod građana koji imaju visok šećer u krvi, a da toga nisu ni bili svjesni. To je i cilj naše akcije da se otkrije na vrijeme i da se proba spriječiti, odnosno liječiti ova bolest – rekla nam je Melita Sirovica, županijska pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, branitelje i socijalnu skrb.
U početku se bolest ne manifestira simptomima i može dugo ostati neprepoznata. Zato je važno redovito kontrolirati razinu šećera u krvi, osobito ako osoba ima neki od rizičnih čimbenika koji povećavaju vjerojatnost obolijevanja od dijabetesa. Procjenjuje se da 537 milijuna ljudi u svijetu, u dobi od 20 do 79 godina, ima šećernu bolest, a polovica ih nema dijagnozu ni liječenje.
-Postoje dvije glavne vrste dijabetesa: tip 1, tip 2. Dijabetes tipa 1 je autoimuna reakcija u kojoj tijelo greškom napada vlastite stanice, te gušterača ne može proizvoditi inzulin. Najčešći je kod djece, tinejdžera i mlađih osoba. Te osobe su na terapiji inzulinom. Pojavnost dijabetesa tipa 1 je kod otprilike 5 do 10 posto oboljelih. Dijabetes tipa 2 nastaje kad gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga tijelo ne iskorištava dobro. Kod oko 90 do 95 posto oboljelih od dijabetesa riječ je o tipu 2, a najčešće se dijagnosticira kod odraslih. Liječenje se odnosi na promjenu u načinu života, gubitka težine, zdrave prehrane i redovite tjelesne aktivnosti, te uzimanja oralne terapije. Odaziv je bio velik, izmjerili smo više od 150 tlakova i šećera u krvi. U svakoj akciji pokušavamo motivirati ljude za brigu o vlastitom zdravlju te im dati preporuke za zdrav način života – rekla nam je Danijela Suhanek, glavna sestra Doma Zdravlja VPŽ.
U Republici Hrvatskoj je 2023. godine prema prvim podacima CroDiab registra (Nacionalni registar osoba sa šećernom bolešću) bilo registrirano 395.058 osoba s dijagnozom šećerne bolesti. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60 posto oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih veći od 600.000. Svjetski dan šećerne bolesti (engl. World Diabetes Day (WDD)) najveća je svjetska kampanja za podizanje svijesti o dijabetesu.
Ova akcija održat će se i sutra, 15. studenog, u Slatini.
(icv.hr, ib)