U Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima danas (srijeda) je svečano otvorena Poučna staza DRAVA LIFE, završna aktivnost u sklopu istoimenog projekta usmjerenog na revitalizaciju rijeke Drave i očuvanje njezinih ekosustava.

Poučna staza DRAVA LIFE duga je 5.714 metara, a opremljena je s 25 info-edukativnih tabli koje posjetiteljima približavaju vrijednosti zaštićenih područja, biljnog i životinjskog svijeta rijeke Drave i s dvije nove promatračnice koje pružaju jedinstvenu priliku za uživanje u prirodi i promatranje ptica.

Na samom početku svim okupljenima među kojima su bili zamjenik župana VPŽ Marijo Klement, direktorica Turističke zajednice VPŽ Martina Jakelić, načelnik općine Čađavica Mirko Rončević i drugi, obratila se Tatjana Arnold Sabo, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije.

-Poučna staza Drava LIFE predstavlja krunu našeg rada na očuvanju prirodne baštine rijeke Drave u sklopu ovog projekta kroz koji smo osigurali i prostor za edukaciju, rekreaciju i uživanje u prirodi za sve generacije. Nastojali smo napraviti jedan novi sadržaj koji je ujedno i edukativan, ali i potiče razvoj turizma u ovom našem području uz rijeku Dravu – istaknula je Tatjana Arnold Sabo.

Čestitke na otvorenju nove Poučne staze DRAVA LIFE te dosadašnjem radu Posjetiteljskog centra Dravska priča koji ima razvijene sadržaje namijenjene za različite kategorije posjetitelja – za djecu i mlade kroz provedbu programa škole u prirodi, kao i različite oblike terenske nastave za studente, Školu uz rijeku, programe za ljubitelje prirode, zdravog života i rekreativce kroz grupne ili individualne posjete, uputili su tom prigodom načelnik Mirko Rončević i zamjenik župana Marijo Klement.

U sklopu projekta 2017. godine dodatno je opremljena bioistraživačka stanica u Posjetiteljskom centru Dravska priča, što je unaprijedilo istraživački i edukativni rad.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije brine o zaštiti, predstavljanju i promociji zaštićenih dijelova prirode i upravlja sa 16 zaštićenih dijelova prirode i ekološkom mrežom u području VPŽ te ulaže velike napore kako bi povećala svijest lokalnog stanovništva o važnosti očuvanja ekosustava s naglaskom na dobrobiti zaštićenih područja za kvalitetu života i njihovu održivom gospodarskom i turističkom potencijalu.

Tijekom projekta, koji je započeo 2015. godine, a završava krajem studenog ove godine, ostvarene su brojne aktivnosti na šest lokacija obnove u tri županije: Koprivničko-križevačkoj, Varaždinskoj i Virovitičko-podravskoj, uključujući obnovu rijeke, povećanje sigurnosti od poplava te jačanje rekreacijskog potencijala za lokalno stanovništvo.

-Izuzetno važna skupina aktivnosti u projektu odnosi se na edukaciju učenika i lokalnog stanovništva stoga mi je posebno drago da otvorenjem Poučne staze simbolično zatvaramo projekt iako se radovi na obnovi rijeke Drave nastavljaju. Edukacijskim aktivnostima nastojimo pojačati svijest lokalnog stanovništva o značaju prirodnih i očuvanih rijeka te unaprijediti njihovo znanje o mreži Natura 2000, posebice o zaštićenim riječnim pticama – istaknuo je tom prigodom Jasmin Sadiković, koordinator projekta iz Udruge za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek.

Voditelj projekta Igor Tošić iz Hrvatskih voda naglasio je kako je ovo prvi takav primjer međusobne uske suradnje između sektora Zaštite prirode i sektora Vodnog gospodarstva.

– Osim samih restauracija rukavaca na šest lokacija, odnosno osam rukavaca, imali smo i takozvane soft aktivnosti poput edukacija i edukativnih sadržaja kao što je ova Poučna staza ili Edukativno vodni centar u Legradu. Imali smo nekoliko info točaka na području Varaždinske i Koprivničko-križevačke županije, kao i nekoliko studija te ostalih smjernica koje smo proizveli kroz projekt. Naravno, tu je i sam postupak koji je prethodio tome – detaljno planiranje i otkup zemljišta. Dakle, jedna sveobuhvatna akcija svih partnera tijekom cijelog ovog perioda – rekao je Tošić.

Osvrnuo se i na planiranu obnovu rukavca Drave “Miholjački Martinci (C.6)” koji se nalazi u blizini na području općine Čađavica u Virovitičko-podravskoj županiji.

-Zahvat se predviđa na desnom rukavcu u inundaciji rijeke Drave u ukupnoj dužini rukavca od 2.500 metara. Predviđena restauracija rukavca uključuje uklanjanje postojećeg praga, biološku vodogradnju za stabilizaciju obale i stvaranje uvjeta za gniježđenje zaštićenih vrsta poput vodomara i bregunica. Ove će intervencije potaknuti dinamičke procese i protočnost u rukavcu kroz veći dio godine – zaključio je Igor Tošić.

Kako bi se osigurala zaštita za buduće generacije, područje DRAVA LIFE projekta postalo je dio prvog svjetskog Petodržavnog UNESCO rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav (MDD). Projekt obuhvaća područja Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije, čime je Drava uključena u globalnu mrežu najpoznatijih prirodnih područja.

Lisa Wolf iz WWF Austrija istaknula je.

-Projekt DRAVA LIFE predstavljao je pionirski korak za daljnje projekte obnove rijeka u regiji. Velika posvećenost sudionika i suradnika dovela je do provedbe još jednog velikog EU projekta koji sada obuhvaća čak pet zemalja: projekt LIFE RESTORE for MDD. Obnova rijeke Drave ne donosi samo koristi i prostor za prirodu, već i za ljude u regiji, služeći kao zelena i plava sigurnosna mreža – zaključila je Wolf.

Projektne aktivnosti svim nazočnima predstavljene su i kroz zanimljiv 30-minutni film pod nazivom “Novi život za Dravu”, a nakon prezentacije, uslijedio je obilazak Poučne staze DRAVA LIFE koju je, uz čestitke svim sudionicima projekta, otvorenom proglasio zamjenik župana Marijo Klement. Svi nazočni mogli su uživati u šetnji prirodom uz stručno vodstvo čuvara prirode Vladimira Ajhlera i Karla Fička.

Kako je već i spomenuto, Poučna staza DRAVA LIFE realizirana je u sklopu provedbe projekta Integrirano upravljanje rijekom, LIFE14 NAT/HR/000115 koji se provodio od 1. prosinca 2015. do 30. studenog 2024. godine. Projekt je ukupne vrijednosti 4.592,898 milijuna eura, od čega EU sufinanciranje iznosi 2.755,739 eura. Vodeći partner na projektu su Hrvatske vode, a partneri su Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Koprivničko-križevačke županije, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Varaždinske županije, WWF Austrija i Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek.

(icv.hr, vpz.hr, foto: Kristijan Toplak)