Virovitičko-podravska županija ima jednu od najmanjih stopa ovisnosti u Hrvatskoj, a kvalitetna edukacija i prevencija samo su dio putokaza kako ovisnosti smanjiti na najmanju moguću mjeru – naglašeno je na prvom simpoziju o ovisnostima u Virovitičko-podravskoj županiji koji je danas (srijeda) održan u Tehnološko inovacijskom centru u Virovitici. Ovaj je simpozij ciljano organiziran u Mjesecu borbe protiv ovisnosti, a tematski je bio vezan uz predstavljanje Akcijskog plana djelovanja na području ovisnosti u Virovitičko-podravskoj županiji za razdoblje od 2024. do 2026. godine.

Glavni cilj bio je upoznati dionike prevencije i suzbijanja ovisnosti o planiranim aktivnostima u području borbe protiv ovisnosti u sljedeće tri godine, još snažnije povezati ove dionike u mrežu međusektorske suradnje, ali i dodatno senzibilizirati javnost o važnosti prevencije i suzbijanja ovisnosti u lokalnoj zajednici.

Simpozij je okupio brojne stručnjake koji se bave istom problematikom u zavodima za javno zdravstvo, bolnicama, školama, drugim institucijama i udrugama, a sve nazočne na samom početku pozdravio je župan Igor Andrović koji je tom prigodom istaknuo veliko zadovoljstvo što se isti održava po prvi put u VPŽ te zahvalio Povjerenstvu za suzbijanje ovisnosti Virovitičko-podravske županije na organizaciji ovog hvalevrijednog događaja.

– Županija će sredstvima pratiti akcijski plan koji je Povjerenstvo izradilo kako bi se svi planovi i projekti iz plana realizirali. Ovisnost predstavlja velik problem današnjice i ona nije problem samo pojedinca, već čitave obitelji, zajednice, šireg društva. Isto tako, ovisnost je socijalni i ekonomski problem, a tome problemu treba prije svega pristupiti preventivno, na čemu spomenuti akcijski plan i radi. Nužno je napraviti sve da do same ovisnosti ne dođe, a ukoliko do iste dođe – potrebno je učiniti sve da se ovisnost što prije izliječi i da nema širi utjecaj na društvo – naglasio je župan Andrović.

fotoKristijan Toplak

Uvodno predavanje pod nazivom “Nacionalna strategija i nacionalni Akcijski plan djelovanja na području ovisnosti” održala je Josipa Lovorka Andreić, voditeljica Službe za ovisnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Podsjetila je tom prigodom na obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti te dodala kako joj je drago da se Virovitičko-podravskoj županija, uz druge županijske Zavode za javno zdravstvo, priključila organizaciji sličnih simpozija.

– Cilj provedbe jest predstavljanje nove nacionalne strategije “Djelovanje na području ovisnosti do 2030. godine”, kao i nacionalnog Akcijskog plana “Djelovanje na području ovisnosti do 2026. godine”. Također, izdvojila bih novousvojeni Akcijski plan “Nacionalna strategija 2023. godine”, koji predstavlja zaokret u politici usmjerenoj prema ovisnostima. Imamo jedan koherentan pristup, objedinjen i usmjeren na sve vrste ovisnosti, od alkohola i duhana, sve do ponašajnih ovisnosti poput kockanja, klađenja, gaming-a i ostalih – objasnila je Andreić.

Napravljen je i odmak od droga, za koje postoji ujednačen sustav prevencije, tretmana i oporavka te se, prema riječima Andreić, krenulo u jačanje sustava liječenja od alkoholizma i kocke.

-To su sve sustavi na kojima ćemo još raditi u budućnosti. Kada je riječ o „najvećoj“ ovisnosti, mislim da tu ne možemo deklarirati samo jednu jer je svaka izuzetno opasna kada do nje dođe. Trend droga je stabilan proteklih godina. Primjećujemo da većinu čine opijatski ovisnici u tretmanu, a trend novopridošlih opijatskih ovisnika je u padu. Također, kriminalitet upotrebe droga je stabilan, iako istraživanja prevalencija uporaba sredstava ovisnosti pokazuju porast svih sredstava ovisnosti – rekla je Lovorka Andreić, dodavši kako čekaju 9. prosinac kada će biti predstavljeni rezultati novog vala istraživanja zlouporabe sredstva ovisnosti u općoj populaciji Republike Hrvatske.

fotoKristijan Toplak

Povjerenstvo za suzbijanje ovisnosti VPŽ pod predsjedanjem profesora psihologije i specijaliste kliničke psihologije Siniše Brlasa na Akcijskom je planu intenzivno radilo od imenovanja novog saziva u travnju 2024. godine, nakon čega je Akcijski plan usvojila Skupština Virovitičko-podravske županije u listopadu ove godine. Usporedno je Povjerenstvo radilo i na razvijanju vizualnog identiteta i prepoznatljivosti u lokalnoj zajednici, a kako bi ubuduće bilo aktivnije prisutno i prepoznatljivo u zajednici.

-Mjesec borbe protiv ovisnosti izvrsna je prilika da se osvijesti problematika ovisnosti i u našoj županiji, a neposredan povod za ovaj simpozij jest donošenje akcijskog plana za borbu protiv ovisnosti u Virovitičko-podravskoj županiji, za trogodišnje razdoblje od 2024. do 2026. godine. Plan se temelji na nacionalnim strateškim dokumentima – Nacionalna strategija i Nacionalni akcijski plan. Svi stručnjaci su na jednom mjestu i nastojat ćemo kroz današnji simpozij razmijeniti iskustva, mišljenja o onome što se do sada učinilo, napraviti strategiju i zalog za uspješnije aktivnosti u području suzbijanja ovisnosti u narednom razdoblju. U travnju ove godine župan Andrović imenovao je novi saziv Povjerenstva, iako povjerenstvo funkcionira već 25 godina, te je dobio zadaću izrade županijskog akcijskog plana. Do listopada je plan izrađen i prihvaćen od strane županijske skupštine. On je jedan referentni okvir unutar kojeg će se provoditi sve one važne mjere, s jedne strane na prevenciji, a s druge strane na suzbijanju ovisnosti – kazao je Siniša Brlas, predsjednik Povjerenstva za suzbijanje ovisnosti VPŽ.

fotoTin Szabo

Istaknuo je kako je glavni zadatak simpozija bio okupiti sve važne dionike u području borbe protiv ovisnosti, po prvi puta u VPŽ, iz svih resora.

-Informacije koje dobivamo iz ostatka Republike Hrvatske pokazuju kako smo među prvim županijama koja je izradila ovaj akcijski plan. On se temelji na kontinuitetu borbe protiv ovisnosti u našoj županiji, koje je rezultiralo time da je naša županija pri dnu ljestvice broja ovisnika. To je iznimno dobar pokazatelj i rezultat kontinuiranog rada na prevenciji i drugim oblicima suzbijanja ovisnosti – zaključio je Brlas.

Uslijedila je panel rasprava o prevenciji i suzbijanju ovisnosti u Virovitičko-podravskoj županiji u kojoj su, uz članice i članove Povjerenstva, sudjelovali i sudionici simpozija, a istu je moderirala Ines Giba Jambrišak. Uz razmjenu iskustava i primjera dobre prakse, raspravljalo se o oblicima anketa o ovisnostima koje se planiraju provoditi među mladima.

(icv.hr, ts, dj, vpz.hr, foto: Kristijan Toplak)