Na godišnjoj razini Virovitičko-podravska županija dijeli 106 visokoškolskih i srednjoškolskih stipendija, pritom izdvaja oko 130.000 eura, a među njima su i stipendije za deficitarna zanimanja koje je dobilo 18 učenika. Riječ je o zanimanjima instalater grijanja i klimatizacije, vodoinstalater, automehaničar, kuhar, krojač, stolar i konobar, a mjesečno će im se tijekom deset mjeseci isplaćivati 67 eura.

Osim toga, Virovitičko-podravska županija raspisala je i javni natječaj za još osam stipendija, što dodatno ide u prilog skrbi koju Virovitičko-podravska županija pruža, ali govori i o velikom interesu učenika upravo za ta zanimanja. Tim tragom posjetili smo industrijsko-obrtničke škole u Virovitici i Slatini kako bismo porazgovarali sa stipendistima i budućim majstorima.

U suradnji s ravnateljima škola i vrijednim djelatnicima prvo smo pokucali na vrata Industrijsko-obrtničke škole u Slatini gdje nas je srdačno primila pedagoginja škole Snježana Ostoji te nas upoznala s dva vrijedna učenika stipendista, učenicom Magdalenom Miklić i učenikom Mihaelom Hodakom.

magdalena miklic Custom

Magdalena je iz Čačinaca i učenica je 1. razreda, smjer krojači, što će, kako nam je kazala, biti i njeno životno opredjeljenje.

– Od malena naginjem krojačkim poslovima, a ljubav prema tome naslijedila sam od moje bake koja je bila samouka krojačica. Tako sam i sama stalno nešto šivala, prekrajala, dizajnirala i shvatila sam da mogu spojiti ugodno s korisnim, odnosno povezati hobi s egistencijom i u konačnici cijeli život raditi što ono volim – rekla je Magdalena, čiji je tata također obrtnik, točnije stolar.

– Roditelji su mi dopustili da sama odaberem poziv i složili se s mojim odabirom. Još ne znam hoću li raditi u nekoj tvrtki ili otvoriti svoj obrt, to ćemo tek vidjeti – rekla nam je buduća krojačica Magdalena Miklić.

Njezin školski kolega, također učenik 1. razreda, ali smjera instalater grijanja i klimatizacije Mihael Hodak iz Sladojevačkog Luga, interes za ovo zanimanje dobio je surfanjem po internetu.

mihael hodak Custom

– Da bih si malo olakšao u odabiru struke, pogledao sam na internetu što se sve nudi i o kakvom je poslu riječ i tako sam naišao na instalatere grijanja i klimatizacije. Čini mi se zanimljivo, a vjerujem da će u toj struci biti i posla jer sve institucije trebaju taj kadar. Važno je dobro učiti, a kasnije se i potruditi primijeniti to stečeno znanje. Dodamo li tome i malo sreće, vjerujem da ću biti zadovoljan – rekao nam je Mihael Hodak.

Zahvalili smo se našim domaćinima u Slatini i vratili se u Industrijsko-obrtničku školu u Viroviticu gdje nas je dočekala pedagoginja Maja Volenik te nam dovela dva buduća instalatera grijanja i klimatizacije, Ivana Weissa iz Virovitice i Vitu Kodžagu iz Pitomače.

Već na prvu se vidjelo da dečki znaju što hoće, a to nam je prvo potvrdio Ivan koji je prve upute o traženju struke dobio od svog oca.

ivan weiss Custom

– Dosta vremena proveo sam s ocem u garaži gdje smo obavljali razne popravke, a poslije sam i sam konstruirao nešto što će poslužiti svrsi. Tehnika me oduvijek zanima, a mislim da će mi održavanje i servisiranje uređaja i instalacija biti i ljubav i životni poziv. Mislim da je to upravo po mojoj mjeri. Dakle, priča bi išla: završi školu, riješi majstorski ispit i osnuj svoju tvrtku – rekao nam je samopouzdani Ivan Weisss, a slično razmišlja i njegov kolega po struci Vito Kodžaga iz Pitomače kojemu čekić i kliješta također nisu strani.

– Da bih znao kako nešto funkcionira, često sam morao prvo rastaviti, a potom povovno i sastaviti. To je najbolji način da se nešto nauči. Općenito puno pozornosti polažem na praksu, a vjerujem da će tako biti i ubuduće. Teorija je vrlo bitna, ali praksa još bitnija, ne samo kada se radi o instalacijama, nego i općenito. Radim po tom sistemu i vjerujem da ću u tome i uspjeti. Za sada nemam nekih planova o tome gdje bih radio kada završim školovanje, ali vjerujem da će posla biti jer dobar majstor uvijek će naći posla – rekao nam je Vito iz Pitomače.

vito kodzaga Custom

Zaključak je da, ako se i dalje nastavi interes za ova zanimanja, ona više neće biti deficitarna, a možda je to i lijep početak priče o generaciji koja u budućnosti svoju egzistenciju želi ostvariti upravo u svojoj domovini.

(www.icv.hr, bs, foto: B. Sokele)