Četrnaest osnovnih i osam srednjih škola kojima je osnivač Virovitičko-podravska županija spremno je za početak drugog polugodišta, a koje će biti u znaku veće sigurnosti za učenike i djelatnike škola, nakon tragičnog događaja u OŠ Prečko.

-Ono što je sigurno za sve naše škole i Učenički dom jest da su svi spremni. Sva će vrata biti zaključana, otvoreni će biti samo glavni ulazi u škole, na kojima će dežurni spremači ili domari pregledavati osobe koje ulaze u zgradu. Budući da je u svakoj školskoj ustanovi i dosad bilo organizirano dežurstvo nastavnika, ono se nastavlja, sukladno novom protokolu koji obvezuje sve škole – rekla je Martina Bunić, pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport, koja je danas (petak) u Velikoj vijećnici VPŽ održala sastanak sa ravnateljima navedenih škola i Učeničkog doma.

Kristijan Toplak
fotoKristijan Toplak

Ravnatelji su ponaosob predstavili način na koji su se u kratkom vremenu, ali uspješno prilagodili novim uvjetima rada, obavijestili roditeljska i učiteljska vijeća te u novo polugodište ulaze sa oprezom, ali bez većeg straha, poručili su.

Veća razina sigurnosti nameće i potrebu ulaganja u videonadzor, sustave zaključavanja i kontrole, kao i kadar koji školama trenutno nedostaje. Županija je danas, u dogovoru sa školama, odredila prioritete za svaku školu te je sukladno tome određeno koje će dobiti dodatne brave, zaposlenike, zaštitare, kao i videonadzor koji je potrebno osigurati za svaku školsku zgradu.  

SREDNJOŠKOLCI VAN SAMO POD VELIKIM ODMOROM 

– Od ponedjeljka škole se zaključavaju, učenici osnovnih škola neće izlaziti van iz škole, a škole će se otključavati 30 minuta prije i 15 minuta poslije nastave. S ravnateljima srednjih škola dogovoreno je da će učenici izlaziti van pod velikim odmorom. Bilo je riječi i o pitanju održavanja praktične nastave u prostorima izvan školskih zgrada, kao i održavanju praktične nastave, koja se često provodi u restoranima, kao što su oni u Pitomači i Virovitici, a gdje je teško osigurati zaključavanje, budući da u restorane dolaze i vanjski korisnici, pa ćemo o tome još razmisliti – istaknula je Bunić.

fotoMarija Lovrenc

Na sastanku su bili i predstavnici PU virovitičko-podravske, a koja treba  dogovoriti timove sastavljene od pedagoga, psihologa i nastavnika koji će donijeti plan za svoju školsku ustanovu i kojeg u roku od 90 dana moraju predočiti Ministarstvu, odnosno, najkasnije do kraja nastavne godine, na temelju kojeg će škole funkcionirati i u budućnosti.

Mario Balogović, pomoćnik voditeljice službe kriminalističke policije PU virovitičko-podravske, kaže kako, sukladno navedenom, ravnatelji mogu očekivati pozive načelnika policijskih postaja kako bi usuglasili termine sastanka.

-Policija će s prvim danom novog polugodišta intenzivirati mjere i aktivnosti te pojačati svoju nazočnost uz škole, ali bez ulaska u njih. Ulazit ćemo isključivo na pozive predstavnika škola ili u slučajevima kada policija poduzima svoje ovlasti – rekao je M. Balogović.

BRZA PRILAGODBA 

Novi Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama, a koji je donesen jučer (četvrtak), tri dana prije početka nastave, stavio je pred ravnatelje ozbiljan izazov u kojem su uz prihvaćanje odrednica protokola, morali pokazati i snalaženje, prilagodbu te vrlo dobru organizaciju cijelog tima.  

Iako je dokument kao takav jasan, ostala su i neka neodgovorena pitanja, ponajviše ona koja se tiču učeničkih domova i velikog broja područnih škola. Još uvijek je do kraja nejasno kako će se organizirati stroga kontrola ulaska i izlaska u učeničke domove, koji funkcioniraju po principu obiteljske dinamike, s obzirom da učenici dom napuštaju zbog nastave u školi, sportskih obaveza u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima i hobijima, naglašeno je na sastanku danas.

Isto tako, pred matične škole koje imaju jako velik broj područnih škola, stavljena je odgovorna obaveza osiguranja ulaska i izlaska koje će zasad kontrolirati domari i spremačice, a kojih nema dovoljno, odnosno, koje s postojećim kadrom ne mogu pokriti kontrolu ulaska i izlaska za cijelo vrijeme nastave.

Marija Lovrenc
fotoMarija Lovrenc

JEDNA ZGRADA, DVIJE ŠKOLE, DEVET ULAZA

Posebnost su i velike škole, poput srednje škole “Stjepana Ivšića” u Orahovici, gdje istu zgradu koriste i osnovna i srednja škola i koja ima ukupno devet ulaza.

Ravnatelj Davor Jeger kaže kako su se uspjeli organizirati da s prvim danom drugog polugodišta ispoštuju sve odredbe novog Protokola, kako bi i djeca, osoblje, ali i roditelji bili mirni.

-Mi smo površinski najveći školski objekt u županiji, dijelimo dva pravna subjekta, sa 9 zasebnih ulaza i imamo izazova s kojima se moramo suočiti.  Prije smo imali dežurne učenike, njihovo mjesto su i ranije preuzeli dežurni nastavnici i učitelji, domari i spremačice koje smo sada organizirali tako da će svatko doprinijeti sigurnosti objekta i biti zadužen za sigurnost u svom terminu.

Razmišljamo kako ne bilo loše zapošljavanje dodatne osobe koja bi se mogla posvetiti isključivo tom problemu u skoroj budućnosti, a svakako trebamo novu opremu, koja školama uvijek nedostaje. Pokušat ćemo nabaviti kamere, elektromagnetske brave i drugo što će nam pomoći osigurati objekt – ističe D. Jeger.  

Nov Protokol prilika je za preslagivanje i stvaranje reda u onim dijelovima školske dinamike koji su do sada znali predstavljati organizacijski problem, rekao je ovaj ravnatelj, misleći na korištenje sportskih dvorana od strane klubova, a koje će odsad također biti pod većom kontrolom.

NA MATIČNU I PODRUČNU ŠKOLU „1,5 SPREMAČICA“

Nove obveze stvorile su i potrebu za većim brojem zaposlenih u školama, koje i inače muku muče s kuharima, spremačicama, domarima i drugim osobljem.

Drugo polugodište, koje počinje s pojačanim mjerama sigurnosti, svakako je izazovno i za manje škole, koje nemaju dovoljan broj spremačica i domara, poput Osnovne škole Vladimira Nazora u Novoj Bukovici, a kojoj je Ministarstvo za matičnu školu u Novoj Bukovici do sada odobrilo „1,5 spremačicu“, iako su godinama tražili veći broj zaposlenih.

Ravnateljica Lareta Žurbinić, s kojom se mogu poistovjetiti i brojni drugi ravnatelji u Hrvatskoj, kaže kako im nedostaje taj kadar, koji je sad pred izazovom i koji u najboljem slučaju može, uz matičnu, dežurati po najviše dva sata u Područnoj školi, koja je udaljena pet kilomdetara i iz koje se opet mora vratiti na posao. Dok se školi ne odobri zaposlenje dodatne osobe za kontrolu ulaska i izlaska, ona sama će pomagati osoblju u toj odgovornoj zadaći.

-Najviše nam treba suglasnost za zaposlenje spremača jer u Područnoj školi nemamo spremačicu. Prilagodit ćemo se situaciji i kontaktirati sa županijom po tom pitanju, a planiramo i nabavu nove opreme, kao što su elektromagnetske brave i videonadzor. Razgovarala sam sa kolegama u školi, već smo imali učiteljsko vijeće i upoznala sam vijeće roditelja, a koji imaju za zadatak upoznati ostale roditelje svojih razreda o novim pravilima. Mislim da je važno sve prihvatiti mirno i bez tenzija, kako bi se i učenicima osigurala što normalnija atmosfera, bez straha i brige. Radimo već i na formiranju školskog sigurnosnog tima.

Moram reći kako mi živimo u ruralnoj sredini,  u kojoj su rizici  sigurno drugačiji nego u ostalim sredinama, svi se poznaju pa sam nekako i sigurnija u pomoć roditelja prilikom problema. Ističem ovim putem i dobru suradnju s Policijskom postajom Slatina i kontakt policajcima, koji su najavili da će biti u okruženju škole od ponedjeljka. Mi smo i ranije zaključavali vrata na Područnoj školi, a od ponedjeljka će, eto, to biti praksa i za naš glavni ulaz u matičnu školu. Mislim da ćemo se svi polako snalaziti – smatra ravnateljica.

Poput nje, dio ravnatelja također je najavio kako će u ponedjeljak dočekati učenike na ulazu u školu, kako bi se u novo polugodište ušlo sa „što manje tenzija“ i što normalnije krenulo u prvi dan nastave. 

(icv.hr, mlo, foto: K. Toplak, M. Lovrenc)