Prvi vjesnici proljeća već su neko vrijeme oko nas. Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije započeo je ovu akciju prošle godine i već je u prvoj godini provedbe (tijekom samo 2 mjeseca) sakupio 544 opažanja biljnih svojti, a sudjelovalo je 136 sudionika. O rezultatima prošlogodišnje akcije možete pročitati ovdje, dok je kartografski prikaz prošlogodišnjih dojava dostupan u zbirnom pregledniku i u BioAtlasu.

Ove godine mijenja se način prikupljanja podataka, stoga je u tu svrhu pokrenut projekt “Jeste li ih vidjeli? – proljetnice” u aplikaciji iNaturalist. Za početak, potrebno je instalirati iNaturalist na mobilni telefon i registrirati se, a već sljedeći korak je fotografirati i zabilježiti svoju prvu proljetnicu kroz aplikaciju. Ukoliko želite pratiti novosti vezane za projekt “Jeste li ih vidjeli? – proljetnice” možete postati član projekta, međutim taj korak nije nužan da bi vaša proljetnica bila zabilježena u sustavu. Jednom instaliranu aplikaciju možete, osim za proljetnice, koristiti za prijavu i pregled opažanja ostalih vrsta, a ista vam može i pomoći u determinaciji nepoznatih vrsta.  

Opažanja proljetnica prijavljena kroz iNaturalist postat će dio nove nacionalne baze podataka o bioraznolikosti, BioAtlasa.

Proljetnica je zajednički naziv za sve biljke koje cvjetaju početkom vegetacijske sezone. Iako proljeće kalendarski počinje tek u ožujku, prve proljetnice mogu se naći i ranije. Mnoge izlaze iz zemlje već nakon prvih toplijih dana u godini, čak i dok se još topi snijeg.  

Neke od proljetnica su ugrožene, a neke su i strogo zaštićene. Glavne prijetnje proljetnicama su pretjerano branje te uništavanje staništa (širenje građevinskih područja, pretvaranje livada u obradive površine, krčenje šuma, odvodnjavanje i melioracija područja,…).  

Brojnost i stanje nekih proljetnica prati se u cijeloj Europskoj uniji. Prema Direktivi o staništima, tzv. osnovi EU zakonodavstva u zaštiti prirode uz Direktivu o pticama, visibaba i velika sasa prepoznate su kao vrste čije se područje pojavljivanja, brojnost, stanište te izgledi za opstanak u budućnosti moraju kontinuirano pratiti te o njemu izvještavati sve države članice EU. Vaše će dojave Republici Hrvatskoj pomoći u ispunjavanju ovog zadatka.  

(virovitica-nature.hr)