U petak, 7. veljače, u Osijeku je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti održan znanstveno-stručni skup pod nazivom „Psihološke intervencije u školstvu i zdravstvu“. Na ovome je skupu aktivno sudjelovao i profesor psihologije i specijalist kliničke psihologije Siniša Brlas, voditelj Odjela za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje u Zavodu za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije, izlaganjem na temu „Psihološke intervencije u prevenciji i suzbijanju vršnjačkog nasilja i ovisnosti te zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih“.
Djeca i mladi suočeni su sa sve većim izazovima za njihov rast i razvoj, osobito za mentalno zdravlje. Vršnjačko nasilje također je javnozdravstveni izazov i razvojni rizik povezan s mentalnim zdravljem, ali i s ovisničkim ponašanjem djece i mladih. Izloženi nasilju u povećanom su riziku da nošenje s traumatičnim iskustvima traže u uzimanju sredstava ovisnosti, dok osobe koje uzimaju sredstva ovisnosti lakše i češće manifestiraju rizična ponašanja (agresiju i nasilje) koja inače imaju pod voljnom kontrolom.
Preventivni pristup koji je pod nazivom „Kroz život bez nasilja“ prije 15-ak godina razvijen i primjenjuje se i nadalje u Virovitičko-podravskoj županiji uključuje psihološke intervencije u prevenciji i suzbijanju vršnjačkog nasilja, prevenciji ovisnosti i zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih, a ove su intervencije usmjerene dokidanju veza između rizičnih činitelja i nepovoljnih (razvojnih) ishoda te osnaživanju veza između zaštitnih činitelja i poželjnih ishoda.
Psihološke intervencije povezane su ovdje sa sljedećim očekivanim ishodima: usvajanje specifičnih znanja o oblicima nasilja te rizičnim i samozaštitnim ponašanjima, poticanje na altruizam i empatiju u vršnjačkim odnosima (usvajanje aktivne nenasilne uloge) i pomoć u razvijanju komunikacijskih vještina za nenasilno rješavanje nesporazuma i konflikata, sve to u širemu kontekstu skrbi o mentalnom zdravlju i prevenciji ovisnosti djece i mladih.
Resursi i alati za rad u ovome pristupu su publikacije u izdanju Zavoda za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije:
- Slikovnica za djecu „Pružam ti ruku“ iz 2011. godine, didaktički i metodički oblikovana za rad s djecom.
- Vodič za učenike „Kroz život bez nasilja – deset protunasilnih poruka“ iz 2010. godine, koristi se u provedbi radionica s učenicima u školama.
- Vodič za odgajatelje, učitelje, nastavnike i roditelje „Kroz život bez nasilja – vodič za prevenciju vršnjačkog nasilja kao rizika za mentalno zdravlje i ovisnost mladih“ iz 2024. godine, namijenjen specifičnoj edukaciji odraslih.
Oblici rada su:
- Vođena radionica za djecu za učenje kroz igru (slikovnica „Pružam ti ruku“), radionica za učenike (vodič „Kroz život bez nasilja – deset protunasilnih poruka“), interaktivno predavanje za odrasle (vodič „Kroz život bez nasilja – vodič za prevenciju vršnjačkog nasilja kao rizika za mentalno zdravlje i ovisnost mladih“).
- Navedeni je pristup odličan primjer međusektorske suradnje zdravstvenog i odgojno-obrazovnog sustava, a već dulje vrijeme prepoznat je i izvan županijskih, pa i izvan državnih granica, te se kao primjer dobre prakse često prikazuje i drugdje (kao i na ovome skupu).
(icv.hr, sb)