U prvoj polovici 2020. godine Republika Hrvatska predsjedat će Vijećem EU, čime će dobiti priliku odrediti dugoročne ciljeve i glavna pitanja koje će Vijeće rješavati u tom razdoblju. Sjednica Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija održana je danas (utorak) u Zagrebu.

Tematski fokus sjednice bio je na sudjelovanju županija u aktivnostima predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU. Hrvatsko predsjedanje Vijećem EU-a u prvoj polovici 2020. godine predstavlja jedan od složenijih međunarodnih projekata. Pripreme su započele krajem 2016. godine, a obuhvaćaju tehnički i sadržajni aspekt kojeg hrvatski predstavnici prate od tada. Upravo su pripreme i analize iskustava država prethodnih predsjedateljica bile temelj za izradu modela i strukture hrvatskog predsjedanja Vijećem EU-a. Iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova potvrđeno je da će Hrvatskoj zajednici županija biti dodijeljena aktivna uloga u ovom procesu.

fotofoto: hrvzz.hr

Prikazano u brojevima, za vrijeme predsjedanja bit će održano 160 sastanaka, od kojih 50 izvan Zagreba, raspoređenih po svim županijama. Procjenjuje se da će kroz Hrvatsku proći 25.000 delegata, od kojih su i dva summita šefova država, 12 ministarskih vijeća i sedam ministarskih konferencija. Uspješno predsjedanje mjeri se brojem ispunjenih ciljeva, ali i brojem pokrenutih inicijativa, objašnjava Gordan Markotić, načelnik Sektora predsjedavanja RH Vijećem EU 2020. pri Ministarstvu vanjskih poslova.

fotofoto: hrvzz.hr

– Zahvaljujući intenzivnoj suradnji Vlade Republike Hrvatske i lokalne i regionalne samouprave u posljednje dvije godine, stručnjaci iz razvojnih agencija uključeni su u planiranje iduće financijske perspektive, kroz prijenos poslova ureda državne uprave pokazali smo da smo spremni biti nosioci reforme javne uprave, a učinkovitijom raspodjelom statističkih regija u budućnosti očekujemo još veću efikasnost u povlačenju sredstava Europske unije. Uključivanje županija u aktivnosti predsjedanja doprinijet će definiranju ciljeva i pitanja koja je potrebno rješavati, uzimajući u obzir povratnu informaciju od građana, kojoj je lokalna i regionalna samouprava najbliža – istaknuo je predsjednik Hrvatske zajednice županija i šibensko-kninski župan Goran Pauk.

fotofoto: hrvzz.hr

U sklopu Izvršnog odbora održano je i predstavljanje projekta “Odgovorni poslodavci za odgovorno roditeljstvo”, Instituta za istraživanje i edukaciju Zaposlena mama, kojim se promovira usklađivanje privatnog i poslovnog života zaposlenih roditelja te uravnotežen odnos muškaraca i žena na tržištu rada. Predsjednica Instituta je Dijana Kobas Dešković, javnosti poznata kao začetnica MAMFORCE metode. Projekt “Odgovorni poslodavci za odgovorno roditeljstvo” provodi se na području cijele Hrvatske, a cilj je pomoći županijama da razviju odgovorne prakse upravljanja, postanu poslodavci izbora i budu dobar primjer drugima uz dodatne pozitivne učinke za razvoj županija.

(www.hrvzz.hr)