Kanadska postignuća u digitalizaciji i primjeni smart city rješenja su među najupečatljivijima na svijetu, a postignuti rezultati u gradu Kitcheneru su među najboljima u Kanadi, posebice kada je riječ o reindustrijalizaciji velikih postrojenja stare željezare i izgradnji moderne poduzetničke infrastrukture koja se bazira na tradicionalnim prerađivačkim sektorima uz podršku modernih digitalnih tehnologijama.

Hrvatsko izaslanstvo koje su činili župani Virovitičko-podravske i Vukovarsko-srijemske županije, županica Požeško-slavonske županije, gradonačelnik Daruvara i predstavnici drvne i graditeljske industrije susrelo se početkom tjedna s gradonačelnikom Berryjem Vrbanovićem kako bi iz prve ruke dobili informacije o suvremenom prostornom planiranju te realizaciji ulagačkih projekata financiranih iz lokalnih i državnih kanadskih izvora. Gradonačelnik Vrbanović je izrazio želju da se čim više hrvatskih dužnosnika aktivno uključi u rad svjetskih udruženja gradova i regija, čime bi se značajno mogla povećati vidljivost hrvatske mreže općina, gradova i županija.

Osim prezentacije atraktivnih ulagačkih projekata, poput izgradnje Centra za umjetnu inteligenciju u Lipiku ili Centra za povrće u Virovitičko-podravskoj županiji te predstavljanja niza pripremljenih projekata u području kontinentalnog turizma i ruralnog razvoja, lječilišnog turizma u Daruvaru te navodnjavanja u poljoprivredi i korištenja geotermalnih izvora, gosti su obišli i niz gradskih objekata iz  komunalne infrastrukture i funkcioniranja tehnoloških inkubatora i poslovnih specijaliziranih hubova.

Izaslanstvo je uz aktivnu podršku Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Mississaugi i uz pomoć Veleposlanstva Kanade u Zagrebu organiziralo niz sastanaka s lokalnom kanadskom administracijom, ali i s mnogobrojnim predstavnicima hrvatske dijaspore koja je u Kanadi okupljena u sportskim, vjerskim i kulturnim udrugama. Značajnu podršku u organizaciji sastanaka pružila je mješovita Kanadsko-hrvatska gospodarska komora čiji su članovi iznijeli svoja zapažanja i prijedloge za poboljšanje ulagačke klime u Hrvatskoj te su apelirali na potrebu boljeg informiranja dijaspore o poslovnim mogućnostima u Republici Hrvatskoj.

Između mnogih održanih sastanaka treba istaknuti i važan službeni posjet gradu Mississaugi u kojemu živi više od 750.000 stanovnika, od kojih je više od 8000 Hrvata. Komunalne teme su dominirale tijekom važnog sastanka hrvatskog  izaslanstva s članovima Gradskog vijeća grada Mississuage na čelu s gradonačelnicom Bonnie Chrombie, a zapaženo mjesto je zauzela inicijativa o mogućem zajedničkom kandidiranju projekata na razini Europske unije u Bruxellesu, odnosno na razini programa Global Europe koji predviđa financiranje i podršku za one projekte koji afirmiraju R&D postignuća, digitalizaciju i smart city rješenja u Kanadi i unutar EU zemalja.

Teme obrazovanja, iskustva u urbanizaciji i izgradnji novih pametnih naselja pobudile su zapaženo zanimanje obje strane, a hrvatska strana je otvoreno naglasila interes za valorizaciju kulturne baštine, muzejske projekte povezane kroz poljoprivredu i turizam te naravno uz privlačenje ulaganja.

Posjet je završen usvajanjem prijedloga za organizaciju ulagačkog foruma „Invest in Slavonija“ koji će se održati tijekom drugog tromjeseječja 2023. godine i na koji će biti pozvani ključni ulagači hrvatskog porijekla, gradonačelnici navedenih kanadskih gradova i globalni investitori.

(vpz.hr)

no images were found