Udruga paraplegičara i tetraplegičara Osječko-baranjske županije organizirala je okrugli stol na temu pristupačnog i prilagođenog prijevoza za osobe s invaliditetom kako bi predstavnicima lokalne samouprave ukazati na značaj pristupačnog i prilagođenog prijevoza za osobe s invaliditetom.
– Imamo ljude iz okolnih mjesta koji 20 godina nisu bili u Osijeku jer nemaju prijevoz. Neki od njih gotovo isto vremensko razdoblje nisu napustili svoje kuće- rekao je u uvodnom dijelu predsjednik udruge Danijel Balažić upozorivši kako nemogućnost kretanja ograničava
invalidne osobe u interaciji u društveni i svakodnevni život.
Udruga paraplegičara i tetraplegičara Osječko-baranjske županije već treću godinu provodi pilot projekt UPiT2Go baziranog na usluzi međumjesnog prijevoza osoba s invaliditetom. Projekt financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike a njegova vrijednost je 59.725,26 eura (450.000,00 kn). Partneri u provedbi su Osječko-baranjska županija i Grad Osijek. Okrugli stol održan je s ciljem prezentacije rezultata projekta i ukazivanja na potrebu uvođenja međumjesnog prijevoza osoba s invaliditetom kao standardne usluge dostupne svima na području Osječko-baranjske županije, što je preduvjet podizanja razine životne kvalitete te kategorije naših sugrađana.
Na žalost, od ukupno 132 jedinice lokalne i područne samouprave s područja Slavonije, Baranje i Srijema, odnosno 5 županija, 22 grada i 105 općina, samo se 6 predstavnika općina i gradova odazvalo pozivu među kojima su bili Grad Osijek i Općina Antunovac.
– Mogli smo čuti važne spoznaje i informacije o socijalnoj usluzi međumjesnog prijevoza osoba s invaliditetom, gdje se i mi sa razine jedinica lokalne samouprave možemo uključiti, spoznati našu ulogu u poboljšanju te usluge, a sve kako bismo osobama s invaliditetom pomogli u njihovoj mobilnosti. Tu smo kako bismo dobiti podatke , a to je ono što nemamo, koliko je takovih invalidnih osoba na području svake lokalne samouprave, pa da vidimo na koji način možemo pomoći- rekao je Davor Tubanjski, načelnik Općine Antunovac.
Prema riječima Marija Bureka iz osječkog Ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom koji pokriva područje 5 slavonskih županija, na tom prostoru je oko 115. 000 invalida, od čega je oko 45.000 s područja Osječko-baranjske županije.
– Pristupačnost je preduvjet za sve životne aktivnosti. To ne podrazumijeva samo zgrade, objekte, javne površine, nego informacije, komunikacije, sadržaje, sve ono što je dostupno svim građanima a treba biti dostupno i osobama s invaliditetom. Upravo zbog nepristupačnosti dobivamo najviše pritužbi. Tu su jedinice lokalne samouprave ključne, pogotovo one u ruralnijim dijelovima- istaknuo je Burek iznijevši primjere iz prakse gdje su mladi ljudi morali odustati od studiranja ili zapošljavanja zbog nedostatka prijevoza.
Okupljeni su na okruglom stolu predstavili iskustva ali i mogućnosti koje se otvaraju potencijalnim prijaviteljima na natečaje putem kojih će biti moguće osigurati sredstva za financiranje projekata koji obuhvaćaju prijevoz osoba s invaliditetom. Svoje aktivnosti u tom smjeru nastavlja i UPiT kojemu završava posljednja godina trogodišnjeg programa a planiraju se prijaviti na novi, upravo otvoreni natječaj.
– Trenutačno smo u kampanji kojom pokušavamo prikupiti još sredstava za kupnju novijeg vozila. Osječko-baranjska županija osigurala nam je donaciju, nešto smo našli i u realnom sektoru, a obratili smo se i općinama. Išli smo s idejom da kad se male ruke slože, sve se može. Da je svaka općina dala 500 eura, danas bismo već imali noviji kombi, međutim, nismo baš naišli na razumijevanje – istaknuo je Balažić ustvrdivši kako bi lokalne samouprave trebale voditi više računa o potrebama osoba s invaliditetom koje žive na njihovom području.
(www.icv.hr, tj, foto: T. Jovanović)