Projekt izgradnje oporavilišta za divlje životinje predstavljen je na konferenciji pod nazivom „Brinemo za životinje. Svaka jedinka je važna!” održanoj u osječkom ZOO hotelu, smještenom tik do Zoološkog vrta na lijevoj obali Drave.

Projekt vrijedan šest i pol milijuna kuna provodi osječki Unikom, a najveći dio sredstava osiguran je iz Kohezijskog fonda Europske unije. Cilj projekta je izgradnja prostora za izolaciju i smještaj životinja, te prostorije veterinarske ambulante, koji će omogućiti životinjama razvoj otpornosti i koordinacije, te povrat letnih i lovnih sposobnosti. Realizacija projekta započela je u listopadu 2020. godine, a završetak je planiran za travanj 2023.

– Kroz ovaj projekt izgradit ćemo novi objekt u kojem ćemo imati mogućnost pomoći životinjama koje su ozlijeđene u prirodi. Uz objekte za oporavak, izgradit će se i pet nastambi za prihvat i smještaj životinja, hladnjača i skladište hrane, te će se nabaviti specijalizirana vozila za prijevoz hrane – rekao je Igor Pandžić, direktor Unikoma.

fotoFoto: Unikom Facebook

U sklopu projekta provodit će se i edukacija šire javnosti o tome kako se odnositi prema ozlijeđenim životinjama koje su pronađene u prirodi. Do sada su organizirane edukativne radionice za djecu svih uzrasta, studente i opću populaciju, a uz kampanju putem društvenih mreža izrađeni su i online edukativni priručnici u suradnji s Odjelom za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, dok će se edukacija provoditi u Poljoprivrednoj i veterinarskoj školi te Prirodoslovnoj gimnaziji Ruđer Bošković iz Osijeka.

fotoFoto: Unikom Facebook

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin istaknuo je kako je smisao projekta briga o divljim životinjama te podizanje svijesti o važnosti našeg staništa i okoliša.
– Posebno me veseli što je projekt u iznosu od 5 i pol milijuna kuna financiran od strane europskih fondova, gotovo milijun kuna osigurano je iz Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, dok tvrtka Unikom za njega izdvaja samo 45 tisuća kuna. Dobit ćemo vrijedne objekte, a najvažnijim smatram da kod najmlađih razvijamo svijest o potrebi očuvanja okoliša i divljeg svijeta oko nas. Smatram to i civilizacijskim dosegom. Posljednjih se godina i desetljeća zaista u Hrvatskoj promijenila svijest o zaštiti okoliša i uvjeren sam kako će ovaj projekt tome dodatno doprinijeti – rekao je Vulin.

Sudionici konferencije potom su obišli gradilište na kojem su užurbano odvijaju radovi kako bi u travnju 2023. godine oporavište bilo spremno pružiti smještaj i veterinarsku skrb ozlijeđenim divljim životinjama.

(www.icv.hr, tj)