Projekt “Odgovorna zelena destinacija – Europska Amazona” povezuje 14 partnera s područja prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, najvećeg i najočuvanijeg sustava rijeka slobodnog toka u srednjoj Europi, s ciljem postavljanja temelja održivog turizma.

Uz Osječko-baranjsku županiju kao projektnog partnera, sudjeluju kao povezani partneri i Turistička zajednica Osječko-baranjske, te Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije.

Velika Polana, Slovenija – Projektni partneri s područja prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav (MDD) iz 12 zaštićenih područja u pet država na tri rijeke udružili su snage u srpnju 2020. godine na projektu koji je financirala Europska unija, “Odgovorna zelena destinacija – Europska Amazona”. Ta mreža povezuje visokokvalificirane pojedince i sposobne organizacije, formirajući poboljšano okruženje koje omogućuje funkcioniranje prekogranične destinacije “Europska Amazona”, radi implementacije zajedničke strategije, ponude visokokvalitetnih usluga međunarodnim posjetiteljima i zelenih radnih mjesta s velikom dodanom vrijednošću za stanovnike u degradiranim, većinom ruralnim područjima.

Svrha projekta “Europska Amazona” jest nadograditi biciklističku rutu “Europska Amazona” i pretvoriti područje u uistinu odgovornu destinaciju razvojem zajedničkih strategija, IT rješenja i interakcija učenja na znatno višoj razini destinacije. “Europska Amazona” dovest će mogućnosti održivog razvoja za upravljanje raznolikom prirodnom i kulturnom baštinom te resursima s lokalne na prekograničnu razinu, uz istovremeno omogućavanje jedinstvenih iskustava za međunarodne posjetitelje.

Destinacija “Europska Amazona” bit će zajedničko i integrirano rješenje za održivi turizam, uključujući model utjecaja turizma na zelenu destinaciju, koji kombinira društvene i tehnološke inovacije, zajednički model strategije i upravljanja za destinaciju, zajedničke vodeće turističke proizvode koji povezuju vrhunska iskustva na rijekama: riječna ruta, planinarske rute, iskustva “Europske Amazone”, validaciju modela na dva prekogranična pilot područja i obuku dionika za odgovornu zelenu destinaciju.

Predstavnici partnera, regija i institucija susreli su se 18. veljače na online javnoj početnoj konferenciji, koju je otvorila glavna izvršna direktorica glavnog partnera Iskrive, Instituta za razvoj lokalnih potencijala, Urška Dolinar, i predstavila odgovornu zelenu destinaciju “Europska Amazona”.

Nakon konferencije, pet gostujućih govornika predstavilo je najzanimljivije atrakcije i iskustva u području prekograničnog rezervata biosfere MDD nakon koronavirusa.

Dr. Wolfgang Weber iz Geosys Wirtschafts- und Regionalentwicklungs Gmbh (Austrija) predstavio je dobre prakse i statistiku iz različitih regija Štajerske s fokusom na Thermen- & Vulkanland Steirmark.

Helga Lukač iz Razvojnog centra Murska Sobota (Slovenija) opisala je EXPANO paviljon, regionalni promocijski centar koji se nalazi u blizini Sobotskog jezera i predstavlja ulaganje u ostvarivanje turističkog, ekonomskog, kulturnog i sportskog potencijala regije Pomurje.

Miran Bojanić Morandini iz Turističke zajednice Varaždinske županije (Hrvatska) predstavio je inovativne vikendice s pričom kao uspješan primjer razvoja kontinentalnog turizma.

Gábor Benovics iz Helian NaTour Ltd. (Mađarska) predstavio je dobre turističke prakse na području “Europske Amazone”, aktivni turizam i ekoturizam, biciklističke ture i ture kanuima.

Dr. sc. Vladimir Marković sa Sveučilišta u Apatinu (Srbija) predstavio je posebni rezervat prirode “Gornje Podunavlje” u općini Apatin, koji uključuje niz meandara, pritoka i kanala.

Projekt Odgovorna zelena destinacija “Europska Amazona” sufinanciran je kroz Program transnacionalne suradnje Dunav Europske unije (fondovi ERDF i IPA). Ukupni budžet projekta iznosi 2.411.290 eura i dijeli ga 14 punopravnih partnera.

Projekt je započet 1. srpnja 2020. i trajat će do 31. prosinca 2022.

(www.icv.hr, tj)