Svjetski dan divljih vrsta obilježen je na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku projektom kojim će se u Kopačkom ritu pomoću visoke tehnologije i modela umjetne inteligencije pratiti divlja flora i fauna. Riječ je o projektu pod nazivom Wetland & wildlife monitoring using technology & acoustics (Watch Out) vrijednim oko 170 tisuća eura, a koji se provodi uz potporu tvrtke Huawei.
Cilj projekta je praćenje biološke raznolikosti, predviđanje stabilnosti ekosustava u Parku prirode Kopački rit i rješenja za olakšavanje informiranog donošenja odluka u očuvanju prirodne baštine. Ravnatelj Kopačkog rita Ivo Bašić istaknuo je kako je općepoznato da je Kopački rit zaštićeno područje, ponajprije zbog vrsta ptica, riba, ali i ostale flore i faune.
– Kad govorimo o nekoj svjetskoj razini čak je 35 posto vlažnih staništa nestalo, a znamo koliko su ona važna za ljudsku opstojnost- rekao je.
Suvremena tehnologija koristit će se kako bi se pokrilo veće područje na više mjesta u isto vrijeme, a funkcionirat će 24 sata dnevno. U Kopačkom ritu bit će postavljeno 100 uređaja na ciljano područje, koji će prikupljati zvučne zapise.
– Nakon toga se podaci prenose na platformu Arbimon u vlasništvu Rainforest Connection-a, neprofitne organizacije iz SAD-a i jednog od partnera na ovom projektu- rečeno je na predstavljanju projekta na Fazos-u.
U Kopačkom ritu obitava 2700 različitih biljnih i životinjskih vrsta. Primjena navedene visoke tehnologije i modela umjetne inteligencije u biomonitoringu dat će doprinos zaštiti ugroženih i zaštićenih životinjskih vrsta, a kako je istaknuo profesor Siniša Ozimec utvrdit će se i njihov raspored te utjecaj klimatskih promjena na njihovu biologiju i ekologiju.
(www.icv.hr, tj, foto: Facebook, Park prirode Kopački rit)