Povodom obilježavanja Dana glagoljice, u Gradskoj knjižnici Našice održano je predavanje “Glagoljica u hrvatskoj povijesti i kulturi” izvanredne profesorice s Fakulteta hrvatskih studija Ivane Kresnik.
Uvodno predavanje izložile su učenice Elena Juranić i Marija Zeljić, predstavivši izložbu “Glagoljička ruta” pod mentorstvom prof. izv. savj. Mirjane Rajić.
Profesorica povijesti Sandra Hvizdak također je održala izlaganje o glagoljici na način da je predstavila rad učenika kroz srednjovjekovnu kuharicu, napisanu na glagoljici, izradu velikih glagoljičkih slova ispred škole, oslikavanje majica i ostalih stvari vezanih uz glagoljicu.
Profesorica Kresnik svojim je predavanjem otkrila bitne činjenice o Slavenima, braći Ćirilu i Metodu, crkvenoslavenskom književnom jeziku, sv. Jeronimu i o samoj glagoljici.
– Glagoljicu najčešće povezujemo s Istrom, Hrvatskim primorjem i Dalmacijom. No, na području Slavonije pronađen je glagoljski grafit, na freski u crkvi sv. Dimitrija u Brodskom Drenovcu, te tri glagoljska grafita u crkvi sv. Martina u Lovčiću kod Slavonskoga Broda. Vrlo je važno pričati o glagoljici, a ova je večer odličan primjer kako u tome ustrajati – rekla je profesorica Kresnik.
Predavanje je organizirala profesorica Mirjana Rajić, u suradnji s Gradskom knjižnicom Našice, a kako kaže, ideja je potekla od sudjelovanja Srednje škole Isidora Kršnjavog Našice na Milenijskom natjecanju iz kreativne industrije održanom u prosincu na Ekonomskom fakultetu u Osijeku.
– Od ponuđenih tema, glagoljica, mitologija, put svile ili vodik, odabrali smo glagoljicu. Radili smo sektor kreativne industrije: baština (muzeji, knjižnice, arhivi) i dizajn. Oblik izvedbe idejnog rješenja bio je izložba, dizajn vizuala i organizacija eventa, odnosno javnog događaja, a ideja stvaranje putujuće izložbe pod nazivom „Glagoljička ruta“. Sve nas je to ponukalo da organiziramo ovo predavanje koje je vrlo zanimljivo i stručno te iznimno prikladno za publiku koja nije upoznata s temom glagoljice – rekla je profesorica Rajić te opisala postavljenu izložbu koja prikazuje povijest, razvoj i značaj glagoljice u hrvatskoj kulturi i povijesti, naglasivši kako su njeni segmenti bili povijest glagoljice i to prikaz evolucije pisma, njegovog nastanka i razvoja kroz stoljeća, zatim prikazivanje povijesnih osoba koje su imale ulogu u širenju i očuvanju glagoljice, interaktivna sekcija gdje su posjetitelji mogli pokušati pisati glagoljicom te koristiti digitalne alate za prevođenje teksta u glagoljicu i obrnuto.
– Prikazali smo i glagoljicu u suvremenoj kulturi, odnosno kako se glagoljica koristi danas, u umjetnosti, dizajnu i popularnoj kulturi, imali smo likovne radove učenika na temu glagoljice, a odradili smo i dizajn vizuala, odnosno napravili moderni logotip izložbe koji kombinira elemente glagoljice sa suvremenim dizajnom. Uz sve to, napravljeni su i promo materijali, poput plakata, letaka i online materijala za promociju izložbe, zatim izrađeni i suveniri poput majica, šalica, magneta i knjiga s motivima glagoljice – kaže profesorica Rajić te ističe kako je važna interakcija s publikom jer su time nazočni mogli puno naučiti o glagoljici i njenoj vrijednosti.
Posebno oduševljena ovim predavanjem bila je ravnateljica Gradske knjižnice Našice Marija Buha.
– Prije svega, moram reći kako sam jako sretna što smo i mi kao knjižnica bili dio ovog sjajnog i edukativnog predavanja na način da smo ustupili prostor za održavanje istog. Predavanje je bilo iznimno korisno i lijepo, zahvaljujem profesorici Rajić na odličnoj pripremi. Mi kao Gradska knjižnica itekako nastojimo očuvati našu tradiciju, hrvatski jezik i slovo, stoga je ovaj događaj za nas poseban – rekla je Buha.
(icv.hr, vg)