Na konferenciji “Slavonija 2030. iz perspektive proizvođača hrane”, održanoj u organizaciji Grada Osijeka, Osječko-baranjske županije, Društva agronomskih novinara Hrvatske i Agrokluba raspravljalo se o razvoju poljoprivrednog sektora koji bi trebao biti produktivniji, više usklađen s tržištem te učinkovitiji i konkurentniji u cijelom proizvodnom lancu hrane.
Konferenciji je nazočio i župan Ivan Anušić koji je govorio o potencijalima istoka Hrvatske u narednom razdoblju.

– Poljoprivreda je oduvijek bila core business u Slavoniji i tako će biti i u budućnosti. Zato je nužno pratiti razvoj novih tehnologija i inovacija te tržišne potrebe, a ono gdje imamo puno prostora za napredak je bavljenje poljoprivredom u kratkim lancima opskrbe, na malim OPG-ovima, uz naglasak na kvalitetu, a ne kvantitetu. Da bi to uspjeli, moramo popularizirati tu granu gospodarstva jer nema puno zainteresiranih poljoprivrednika koji bi ostali i radili na zemlji iako je, vjerujem, proizvodnja hrane budućnost. Vrijeme kad su globalni interesi bili okrenuti tržištu nafte i drugim izvorima energije polako prolazi te se sve više okreće prema vodi koju mi imamo, i prema proizvodnji hrane koja u ovom trenutku nedostaje. Istok Hrvatske ima sve pretpostavke da se ozbiljno bavi poljoprivredom na način da OPG-ovi stvaraju dodanu vrijednost zajednici kojoj pripadaju, a u isto vrijeme kreiraju radna mjesta te uspijevaju biti samoodrživi. Stoga je nužno zajedničko djelovanje od najviše do najniže razine, osluškivanje proizvođača i njihovih potreba da budu još kvalitetniji i produktivniji kako bi sami uvidjeli da u općini, gradu ili županiji imaju podršku – kazao je župan i osvrnuo se na mjere Osječko-baranjske županije u poticanju razvoja poljoprivrede.

-Posljednjih nekoliko godina poljoprivrednike sufinanciramo u nabavi opreme i kupnji zemljišta, a najveća potpora koju trenutno provodimo za sve male OPG-ovce je izgradnja Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće. Također, uključili smo lokalne proizvođače u projekt osiguravanja besplatnog školskog obroka za sve osnovnoškolce za koji izdvajamo oko 19 milijuna kuna. Ideja nam je pomoći svakom poljoprivredniku posebno, osobito na početku njihova puta, osnažiti ih, pružiti im potrebnu podršku kako bi jednog dana uspjeli svoj proizvod plasirati na tržište – zaključio je župan.

Foto 2 Custom 2

No, o poljoprivrednoj proizvodnji više se ne može govoriti izvan okvira znanstvene zajednice. Najbolje to pokazuje i Fakultet agrobiotehničkih znanosti koji svojim intenzivnim djelovanjem utječe na modernu poljoprivrednu proizvodnju. Stoga je u suradnji s osječkim FERIT-om, pokrenuo jedinstveni studij za poslove budućnosti, čiji će stručnjaci doprinijeti unaprjeđenju poljoprivredne proizvodnje. Ove godine upisana je prva generacija studenata na diplomski sveučilišni studij ‘Digitalna poljoprivreda’ koji se, uz sudjelovanje profesora i predavača iz inozemstva, održava na engleskom jeziku.

-Pokretanjem ovog studija, Hrvatska ima priliku pozicionirati se kao centar izvrsnosti za digitalnu poljoprivredu. Značajno je što se jedan takav studij otvorio upravo u Slavoniji, našoj najvažnijoj poljoprivrednoj regiji, s ogromnim potencijalnom za dodatni razvoj koji je, nažalost, nedovoljno iskorišten zbog velikog iseljavanja stanovništva, odnosno gubitka radne snage. Uvjeren sam kako se, zahvaljujući novim zanimanjima i vještinama koje se mogu steći na ovom studiju, negativan demografski trend može usporiti, a Slavonija vratiti među najznačajnije proizvođače hrane u EU – istaknuo je za medije prodekan za nastavu i upravljanje kvalitetom FAZOS-a Zdenko Lončarić.

-Razvoj digitalnih tehnologija i njihova implementacija u sektor poljoprivrede i proizvodnje hrane najizglednija su nam prilika da na svjetskoj razini proizvedemo dovoljno kvalitetne hrane uz očuvanje prirodnih resursa. Mi se trudimo dati svoj doprinos izgradnjom mladog digitalno osposobljenog kadra koji može ponuditi rješenja u izazovima novih tehnologija i novih disciplina. Posebno nam je drago i cijenimo doprinos Huaweija u izgradnji studija i ovom vrlo vrijednom motivacijom naših studenata – rekao je za medije Krunoslav Zmaić, dekan Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek.

Foto 1 Custom 2

Naime, kineska tvrtka Huawei u partnerstvu s Fazoso-om pokrenula je stipendijski program “Seeds For The Future Scholarship”. Vrijednost stipendijskog programa ove godine iznosi 60.000 eura, a pojedinačne stipendije u visini po 6.000 eura dobit će svih 10 upisanih redovnih studenata novog studija Digitalne poljoprivrede.

-Slavonija gradi impresivnu tehnološku bazu i mi smo uvjereni da se daljnjim ulaganjem i razvojem tih tehnoloških znanja i uspjeha može potaknuti ostvarivanje punog gospodarskog i društvenog potencijala Slavonije. Vjerujemo da ćemo svojim programima dodatno osnažiti suradnju između akademske zajednice i gospodarstva kao i inovativnosti te kreativnosti u korištenju novih tehnologija i poslovnih modela- istaknuo je za medije prilikom dodijele stipendija Kevin Zhang Qiming, glavni direktor Huawei Technologies Hrvatska.

(www.icv.hr, tj)