Kako su pripreme za proljetnu sjetvu u tijeku, u u Hrvatskoj gospodarskoj komori, županijskoj komori Osijek sastali su se predstavnici tvrtke Žito d.o.o., Petrokemije d.d., Ministarstva poljoprivrede i šumarstva, Hrvatske gospodarske komore, obiteljska gospodarstva, znanstvenici, proizvođači sjemena i distributeri.

Ovogodišnja proljetna sjetva trebala bi se obaviti na istim površinama kao i prošle godine na 400 tisuća hektara, a najzastupljeniji će biti kukuruz s oko 270.000 hektara, te suncokret na 50 do 60 tisuća hektara, soja na gotovo istim površinama površinama od 85 do 90 tisuća hektara, dok će sjetva šećerne repe, biti nešto manja od prošlogodišnjih devet hektara, moglo se čuti na sastanku. Prema riječima Gorana Jukića, voditelja centra za sjemenarstvo i rasadničarstvo Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, sjemena ima dovoljno, čak i 500 tona više nego prošle godine.

– Međutim, zbog loše prethodne godine predlažemo kasniju sjetvu soje- rekao je Jukić.

Dodao je i kako je cijena sjemena porasla za osam do 30 posto, a zaštitna sredstva do 15 posto. Direktorica prodaje u Petrokemiji Dubravka Dragišić, istaknula je kako je siječanj 2023. bio rekordno nizak po prodaji mineralnih gnojiva.

– Posljednjih 10 do 15 dana uočava se stabilizacija cijena gnojiva. Zaustavio se i strmoglavi pad cijene uree na svjetskim tržištima, što je bio i okidač za stabilizaciju cijena ostalih formulacija. Petrokemija je prošlog tjedna krenula u proizvodnju NPK gnojiva te osigurava hrvatsko i regionalna tržišta za nadolazeću sjetvu- istaknula je Dragišić.

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak istaknuo je kako je kriza u svijetu i Europi , kao i rast otkupnih cijena utjecali na povećanje površina pod ratarskih kulturama.

– Nakon jesenskih, Vlada priprema i proljetne mjere pomoći poljoprivrednicima koji će biti usmjeren na stabilizaciju ratarske i stočarske poljoprivredne proizvodnje. Trenutačno su i tijeku pregovori, no vrijednost omotnice neće bita manja od 25 milijuna eura. Definiraju se intervencijske mjere i u ratarskoj i u stočarskoj proizvodnji, kao i za ribare i drvoprerađivačku industriju. Što se tiče intervencija po pitanju investicija u obradi je natječaj za skladišne kapacitete uljarica i žitarica i za tu je namjenu osiguran iznos od 33 milijuna eura- najavio je Majdak dodavši kako će Agencija za plaćanja u poljoprivredi uskoro će početi izdavati ugovore i krenut će se u izgradnju navedenih kapaciteta kako bi se ove sirovine zadržale na hrvatskom tlu, a proizvođači prodavali po odgovarajućim cijenama.

(www.icv.hr, tj, foto: ilustracija)