Udruga hrvatskih veterana 2. bojne 132. brigade Hrvatske vojske Orahovica u proteklih godinu dana provodila je projekt „Domovina i ja“ u kojem hrvatski branitelji, učenike osnovnih i srednjih škola upoznavaju s važnošću Domovinskog rata. Projekt je u ovoj fazi završen u Vojarni 132. brigade Našice Taktičko-tehničkim zborom koji su pripremili i organizirali pripadnici bojne Sokolovi 3. gardijske oklopno mehanizirane brigade.
-Projektom „Domovina i ja“ obuhvaćene su teme iz Domovinskog rata koje se bave događanjima težišno na prostorima Slavonije, ali i najvažnijim bitkama i operacijama na području cijele Hrvatske od 1991. godine pa do oslobođenja Domovine. Predavanja se provode kroz učioničku i terensku nastavu, multimedijalnim ili filmskim prikazom te svjedočenjem pojedinih branitelja iz tog vremena, a prigodno uz obljetnice pojedinih događaja. Kroz ovaj projekt, u sklopu terenske nastave, posebno bih istaknuo kako je ista bila u dva dijela – posjet autentičnim mjestima pojedinih bitaka i mjesta stradanja hrvatskog naroda i Hodočašće Hrvatske vojske i policije u Voćinu 13. prosinca. Na kraju ovog cjelogodišnjeg programa provedbe projekta u osnovnim i srednjim školama danas smo uz potporu Ministarstva obrane i Ministarstva branitelja RH proveli temu terenske nastave – Taktičko-tehnički zbor u Vojarni 132. brigade HV Našice što je bio pun pogodak za sve učenike – rekao je autor projekta i ratni zamjenik zapovjednika 2. bojne 132.brigade pukovnik Goran Sokol.
Danas su terenskoj nastavi nazočili učenici i profesori Industrijsko obrtničke škole Slatina, Srednje škole Stjepan Ivšić Orahovica, Srednje škole Izidora Kršnjavog Našice te Osnovne škole Josipa Juraja Strossmayera Đurđenovac, Mikleuš, Antuna Gustava Matoša Čačinci, Davorin Trstenjak Čađavica i Ivana Gorana Kovačića Zdenci, a u toj prigodi svojom nazočnošću učenike i pripadnike gardijske brigade su počastili i pripadnici Časničkog zbora Orahovica i Slatina.
Domaćin u Vojarni 132. brigade Našice učenicima i profesorima bio je zapovjednik Vojarne i zapovjednik 1. oklopno-mehanizirane bojne “Sokolovi” pukovnik Josip Granat koji je naglasio kako Oružane snage RH kontinuirano surađuju s braniteljskim udrugama koje provode razne edukacije o Domovinskom ratu te su time usko povezane i radom Oružanih snaga.
-Oružane snage su dio ovog društva i provedbom TT zbora želimo ponuditi priliku mladima da se upoznaju s vojnom opremom, tehnikama i taktikama koje OSRH koristi u zaštiti države. Također, ovime želimo motivirati mlade na razmišljanje o važnosti sigurnosti, odgovornosti i Domovini kako bi kasnije dobili istinski odgovorne građane – rekao je pukovnik Granat te upoznao mlade i s Oklopno-mehaniziranom bojnom ”Sokolovi” za koju je rekao da je sjednica 5. Gardijske brigade Sokolovi koja je osnovana 5. listopada 1992. te kao jedna od sedam ratnih brigada sudjelovala u svim važnijim operacijama u Domovinskom ratu.
-Tijekom Domovinskog rata 5. Gardijska brigada je izgubila 89 pripadnika, a više od 300 je ranjeno. Kasnijim mirnodopskim ustrojem 2003. ratne brigade su smanjene u bojne te spajanjem 3., 5. i 7. brigade nastaje 3. Gardijska oklopno-mehanizirana brigada od koje nastaje naša današnja 1. OMB Sokolovi koja sudjeluje u zadaćama u Hrvatskoj i izvan nje. U Hrvatskoj djelujemo kroz pomoć civilnim institucijama – poplave i požari, a u inozemstvu kroz ISAF i RSM, UNDOF, KFOR i drugo. Trenutačno se opremamo BVP Bradley čime postajemo interoperabilni s NATO partnerima – rekao je pukovnik Granat.
Posebno je učenicima kako Domovinski rat nije samo dio hrvatske povijesti već temelj na kojem je izgrađena slobodna i neovisna Hrvatska.
-Ta sloboda koju današnje generacije uživaju nije došla sama od sebe, ona je rezultat borbe i odricanja tisuća branitelja. Stoga je naša dužnost kao naraštaja koji dolazi i nakon njih čuvati našu Domovinu, štititi njene vrijednosti i graditi bolju budućnost za one koji dolaze iza nas – zaključio je pukovnik Granat.
Puno potporu ostvarenju ovog projekta dala je Agencija za odgoj i obrazovanje podružnica Osijek čiji je viši savjetnik za povijest, profesor Hrvoje Knežević inače rođeni Orahovčanin danas bio i dio ove lijepe priče u vojarni Našice.
-Ovo je jedan vrlo važan i iznimno zanimljivi projekt jer naime, nažalost vrijeme čini svoje i naših hrvatskih branitelja je sve manje i time djeca sve manje znaju o Domovinskom ratu posebno o događanjima na ovom našem lokalnom prostoru. Upravo zbog toga naša Agencija je odobrila i podržala ovaj projekt kao i svaki koji ima dobar program i nadam se da će ovim projektom učenici puno toga naučiti i zapamtiti o tim slavim trenucima Domovinskog rata na našem području i šire – rekao je profesor Knežević.
Nakon posjeta Vojarni učenici su posjetili Zavičajni muzej grada Našica gdje ih je ravnateljica i kustosica Silvija Lučevnjak te djelatnica Zavičajnog muzeja Našice Melita Husnjak, kustosica i Doktorandica Povijesti umjetnosti i kulturne baštine upoznali sa stalnim postavom Muzeja te poviješću grada Našica što je također privuklo veliku pažnju učenika. Auto pukovnik Goran Sokol na kraju zahvalio svima koji su podržali projekt i pomogli provedbi istog.
– Zahvaljujem na potpori projekta Ministarstvu obrane, posebice Gardijskoj oklopno-mehaniziranoj brigadi, bojna Sokolovi, Ministarstvu branitelja, Virovitičko-podravskoj županiji, Gradovima Našice, Orahovica i Slatina, ZUiČ HVIDRA-i VPŽ i Udruzi djece hrvatskih branitelja VPŽ te općinama Zdenci, Čačinci, Crnac i Čađavica. Svatko je dao dio sebe i napravili smo jedan sjajan put koji će vjerujem nastaviti se i nadalje – zaključio je Sokol. Završnici projekta u našičkoj Vojarni nazočili su u ime partnera Ministarstva branitelja, voditeljica Područnog ureda MHB u Virovitici Marina Kraljić te predsjednik ZUiČ HVIDR-e i odbora za branitelje VPŽ Mato Bubaš.
(icv.hr, vg)