U ambijentu novoobnovljenog Dvorca Pejačević jučer (srijeda) je predstavljena zavičajna publikacija autora Branka Kranjčeva pod nazivom Priče iz prošlosti našega zavičaja – Istraživački pristup u obradi zavičajne kulturno-povijesne baštine – Iskustva iz prakse, u organizaciji Zavičajnog muzeja Našice, u sklopu proslave Dana grada Našica.

Moderatorica događaja je bila Jasna Jurković arheologinja i etnologinja Zavičajnog muzeja Našice koja je ispred Muzeja pozdravila sve prisutne i osvrnula se na dugogodišnju suradnju profesora Kranjčeva i Zavičajnog muzeja Našice.

Knjigu je predstavila i o knjizi govorila urednica publikacije Melita Husnjak kustosica, doktorandica Povijesti umjetnosti i kulturne baštine djelatnica Zavičajnog muzeja Našice, zatim lektorica i korektorica publikacije Ivana Ostrički, stručna suradnica knjižničarka savjetnica, Voditeljica knjižnice u Osnovnoj školi Kralja Tomislava u Našicama te autor publikacije profesor Branko Kranjčev.

Publikacija naslova Priče iz prošlosti našeg zavičaja s jedne strane ima ulogu priručnika, oslanjajući se na kulturno-povijesnu baštinu i zavičajnost, dok s druge strane predstavlja jedan od načina istraživanja zavičajne povijesti. Knjiga se odnosi na upoznavanje sa zavičajnom povijesti kao jedan vrlo dragocjen izvor manje poznatog sadržaja.

Profesor Kranjčev kao muzeolog, pedagog, istraživač kulturno-povijesne i prirodne baštine prepoznao je tu potrebu te ovom publikacijom nastoji pobuditi znatiželju i zanimanje za vrednovanjem i očuvanjem kulturno-povijesne i spomeničke baštine.

Publikacija sadrži dvanaest različitih poglavlja od kojih svako donosi jednu priču iz zavičajne prošlosti odnosno povijesti. Priče se gotovo isključivo odnose na uži zavičaj: Našice i okolna mjesta te na pojave, događaje i ličnosti koje su značajno utjecale na život i rad njegovih stanovnika u bližoj i daljoj prošlosti.

Knjiga je namijenjena nastavnom osoblju i učenicima i svima onima koji Našice i okolicu doživljavaju kao svoj zavičajni prostor te žele bolje upoznati njegovu prošlost kao i baštinskim ustanovama: muzejima, arhivima, galerijama i knjižnicama.

Ovaj je priručnik produkt interdisciplinarnog pristupa određenim povijesnim konceptima kako bi postali temom javnih diskursa, tumačenja, novih saznanja te na taj način ostali trajno pohranjeni u kolektivnoj memoriji.

(icv.hr, M. Husanjak)