Kod spomen obilježja u Parku hrvatskih branitelja u Bilju u jučer (ponedjeljak) je obilježena 32. godišnjica vojno-policijske akcije „Kopački rit“.

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća počast stradalim braniteljima odali su župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić, saborski zastupnik i načelnik Općine Draž Stipan Šašlin, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda i posebni savjetnik ministra Ante Zelić, uz predstavnike MUP-a i PU Osječko-baranjske, PP Beli Manastir, te predstavnike Grada Osijeka, Belog Manastira i općina Baranje te braniteljskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata i predstavnika 135. baranjske brigade Hrvatske vojske.

Prije 32 godine, od 16. do 18. prosinca zajedničkim vojno-policijskim snagama, započela je akcija „Kopački rit“. Cilj je bio onemogućiti neprijatelju prilaz sjevernim dijelovima grada Osijeka, stabilizirati sjevernu crtu obrane na području Baranje i potisnuti ih u dubinu Kopačkog rita što je i ostvareno. U toj su akciji smrtno stradala 4 pripadnika Hrvatske vojske, a ranjeno je 5 pripadnika tadašnje 4. Policijske postaje Beli Manastir.

Tih se dana prisjetio i Ivan Pilinger, predsjednik Policijske udruge branitelja Baranje, rekavši kako je njihova dužnost obilježiti sjećanje na tu akciju kojom je prvi puta oslobođen dio okupiranog teritorija na području Baranje.

– Bilo je, nažalost, tada jako teško i borili smo se s puno žešćim neprijateljem i naoružanjem. No, s voljom i srcem, oslobodili smo taj dio teritorija i potisnuli neprijatelja u dubinu prema Kopačkom ritu. S tim dijelom smo, rekao bih, spasili sigurnost grada Osijeka i žitelja koji su ostali u gradu Osijeku – kazao je Pilinger.

U akciji je sudjelovao i načelnik Općine Bilje Željko Cickaj, tadašnji pripadnik 4. Policijske postaje Beli Manastir. Istaknuo je kako je njihov zadatak bio presjeći dolazak pomoći neprijatelju na kruni nasipa te da je i 32 godine poslije teško i emotivno govoriti o tim danima.

O velikom značaju akcije za grad Osijek govorio je župan Mato Lukić.

– Neprijatelj se toliko približio gradu Osijeku da je zbog neprijateljskih napada bilo nemoguće živjeti u samom središtu grada. Nakon toga, uslijedila je jedna akcija, odnosno protuudar Hrvatske vojske i policije koji je urodio plodom, potisnuo neprijatelja dalje od grada te je cijelo vrijeme takva linija obrane i ostala. Ono što je bilo upitno je i naoružanje i sva ona oprema koju Hrvatska vojska i policija nisu imale, ali snaga, volja i želja da se to učini je prevladala. Osijek je nakon toga prodisao i u ovom dijelu grada koji je bio na ciljniku neprijatelja moglo se donekle normalno funkcionirati – kazao je Lukić te dodao kako ga je potresla smrt zapovjednika 106. brigade Eduarda Bakarca.

– Izražavam sućut obitelji, nažalost branitelji su sve stariji i doživljavamo ove vijesti gotovo svakodnevno. Polako nestaje ta generacija koja je prva stala u obranu Osijeka. Hvala brigadiru Bakarcu na nemjerljivom doprinosu obrane našeg grada, sjećat ćemo ga se s posebnim pijetetom – dodao je Lukić.

(ww.icv.hr, obz.hr)