Skupom na Pravnom fakultetu u Osijeku, u organizaciji Javne ustanove za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije, obilježen je Međunarodni dan vlažnih i močvarnih staništa.
Objavljeni rezultati zimskog prebrojavanja ptica močvarica u Kopačkome ritu pokazali su kako je ekosustav stabilan i nema smetnji za obitavanje ptica i drugih životinja u tom prirodnom staništu.
– Prebrojili smo otprilike 34.400 ptica na području Kopačkoga rita, no ove smo godine prebrojavali ptice i na području o kojem kao ustanova skrbimo, a to je Dunav sjeverno od Kopačkoga rita gdje smo zabilježili još oko 950 ptica – izjavio je ravnatelj Javne ustanove Parka prirode Kopački rit Tomislav Bogdanović.
Prema riječima Marije Vereš, stručne suradnice u Javnoj ustanovi, biologinje i ekologinje, što se ptičjih vrsta tiče, podaci su očekivani, a radi se uglavnom o patkama, guskama, velikim vrancima, crvenokljunim labudovima i liskama. No, ovaj put su uočene i četiri jedinke velikog pozviždača, pa je ukupno utvrđena 81 ptičja vrsta.
Inače, ove su se godine ptice prebrojavale na još 20 lokacija diljem Osječko-baranjske županije gdje ih je zabilježeno 22.944.
– Vlažna staništa nestaju pod utjecajem čovjeka i klimatskih promjena, što znači ugrozu za više od 19 tisuća biljnih i životinjskih vrsta. Kad je riječ o srednjem Podunavlju, u posljednjih je stotinu godina nestalo više od 80 posto vlažnih staništa – rekao je Mislav Barić iz Udruge Zeleni Osijek. On je na skupu predstavio projekt WetlandRestore u sklopu kojeg je obnovljeno hektar i pol vodene površine staništa Čarna kod Zlatne Grede koje je tako izbjeglo sudbinu bara, kanala i rukavaca koji su se unatrag 20 godina isušili i postali kopnena staništa zbog trenda smanjenja srednjih i visokih vodostaja Dunava i Drave.
Uz Javnu ustanovu za zaštitu prirode u organizaciji skupa sudjelovali su još i predstavnici Osječko-baranjske županije, Zelene pravne klinike Pravnog fakulteta, Udruge studenata biologije ZOA i Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode.
(www.icv.hr, tj)