Osječko-baranjski župan jučer je proglasio prirodnu nepogodu od suše jer kako je u izjavi za medije pojasnio šteta se procijenjuje na oko 500 milijuna kuna.
– Najveću štetu pretrpjeli su kukuruz, repa, soja i sucokret. Procjena je 500 milijuna kuna. Nažalost, sličnu situaciju imali smo 2003. kada je šteta iznosila 525 milijuna kuna. Radi se o ozbiljnom i velikom problemu za poljoprivrednike. Zbog svega uputili smo zahtjev prema Ministarstvu poljoprivrede i sada čekamo odgovor, odnosno njihove mjere koje će se u idućih mjesec-dva usmjeriti prema poljoprivrednicima, rekao je župan Ivan Anušić.
Samo dvije do tri lokalne jedinice nisu uputile zahtjev, ali neovisno o tome nepogoda je proglašena za cijelu županiju.
No, ta prirodna pojava i posljedice koje izaziva samo su potvrda onoga što je već davno poznato, a to je da poljoprivreda bez sustava navodnjavanja neće moći opstati.
– Još prije pet godina kada smo intenzivno počeli promišljati o budućnosti poljoprivrede shvatili smo kako bez navodnjavanja poljoprivreda u Hrvatskoj neće moći opstati. Klimatske promjene su jasno vidljive svake godine, ostavljaju ogromne posljedice i sustavi navodnjavanja moraju biti spremni. Ove godine 500 milijuna kuna štete ne bi imali da smo imali sustav navodnjavanja nego bi imali veće i kvalitetnije prinose. Na žalost nismo imali, zato kao Županija na čak 16 sustava navodnjavanja intenzivno radimo. Trenutno su, ovaj mjesec, u završnoj fazi dva sustava Mala šuma i Veliki vrt i kada to sve završimo imati ćemo 9,5 posto površina Osječko-baranjske županije pod sustavima navodnjavanja, što je u odnosu na ostatak Hrvatske koji u globalu ima oko 1 posto, izvrstan rezultat – izjavio je Anušić dodavši kako kako je uvjeren da će se uz sustave navodnjavanja o Regionalni distribucijski centar za voće i povrće podići kvaliteta poljoprivrede, veći prihodi ali I konkurentnost slavonskih poljoprivrednika na tržištu.
Podsjetio je i kako Županija pomaže poljoprivredne proizvođače na razne načine a jedan je od njih i besplatan školski obrok jer se hrana koju proizvedu domaći OPG-ovi distribuira školama.
– Osječko-baranjska županija ukupno godišnje izdvaja 14 milijuna kuna za projekt koji je jedinstven u Hrvatskoj, besplatan školski obrok. Upravo svjedočimo situacijama gdje neki roditelji ne mogu plaćati prehranu, pa čak moraju ostavljati i neka jamstva. Naš županijski projekt provodi se već punih pet godina, zajedno s jedinicama lokalne samouprave, a sada ćemo ga dodatno oplemeniti izgradnjom Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće iz kojeg će se distribuirati hrana za 20 000 osnovnoškolaca koji će jesti zdravo, jesti domaću hranu proizvedenu na slavonsko-baranjskim poljima, a što će u cijelosti plaćati Osječko-baranjska županija – istaknuo je Anušić.
(www.icv.hr, tj)