Kod Đurđevca tvrtka INA započela s istražnim bušenjem geotermalne bušotine Leščan GT-1. Početak bušenja predstavlja nastavak istražnih aktivnosti na istražnom prostoru geotermalnih voda Leščan, nakon provedenih opsežnih geofizičkih mjerenja. Cilj je dokazati postojanje i karakteristike geotermalnog ležišta te provesti proizvodna ispitivanja kojima će se utvrditi njegova energetska vrijednost.
–Obilježavamo početak bušenja istražne geotermalne bušotine i ovo je prvi projekt ovakve vrste za Inu. Međutim, ovo je jedno od mnogih bušotina koje Ina izbušila u ovom području. Ovu bušotina na području Đurđevca će se izbušiti do dubine 4,200 metara, a trenutačno je izbušeno 350 metara dubine. Radovi će neprestano 24/7 trajati tri mjeseca i kada očekujemo da ćemo ući u vodonosnik. Ako se ispitivanjem utvrdi dostatan potencijal za proizvodnju električne energije iz geotermalnih izvora, Ina će odmah krenuti s izradom druge istražne bušotine s istog bušotinskog radnog prostora. Na temelju rezultata ispitivanja i izvedenih geofizičkih mjerenja ćemo izraditi detaljan plan razrade podzemnog i nadzemnog sustava za proizvodnju električne energije iz geotermalnih resursa – naglasio je Josip Bubnić, operativni direktor istraživanja i proizvodnje nafte i plina u Ini.
Ina je na međunarodnom natječaju dobila koncesiju za istraživanje geotermalnog izvora energije na Leščanu, ali i u Međimurskoj županiji. Ugovor je potpisan u listopadu 2023, a cijela prošla godina iskorištena je na oba prostora za provođenje fizičkih mjerenja specijalnim vozilima.
Bušenje na bušotini Leščan GT-1 ključna je faza istražnih aktivnosti čiji je cilj doći do geotermalnog ležišta na dubini od 3700 do 4200 metara. Procijenjena temperatura ležišta je oko 200 stupnjeva Celzijusa, dok je očekivana temperatura geotermalne vode na površini oko 180 stupnjeva Celzijusa pa je plan da se u slučaju pozitivnih istražnih rezultata izgradi i postrojenje za proizvodnju električne energije.
– Ulazak u geotermalnu energiju logičan je iskorak za Inu, koja ima više od 70 godina iskustva stečenog tijekom istraživanja i proizvodnje nafte i plina. Osim što možemo koristiti svoju postojeću ekspertizu o istraživanjima, geotermalna energija nam otvara velik potencijal za održivu proizvodnju električne energije. No, ova istraživanja nisu bez izazova i rizika. Troškovno i tehnički su zahtjevnija od istraživanja nafte i plina te osim što podrazumijevaju znatna ulaganja ovise i o potpori države. Stoga mi, kao i svi ulagači u zelene energetske projekte, moramo imati predvidiv regulatorni okvir kako bismo čim prije mogli opravdati investicije i krenuti s proizvodnjom – istaknula je Zsuzsanna Ortutay, predsjednica Uprave INE.
Predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan istaknuo je da je projekt Leščan konkretan primjer kako strateški energetski ciljevi dobivaju lokalnu dimenziju i stvarni razvojni potencijal.
– Ovo je veliki uspjeh za našu agenciju, ali i za Inu. Mi u agenciji duboko smo uvjereni u geotermalni potencijal koji naš bazen ima. Kada govorimo o realizaciji cijelog ovog projekta, koji nije vezan samo za proizvodnju električne energije, u fazi smo između razrade i istraživanja. Imamo potencijal koji sada treba kvantitativno izraziti, a potrebne su i investicije i protok kako bismo dobili odgovarajuću količinu i transformaciju u energiju. Drago mi je da se danas geotermalnim potencijalom bave tvrtke koje ovakve projekte mogu izvesti do kraja, a naš daljnji cilj je razvijati ovaj potencijal, povezati ga i s poljoprivredom i pridonijeti realizaciji ovakvih velikih energetskih projekata – dodao je Marijan Krpan.
Gradonačelnik grada Đurđevca Hrvoje Janči istaknuo je da je početak geotermalnog bušenja važan ne samo za Đurđevac, već i za cijelu Hrvatsku.
-Ovaj početak bušenja je veliki značaj ne samo za grad Đurđevac, nego i za Hrvatsku jer imamo geotermale kao potencijali resurs. Ono što je zanimljivo je da smo trenutačno 500 metara od Đurđevca od poduzetničke zone, a realizacijom ovog projekta i uz potencijale koji ovdje postoje, možemo ponuditi zelenu energiju koja je jeftinija od tržišne cijene ostalih energenata i zapravo kontinuiranu dostupnost te energije potencijalnim investitorima. Posebno nas zanima korištenje ove energije u proizvodnim procesima unutar poslovne zone, kako bi naši poduzetnici, bilo u industriji, bilo u poljoprivredi, postali konkurentniji na tržištu, osigurali bolje plaće svojim zaposlenicima i tako stvorili dodatnu korist za cijelu zajednicu. Na taj način ovaj projekt donosi dodatnu vrijednost za sve – rekao je gradonačelnik Janči i poželio sreću u realizaciji.
Zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ratimir Ljubić istaknuo je da je investicija u geotermalnu elektranu u Podravini velika korist za zajednicu.
-Ovo je velika investicija u našoj Podravini koja nam donosi veliku korist za cijelu zajednicu. Ne samo da će ovdje biti geotermalna elektrana gdje će se proizvoditi električna energija, nego će lokali poduzetnici i svi ostali imati iste koristi. Svaka investicija donosi veliki broj zapošljavanja, ali i mogućnost daljnjeg proširenja investicije. Znamo da je Podravina bogata osim ugljikovodicima, tako i geotermalnim potencijalima. Hvala vam što ste odabrali da ovdje radite istražne bušotine i da ovdje započinje geotermalna priča. Nadam se da neće stati i da će tako biti i dalje te da ćemo i dalje koristiti naše prirodne resurse za dobrobit zajednice i da svi imamo istu korist – rekao je zamjenik Ljubić.
Ukupna investicija u prve dvije bušotine iznosit će oko 20 milijuna eura, dok bi ukupna vrijednost cijelog projekta mogla biti veća od 170 milijuna eura, istaknuli su iz Ine, koja će razmatrati i mogućnosti distribucije toplinske energije za lokalnu zajednicu i potrebe gospodarstva u okolici Đurđevca.
(icv.hr, ib)