Prema statistici koju vodi Ministarstvo unutarnjih poslova u 2023. godini počinjena su čak 1004 kaznena djela na štetu djece u pet slavonskih županija. U Virovitičko-podravskoj županiji počinjeno ih je čak 175, što je porast od 37 posto u odnosu na 2022. godinu kada ih je počinjeno 127.
Ove brojke zvuče kao poziv na uzbunu, podsjećajući nas na ranjivost djece i mladeži te na potrebu za jačanjem mreže podrške i zaštite. U srcu pozitivne promjene leži Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, koji u Virovitici još od 2016. godine pruža uslugu poludnevnog boravka za djecu iz rizične populacije.
ŠTO JE POLUDNEVNI BORAVAK?
Poludnevni boravak Centra osmišljen je kao preventivna i izvaninstitucionalna socijalna usluga, s naglaskom na osnaživanje djece i njihovog okruženja. Djeci se socijalna usluga poludnevnog boravka odobrava na temelju zahtjeva nadležnog područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad, a na preporuku škole, omogućujući djeci svakodnevno praćenje i podršku tijekom 4-6 sati grupnog rada na socioemocionalnim vještinama te uz podršku u obrazovnom radu.
Riječ je o usluzi koju koriste djeca s problemima u ponašanju, djeca koja su u direktnom riziku od zlostavljanja i eksploatacije na najgori mogući način ili kod koje postoji rizik razvijanja problema u ponašanju. U tom smislu poludnevni boravak u prvom redu jest preventivna usluga koja djeci omogućuje rast i razvoj. U Virovitici se nalazi u prostorijama Osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić, na adresi Ulica Tina Ujevića 18.
– Pod vodstvom stručnjaka, kao što su socijalni radnici, psiholozi, pedagozi i socijalni pedagozi, djeci je osigurana prilagodba kroz raznovrsne i korisne aktivnosti. Strukturirano slobodno vrijeme, edukativni sadržaji te individualni i grupni rad pružaju poticajno okruženje u kojem djeca mogu izražavati svoje ideje, osjećaje i snove. Mnogi od njih nemaju tu priliku u svojim primarnim okolinama koju obilježavaju obiteljsko ili vršnjačko nasilje, zanemarivanje i socijalna isključenost. Pružajući ovu uslugu djeci koja su u potrebi podižemo njihovu kvalitetu života, a ujedno radimo i na njihovom osnaživanju – objasnila je voditeljica socijalnih usluga Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Ana Budimir.
– Kao odgojiteljica u poludnevnom boravku svaki dan radim s djecom osnovnoškolske dobi koja se suočavaju s različitim izazovima u školi, obitelji i društvu. Moj zadatak je pružiti im podršku u učenju, pisanju zadaća i izradi školskih projekata te ih naučiti učinkovitim metodama učenja. Najveći izazov s kojim se susrećem jest nedostatak razvijenih radnih navika kod djece, što ih često koči u napretku, pa ujedno na tome najviše radimo – kaže odgojiteljica Maja Ferenčević, magistra pedagogije, hrvatskog jezika i književnosti.
Inače, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu pruža uslugu poludnevnog boravka u pet slavonskih županija za djecu s problemima u ponašanju – u Virovitici, Požegi, Podgoraču, Vinkovcima, Slavonskom Brodu, Dardi, Osijeku i Našicama. Svakodnevno radi s oko 120 djece u tretmanu, zapošljava više od 20 stručnjaka te provodi niz različitih preventivnih programa diljem Hrvatske koji se odnose na sigurnost djece na internetu.
SURADNJA S INSTITUCIJAMA
Uz rad s djecom, Centar pridaje veliku pozornost suradnji s roditeljima i školama. Ova suradnja je nužna kako bi se osigurao cjelovit pristup svakom djetetu i prepoznale specifične potrebe i izazovi s kojima se suočavaju.
– Surađujemo i s roditeljima, odnosno skrbnicima, Osnovnom školom Ivane Brlić-Mažuranić, čiji prostor trenutno i koristimo te institucijama poput Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Svaki njihov uspjeh; bolja ocjena, izgradnja kvalitetnijeg odnosa s obitelji i prijateljima, novostečena prijateljstva u boravku i način na koji takve stvari pozitivno utječu na njih, podsjeća me koliko je važno kvalitetno ih usmjeravati i biti im oslonac – govori Maja, koja trenutno radi sama, a u pomoć joj nekad priskaču studentice srodnih pomagačkih struka.
– Kod neke djece s vremenom primjećujem kako postaju sigurnija u sebe, otvorenija i motiviranija za napredak, što smatram najvećom potvrdom vrijednosti svog rada – tvrdi mlada odgojiteljica kojoj je najveća potvrda vrijednosti vlastitog rada kada primijeti da djeca u programu postaju sigurnija u sebe, otvorenija i motiviranija za napredak.
Stručnjaci Centra se kontinuirano usavršavaju kako bi djeci nudili što veću razinu pomoći, uključujući suvremene metode iz različitih pravaca psihoterapije. Ova posvećenost razvoju stručnjaka odražava se i u kvaliteti usluge koju Centar pruža.
VIŠE O CENTRU ZA NESTALU I ZLOSTAVLJANU DJECU
Centar svoje sjedište ima u Višnjevcu, kraj Osijeka na adresi Ulica bana Josipa Jelačića 83. Osnovan je 2006. godine te od tada djeluje kao neprofitna organizacija s ciljem prevencije zanemarivanja i zlostavljanja djece. Uz sve navedeno je i nacionalni pozivni centar za nestalu djecu putem harmoniziranog broja 116 000 te organizacija koja vodi Centar za sigurniji internet Hrvatska i liniju 0800 606 606 za pomoć žrtvama elektroničkog nasilja.
(icv.hr, CNZD)