Mjere, potpore, olakšice i prilike na tržištu rada, koje se trenutno nude poslodavcima i nezaposlenim osobama s invaliditetom bile su temom okruglog stola kojeg je danas (utorak) organizirao HZZ – Područni ured Virovitica.

Uz predstojnika Hrvoja Belobrka, Veru Petrinjak (rukovoditeljicu odsjeka za rad s poslodavcima), Martinu Gadanac (stručnu savjetnicu za osobe s invaliditetom) i Blaženku Bajan (rukovoditeljicu odjela za tržište rada) na okruglom stolu sudjelovali su i predstavnici realnog sektora, tvrtki koje zapošljavaju osobe s invaliditetom ili to žele učiniti, kao i nezaposleni.  

SURADNJOM DO NOVOG RADNOG MJESTA

Cilj okruglog stola bio je uspostaviti dijalog između tih triju strana – Zavoda za zapošljavanje, poslodavaca i nezaposlenih osoba s invaliditetom, kojih je sve više u evidenciji.

Martina Gadanac kaže kako HZZ sukladno porastu udjela nezaposlenih osoba s invaliditetom danas bilježi 423 osobe na području Virovitičko-podravske županije, a oko 35 posto njih je zapošljivo i aktivno na tržištu rada. Lani je zaposleno njih 91, ponajviše u populaciji od 20. do 35. godine života.

-Na području Virovitice je oko 215 osoba, od kojih je trećina, odnosno, oko 90 osoba već danas zapošljivo. Treba im se pružiti prilika za rad. Ovo je bio prvi korak ka suradnji i tome da budemo što uspješniji posrednici na tržištu rada između osoba s invaliditetom koje su aktivne i motivirane u traženju posla i poslodavaca koji im žele dati priliku – istaknula je M. Gadanac.

Predstavnici HZZ-a naglasili su kako poslodavci koji zapošljavaju osobe s invaliditetom, kao i osobe s invaliditetom koje se samozapošljavaju mogu ostvariti niz poticaja koje osigurava Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Na okruglom stolu naglašeno je da se poticaji se odnose, između ostalog, na subvenciju plaće, sufinanciranje troškova obrazovanja, troškova prilagodbe mjesta rada, troškova prilagodbe uvjeta rada, naknadu u visini uplaćenog doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, sufinanciranje troškova stručne podrške, posebna sredstva za razvoj novih tehnologija i poslovnih procesa u cilju zapošljavanja i održavanja zaposlenosti osoba s invaliditetom te potporu za održivost samozapošljavanja.  

Predstojnik Hrvoje Belobrk izrazio je zadovoljstvo što se vide pomaci u nastojanjima da se osobe s invaliditetom što aktivnije uključe prvo u traženje posla, a potom i ostanku na radnom mjestu. Vera Petrinjak pojasnila je kako je u tom smislu HZZ odradio niz aktivnosti kako bi informirao sve nezaposlene osobe s invaliditetom s njihovim pravima i mogućnostima te ih uputio na poslodavce, koje je također informirao o ovoj temi.  

Blaženka Bajan predstavila je okupljenima važnu mjeru „Posao plus“ koja bi u dogledno vrijeme nezaposlenima mogla pronaći najbolji posao koji odgovara njihovim kompetencijama i afinitetima, a poslodavcima traženu radnu snagu.

Svoje iskustvo u zapošljavanju osoba s invaliditetom na okruglom stolu iznijeli su potom predstavnici tvrtki Grafiti Becker, Tvin, Viner, Brana i Informativni centar Virovitica. Osobe s invaliditetom kod ovih poslodavaca su na praksi u okviru škole (COOR) ili su zaposleni i rade   jednostavnije poslove u građevinarstvu, komunalne poslove, administraciji, odnosno na području web dizajna i grafičke pripreme. Pozdravili su mjere HZZ-a i potporu države prilikom zapošljavanja osoba s invaliditetom i najavili potrebe za novim radnicima.

“ŽELIMO RADITI”

Sami nezaposleni također su podijelili svoja iskustva i želje za kvalitetnijim sudjelovanjem na tržištu rada. Ocijenili su radno mjesto životno važnom prilikom na koju čekaju godinama. 

Kristijan K. je radio u javnim radovima i kao portir u Općoj bolnici, ali nakon toga nije dobio priliku za novo radno mjesto. Zainteresiran je, kaže, za bilo koju vrstu posla jer želi raditi i tako se ostvariti. Nada se da će ga poslodavci primjetiti.

Jadranka B. također je aktivni tražitelj posla, majka dvoje male djece, koja nakon stručnog osposobljavanja u pisarnici nije uspjela dobiti novu šansu na tržištu rada. – Javljala sam se na natječaje za upravnog referenta, čistačice u javnim ustanovama, ali ništa. Zaista želim raditi, zbog sebe i svoje obitelji- ističe Jadranka.

Željko J. je prošle godine ostao bez radnog mjesta. Radio je kao tehnički crtač u Agroservisu i danas je opet na tržištu rada. Volio bi dobiti novu priliku i znanja.

Dominik K. nedavno je završio srednju školu i traži posao. Ivana Č. nakon završene kozmetičke škole javljala se salonima diljem Virovitičko-podravske, ali i susjednih županija. – Voljna sam raditi i učiti i mislim da bih vještinom i radinošću mogla pridonijeti poslodavcu i kolegama na radnom mjestu – rekla je.

Nakon duhana i nebrojenih sezona, Bibijana Č. traži novu priliku. Marljivost i bogato iskustvo na brojnim poljoprivrednim poslovima vidi kao svoju prednost, kao i činjenicu da će rado prihvatiti i drugo radno mjesto koje će joj omogućiti pokazati što sve zna i može, a pritom i pomoći kućnom budžetu.

Razmjenom iskustava zaključeno je kako će se slijedeći okrugli stol održati također u suradnji HZZ-a i nezaposlenih, ali ovaj put sa predstavnicima udruga, da se i kod njih otkriju mogućnosti za zapošljavanje nezaposlenih osoba s invaliditetom.

(www.icv.hr, mlo)