Doktorski studij jedan je od najzahtjevnijih, ali i najvažnijih koraka u akademskom i profesionalnom usponu, a potpora institucije ključna je za uspjeh svakog doktorskog kandidata. Na Veleučilištu u Virovitici, stipendije za doktorski studij predstavljaju važan korak u jačanju znanstvenih i obrazovnih kapaciteta, omogućujući studentima da se posvete daljnjem akademskom obrazovanju. Ovaj oblik potpore ne samo da pomaže u prevladavanju financijskih prepreka, već i pokazuje predanost lokalne zajednice i institucije u razvoju ljudskih resursa i jačanju obrazovne infrastrukture.

Na svečanosti u povodu dodjele stipendija, dvije stipendistice – Maja Resner i Martina Jukić – potpisale su ugovore koji će im omogućiti nastavak doktorskog studija. Maja, koja je upisala doktorski studij iz jezikoslovlja na Filozofskom fakultetu u Osijeku, istaknula je značaj stipendije za njezinu daljnju karijeru.

Kristijan Toplak
fotoKristijan Toplak

– Stipendija mi puno znači, ne samo s financijske strane, nego i s ljudske jer osjećam da moja institucija vjeruje u mene. To mi daje dodatnu motivaciju da opravdam to povjerenje i da kroz svoj rad doprinosim zajednici – rekla je Resner, dodajući kako je njen doktorski studij logičan nastavak njezina dosadašnjeg obrazovanja, koje je obuhvatilo engleski i njemački jezik.

I Martina Jukić, koja planira upisati doktorski studij iz medija i komunikacija, naglasila je važnost ovakve potpore.

– Ove stipendije za nas predstavljaju izuzetnu priliku. Ne samo da nam omogućuju nastavak obrazovanja, već i pokazuju da Županija i Veleučilište prepoznaju naš rad i potencijal. Ova podrška omogućava nam da doprinosimo razvoju institucije, ali i šire zajednice – izjavila je Jukić.

Kristijan Toplak
fotoKristijan Toplak

Iako je upisivanje doktorskog studija izazov, obje studentice slažu se da im podrška Veleučilišta čini proces lakšim.

– Sigurno će biti izazovno balansirati posao, obitelj i studij, ali uz potporu institucije, koja nam uvijek izlazi ususret, bit će lakše ostvariti sve obveze. Ovdje imam podršku za odlazak na nastavu, ispite i radionice, što je od ključne važnosti – istaknula je Resner.

Jukić se slaže, rekavši kako će biti izazovno, ali i izuzetno motivirajuće nastaviti obrazovanje uz pomoć stipendije koja im omogućuje da se posvete istraživačkom radu i akademskim ambicijama.

Dekan Veleučilišta u Virovitici Dejan Tubić istaknuo je važnost stipendija za doktorski studij, naglašavajući njihov utjecaj na daljnji razvoj institucije i jačanje znanstvenih kapaciteta.

– Ove stipendije su izuzetno važne jer pokrivaju iznose koji nisu zanemarivi, a zahvaljujući našoj financijskoj podršci, odnosno Županije, kao i svih gradova i općina sa županijskog područja, omogućuju našim kolegama da se posvete daljnjem obrazovanju – izjavio je Tubić, dodajući kako je današnji događaj zaokružio obilježavanje 17 godina od osnutka Veleučilišta. 

Kristijan Toplak
fotoKristijan Toplak

Tubić je dodao kako ga osobito veseli činjenica da se radi o stipendijama za deficitarna zanimanja.

– Jedna stipendija je vezana za humanističke znanosti, dok je druga usmjerena na društvene i informacijsko-komunikacijske znanosti, uz interdisciplinarni pristup. Na taj način ne samo da jačamo ljudski potencijal, već stvaramo temelje za uspješne nastavne i znanstvene aktivnosti – rekao je Tubić.

Dekan je također istaknuo jedinstvenost Virovitičkog modela, prema kojem Županija, gradovi i općine aktivno sudjeluju u financiranju rada Veleučilišta.

– Ove godine, Županija, gradovi i općine izdvojili su ukupno 37.400 eura, što je dokaz njihove podrške i prepoznavanja našeg rada. To nam omogućava ne samo jačanje kadrova, već i stvaranje prepoznatljivosti Veleučilišta na akademskoj karti Hrvatske i Europske unije – naglasio je Tubić.

Dekan je također spomenuo kako je Veleučilište dosad stipendiralo 18 doktora znanosti, od čega trenutno na instituciji radi devet doktora. S novim stipendijama, broj doktorskih polaznika povećat će se, a dekan prognozira da će u sljedećoj godini broj doktora znanosti narasti na 10 ili 11.

Župan Igor Andrović naglasio je kako Virovitičko-podravska županija, iako nije zakonski obvezana, kontinuirano ulaže u obrazovanje, financirajući gotovo sve osnovne i srednje škole, kao i stipendiranje za srednjoškolsko i visoko obrazovanje.

Kristijan Toplak
fotoKristijan Toplak

– Kroz naš jedinstveni Virovitički model, financiramo rad Veleučilišta, a sredstva se preusmjeravaju na stipendije i podršku njihovim profesorima, koji će obrazovati buduće doktore znanosti – rekao je Andrović.

Dodao je kako je ponosan na Veleučilište u Virovitici, koje je postalo respektabilna institucija, prepoznata ne samo u Županiji, već i u cijeloj Hrvatskoj.

– Naši studenti dolaze iz svih krajeva Hrvatske, a Veleučilište je dobar primjer visokog obrazovanja – izjavio je Župan.

Govoreći o stipendijama, Andrović je napomenuo da Županija, uz Grad Viroviticu, godišnje izdvaja 7,5 tisuća eura za rad Veleučilišta, te da će u budućnosti biti otvoreni za razgovore o dodatnim iznosima, uz naglasak na važnost investiranja u domaće znanje koje se prenosi na studente.

– Sredstva koja ostaju ovdje, u našoj Županiji, ključna su za razvoj naše zajednice i obrazovne infrastrukture – zaključio je.

Ovaj događaj predstavlja važan korak u daljnjoj afirmaciji Veleučilišta u Virovitici, koje je i dalje posvećeno jačanju svojih znanstvenih kapaciteta i pružanju studentske potpore. Stipendije za doktorski studij nisu samo investicija u pojedince, već i u cijelu zajednicu koja će u budućnosti imati koristi od njihova akademskog rada i stručnih doprinosa.

(icv.hr, žđl)