Djela stvorena perom Zorana Vakule, Marine Mađarević, Mirka Lukaša, Brune Moslavaca, Branislava Glumca i drugih inspirativnih žitelja naše županije svojevrsni su „brend“ ovoga područja.

Gradska knjižnica i čitaonica Virovitica, kao županijska matična knjižnica, čuvar je i promicatelj upravo te lokalne pisane baštine. Shodno tome, brižno i kontinuirano izgrađuju Zavičajnu zbirku koju čini pisana građa o Virovitičko-podravskoj županiji, građa autora s područja županije i djela objavljena u našoj županiji.

Zbirka trenutno broji oko 1 600 jedinica, a smještena je u posebno čuvanim staklenim vitrinama. Ima status zaštićene zbirke, što podrazumijeva korištenje njene građe u prostoru Knjižnice. Osim knjiga, u zbirci se nalaze brošure, kalendari, katalozi, razglednice, monografije, časopisi i AV građa (DVD-ovi i CD-ovi). Isto tako, zastupljena je građa iz svih segmenata ljudskog znanja, od sociologije, psihologije, zdravstva, putopisa, biografija, etnografije i povijesti, pa sve do same književnosti, a na polukatu virovitičke Knjižnice trenutno je postavljena izložba novih, zavičajnih naslova objavljenih u 2024. godini.

Dora Jagarinec
fotoDora Jagarinec

VIROVITIČANI SU PONOSNI NA SVOJU BAŠTINU

Nela Krznarić, knjižničarka i voditeljica Odjela za odrasle, objašnjava kako se jednom uključena građa u ovu zbirku trajno čuva. Dakle, ona nije podložna „pročišćavanju fonda“, u smislu da je sadržajno zastarjela ili da se mijenja za neki novi naslov. Virovitički knjižničari pretražuju tiskare, antikvarijate, različite javne ustanove i baze podataka, pa sve do školskih časopisa, kontinuirano popunjavajući ovu zbirku.

– Zavičajna zbirka je iznimno važna jer oslikava društvenu, kulturnu, povijesnu i gospodarsku sliku grada i okolice. U ovom globalnom svijetu, ona ukazuje na posebnost našega grada i naše sredine. Virovitica je u peru zavičajnih autora opisana kao jedan tih i miran grad vrijednih ljudi koji imaju kulturu, tradiciju i ima što za pokazati. Virovitičani imaju jedno lice kojega se ne srame, dapače, ponose se onime što jesu i što imaju – govori nam Krznarić.

fotoDora Jagarinec, GKiČ

Uz opis našega kraja iz perspektive onih koji svoje korijenje imaju upravo ovdje, zbirka zavičajnih autora ujedno omogućuje lakšu pretraživost svima koji su zainteresirani za proučavanje bilo kojeg segmenta našega grada ili sredine.

– U knjižnicu dolaze razni korisnici, od kojih mnogi ne znaju da je, primjerice, unuka Petra Preradovića, Paula von Preradović, napisala himnu Republike Austrije, da je Napoleon ratovao po karti virovitičkog astronoma Mirka Danijela Bogdanića ili da se preko 500 crteža likovne umjetnice Edite Schubert nalazi u Anatomskom atlasu za studente medicinskih fakulteta u Njemačkoj – otkriva knjižničarka.

– Ove zbirke imaju izniman značaj za svaku sredinu. Nama je cilj građu prikupljati i promovirati na različite načine: na izložbama, različitim tribinama, na skupovima voditelja zavičajnih zbirki, ali i predstavljanjem radova zavičajnih autora. Ovoga puta uspjeli smo sakupiti 118 naslova, a izdvojili smo nove, odnosno one koji se tiču 2024. godine. Svaki od naslova je vrijedan i zanimljiv – završava Krznarić.

Djelatnici Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica pozivaju sve zainteresirane da razgledaju izložbu koja će trajati do 6. veljače 2025. godine i upoznaju svoje zavičajne autore.

(icv.hr, dj)