Ogranak Matice hrvatske u Virovitici i Ogranak u Slatini predstavili su 28. ožujka u Gradskoj knjižnici i čitaonici u Virovitici treće, prošireno izdanje knjige znamenitog skladatelja Milka Kelemena “Poruka pateru Kolbu”. Izdanje je objavljeno prošle godine o stotoj obljetnici autorova rođenja te u odnosu na prijašnja izdanja donosi i preslike autorovih zapisa i pisama na engleskom jeziku.

Podsjećamo, nakladnik prvog izdanja 1995. godine bio je zagrebački Durieux, a sljedeća dva 2002. i 2024. Ogranak Matice hrvatske u Slatini u svojoj Maloj slatinskoj biblioteci. Urednica posljednjeg izdanja, na kojem je suizdavač Ogranak MH u Virovitici, je Zorica Varga, predsjednica Ogranka u Slatini, dok su tiskanje knjige omogućili Grad Slatina i Virovitičko-podravska županija.

Dubravka Sabolić iz virovitičkog Ogranka Matice kaže kako su novim izdanjem kraćih ili dužih crtica, priča i sjećanja Milka Kelemena na neke ljude, krajeve i događaje iz njegova života željeli odati počast 100. obljetnici njegova rođenja te 30. obljetnici Danima Milka Kelemena.

Marija Lovrenc
fotoMarija Lovrenc

Autor u ovom djelu govori o poznatim i manje poznatim ličnostima i ljudima koje je upoznao, cijenio, s kojima je radio, a znakovit je upravo naziv „Pismo pateru Kolbu“. Naime, kako je naglasila urednica Zorica Varga, pismo je određeni dokaz učenika da je uspio, unatoč nepovjerenju koje mu je, vezano uz snove i želje, iskazao učitelj.

-Kamilo Kolb, obrazovani glazbenik, orguljaš, zborovođa i skladatelj bio je u Virovitici prvi učitelj glazbe Milka Kelemena. Kad je premješten u Varaždin, mladi Kelemen odlučio je svom prvom učitelju otkriti da želi komponirati drukčiju, sasvim originalnu glazbu, da želi biti “svjetski kompozitor, putovati na daleke kontinente i tamo izvoditi i dirigirati svoja djela”. Pater Kolb mu je odgovorio kako se usuđuje tako nešto pomišljati jer je iz male Hrvatske i to je apsolutno nemoguće te su njih dvojica, koja su do tada komunicirala pismima, komunikaciju prekinuli.

Život, djelo, osebujnost Milka Kelemena i uspjeh koji je zaista postigao na svim kontinentima svojevrstan su odgovor na to pismo oca Kamila Kolba, da je Kelemen zaista skladao glazbu koju prije njega nitko nije skladao i da je u tome stigao do ‘vrha svijeta’ – rekla je Z. Varga.

Marija Lovrenc
fotoMarija Lovrenc

Dubravka Sabolić istaknula je kako je upravo to pismo, koje je znakovito i specifično, u Kelemenu ostavilo jako dubok trag pa je u svojim susretima s glazbenicima i učenicima nastojao izbrisati stigmu malih mjesta, a samim tim i ograničenih uspjeha.

-Zanimljiva je crtica iz 1994. godine, kada je Kelemen bio ovdje u posjeti Gradskom muzeju i Gimnaziji te se susreo s učenicima Glazbene škole. Razgovarao je s njima i pitao ih je tko što svira, a potom im rekao rečenicu da nikada ne sumnjaju u sebe, samo zato jer dolaze iz male sredine. On je prvi primjerom pokazao što se može postići ako čovjek slijedi svoje želje, radi na talentu i ne odustaje – rekla je D. Sabolić.

Zapise koje knjiga donosi publici su približile Doris Mihaljević i Anamaria Zelenka, članice Dramskog studija Kazališta Virovitica, koje su čitale odlomke iz ovih osebujnih memoarskih zapisa, a kroz koje je autor, pišući o drugima, zapravo otkrivao svoj poseban pogled na svijet, život, glazbu i stvaranje.

(icv.hr, mlo)