U Gradskom muzeju Virovitica večeras (utorak) je, pred punim auditorijem, predstavljen nosač zvuka ženskog vokalnog sastava Tri soprana ONE sa skladbama “Suze Hrvatske” i “Pjesma došašća”.
Riječ je o vrhunskim skladbama koje potpisuju inače unuk i djed, Jan i Rajko Stilinović. Dok “Suze Hrvatske” sjedinjuju Vukovar i Škabrnju, a s njima i cijelu Hrvatsku u patnji koju je pretrpjela tijekom agresije na tek stečenu neovisnost, “Pjesma došašća” uvodi nas u vrijeme u kojem palimo četiri adventske svijeće i na taj se način pripremamo za Božić. Aranžman za obje pjesme napravio je Toni Eterović, koji potpisuje i produkciju nosača zvuka. Izvedba pjesama povjerena je ženskom vokalnom sastavu Tri soprana ONE, a čine ga Mima Karaula, Mia Domaćina Topalušić i Ana Zebić Kostel, ujedno članice Zbora Opere Hrvatskog narodnog kazališta. Kroz tri različita soprana, kao jedan od rijetkih ženskih sastava takvog tipa, redovito na svojim koncertima promoviraju hrvatsku glazbu kroz obrade tradicijskih pjesama, a pogotovo hrvatsku narodnu baštinu.
U izvedbi spomenutih pjesama, koje su tom prigodom sve nazočne “dirnule u dušu”, uživali su saborski zastupnik i predsjednik HVIDRA-e RH Josip Đakić, saborska zastupnica Vesna Bedeković, zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Marijo Klement, predsjednik Županijske skupštine VPŽ Dinko Begović, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, zamjenica gradonačelnika Vlasta Honjek – Golinac, predsjednica Gradskog vijeća Ivančica Fett – Škvarić, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Virovitice Alen Bjelica, ravnatelji odgojno-obrazovnih i kulturnih ustanova…
Organizaciju predstavljanja nosača zvuka potpisuje Zmajski stol Virovitica kao jedna od sekcija Družbe “Braća Hrvatskoga Zmaja”, kulturne udruge osnovane u Zagrebu 1905. godine sa svrhom čuvanja i obnavljanja hrvatske kulturne i povijesne baštine. Nakon raspuštanja 1946. godine, Družba je obnovljena u Zagrebu 1990. godine, a sjedište iste je u Kuli nad Kamenitim vratima u Zagrebu. U vlasništvu Družbe je srednjovjekovni dvorac Stari grad Ozalj. Članovi Družbe istaknute su osobe iz javnog i društvenog života Hrvatske, a među gotovo dvije tisuće članova od osnutka do danas ističu se mnoge povijesne važne osobe.
Suorganizator večerašnje svečanosti je Grad Virovitica, a nazočnima se prvi obratio gradonačelnik Ivica Kirin (Zmaj Virovitički V.).
-Družba “Braća Hrvatskoga Zmaja” kulturna je udruga utemeljena na načelima prijateljstva, bratstva, dragovoljnosti, kolektivnog rada i odlučivanja, radi čuvanja i obnove hrvatske kulturne baštine, ali i održavanja uspomene na događaje iz hrvatske prošlosti i na zaslužne Hrvate. Stihovi skladbe “Suze Hrvatske” spajaju bol i patnju Vukovara i Škabrnje, a večerašnje predstavljanje nosača zvuka organizirano je u povodu Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Mi kao Grad, kroz suorganizaciju, željeli smo dati doprinos cijeloj priči u nastojanju da se istina o Hrvatskoj i njenoj povijesti nikad ne zaboravi i da se nastavi prenositi na mlade naraštaje – istaknuo je Kirin.
Spomenute skladbe predstavio je autor stihova istih Rajko Stilinović (Zmaj Pitomački II.), inače pročelnik Zmajskog stola u Virovitici.
-Obje skladbe iako tematski potpuno različite, govore o osnovnim postulatima Družbe “Braća Hrvatskoga Zmaja”, a to su domoljublje i bogoljublje. Za glazbu je zadužen moj unuk, 15-godišnji Jan, a CD je u nakladi od 300 primjeraka i promotivnog je karaktera. Svi vi koji ćete večeras dobiti CD, nadam se da ćete, slušajući pjesme, duboko shvatiti riječi istih, a posebno “Suza Hrvatskih” koje će 18. studenog ponovno kanuti na hrvatsku zastavu, na brojnim hrvatskim grobljima i u mnogim domovima. Hvala svima koji su sudjelovali u projektu i svima vama koji ste došli na predstavljanje, a posebno pokroviteljima, HVIDRA-i Republike Hrvatske i Župi svete Terezije Avilske Suhopolje – rekao je Stilinović.
Riječ je potom preuzeo saborski zastupnik i predsjednik HVIDRA-e RH Josip Đakić (Zmaj Virovitičko-podravski).
-Skladba “Suze Hrvatske” podsjećaju me ne samo na Vukovar i Škabrnju već i na sve žrtve Domovinskog rata na području naše, Virovitičko-podravske županije, kao i one diljem Hrvatske. Puno je suza isplakano i puno je onih koji su stradali, ali puno je i onih tužnih majki koje su patile i vjerujem da će nas ova pjesma, u režiji unuka i djeda, Jana i Rajka Stilinovića, podsjetiti na dane stradanja i patnje, ali i dane pobjede. Vjerujem da ponos koji hrvatski narod ima nikad neće biti zaboravljen, sve dok ima onih koji će kroz tekstove pjesama i knjiga te kroz autorske filmove bilježiti povijest i sve ono što se dogodilo – istaknuo je Đakić.
Obratio se potom i župnik Župe svete Terezije Avilske Ljubo Krmar. U svom govoru, s naglaskom na vrijeme Došašća, nazočnima je zaželio dane prepune dobrih djela i odluka, ali i zajedništva koje je ujedno jedno od načela Družbe.
Svečanosti je nazočio i Josip Degl Ivellio (Zmaj Brački II.), Kancelar Kapitula Zlatnoga Zmaja, član Zmajskog areopaga, skladatelj, aranžer, diregent i zborovođa svjetske reputacije, nositelj brojnih nacionalnih međunarodnih nagrada, odlikovanja i priznanja. Kao veliki glazbeni autoritet podijelio je svoj osvrt na spomenute skladbe o kojima je govorio biranim riječima uz zaključak da je riječ o “draguljima”, a tom je prigodom istaknuo da je ulaganje u kulturu od izuzetne važnosti.
Članice vokalnog sastava “Tri soprana – ONE” publici su potom u kratkim crtama predstavile svoj rad te izrazile veliko zadovoljstvo prvim autorskim pjesmama, odnosno pjesmama koje su pisane upravo za njih, kao i odličnom suradnjom s mladim skladateljem Janom Stilinovićem koji je u nastavku otkrio otkud inspiracija za teme skladbi “Suze Hrvatske” i “Pjesma Došašća”, a sve nazočne pozdravio je i aranžer Toni Eterović.
Na samom koncu večerašnjeg programa, riječi zahvale autorima i izvođačima uputio je prvi čovjek 16. saziva Meštarskoga zbora Družbe “Braća Hrvatskoga Zmaja”, Veliki meštar prof. Mislav Grgić (Zmaj Strossmayerski).
Program je vodio poznati hrvatski umirovljeni televizijski voditelj, spiker i urednik Branko Uvodić.
(icv.hr, foto: Tin Szabo, Martina Bašić, Ivan Borbaš)