Tradicionalno “Kršenje mošta”, odnosno proslava sv. Martina tj. Martinja, i ove se godine održalo u Svetom Đurađu u organizaciji Udruge vinogradara i voćara “Sveti Vinko”. Iako je obilježavanje prvotno trebalo biti održano na prostoru vidikovca, zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta ljubitelji dobrog vina i martinjskih običaja okupili su se ispred Mjesnog doma.
Inače, blagdan Sv. Martina, zaštitnika vinara i vinograda, slavi se u cijeloj Hrvatskoj i smatra se jednim od najveselijih blagdana u našoj zemlji. Na dan sv. Martina, koji se obilježava sutra, 11. studenog, stoljećima se održava ceremonija krštenja mošta, a centralno mjesto na bogatoj martinjskoj trpezi zauzima dobra hrana i dobra kapljica mladog vina.
A kakva je bila ova godina te kakva je kvaliteta uroda i vina otkrio nam je vinogradar Mirko Boljevčan, član Udruge vinogradara i voćara “Sveti Vinko”.
– Kada je riječ o dobroj godini, tada mogu napraviti i do 1500 litara vina. Ova godina je bila nešto malo slabija, za nekih 20%, dok je kod nekih vinogradara branje bilo i ispod 50%. Vinograd traži dobro vrijeme što baš i nije bio slučaj. Napadale su ga bolesti, a većina vinogradara, koji nisu prskali vinograde, imali su poprilično manje prinose. Kad govorimo o brojkama, trebalo je prskati i dva do tri puta više nego je to uobičajeno, što ispada nekih devet prskanja u našem podneblju, za razliku od boljih vinorodnih krajeva gdje je ta brojka puno manja- govori Boljevčan.
Kod Mirka u vinogradu prevladava graševina pod kojom je gotovo polovica vinograda, ima i žuti muškat te plamenke, koja mu služi da bi se pomiješala s graševinom. Ističe da je sve manje vinograda, jer, prema njegovim riječima, oni traže slugu, a ne gospodara, stoga je većina njih zarasla u korov. Ipak, ovakva druženja se ne propuštaju, jer to je ipak tradicija.
– Običaji su tu da se poštuju, a ovo je naša tradicija. Službeni dio odradimo, a u neslužbenom pijemo vino i uživamo u tamburaškoj glazbi- dodaje Boljevčan.
Da je godina bila loša potvrdio je i predsjednik Udruge Mato Anić. Govori kako je 2023. bila najgora u posljednja gotovo tri desetljeća, što je dovelo i do toga da su brojni vinogradari odustali od pravovaljanog tretiranja.
– Ljudi su se razočarali i odustali od prskanja kada su vidjeli kakvi su vremenski uvjeti, što je dovelo do lošeg roda. Ipak, ono što je ostalo, govorim u svoje ime, je poprilično dobro i parametri pokazuju da je sve u granicama normale, od šećera, alkohola, pa do pH vrijednosti- ističe Anić i dodaje kako će se konačni rezultati o kvaliteti ovogodišnjeg vina doznati za “Vincekovo” kada će se održati ocjenjivanje.
– Običaj je danas da se skupimo, malo se podružimo kao Udruga s našim članovima i ljubiteljima martinjkih običaja te prekrstimo mošt u vino. Naš biskup održava ceremonijal, a imamo i kuma koji je predstavnik vina, odnosno sve je onako kako to tradicija nalaže- zaključuje Anić.
Ulogu biskupa tako je danas utjelovio tajnik Udruge vinogradara i voćara “Sveti Vinko” Zlatko Barčan, ministrant je bio Stjepan Antal, dok je čast da postane ovogodišnjim kumom pripala Mirku Lebincu.
Tradicionalnom “Krštenja mošta”, uz brojne članove i goste, prisustvovali su i gradonačelnik grada Virovitice Ivica Kirin, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu Bojan Mijok, pročelnik Upravnog odjela za financije i gospodarstvo Antonio Dražić, direktor tvrtke Virkom Damir Marenić te zastupnik Terra Slavonice Marko Blažević, dok je blagoslov prisutnima podijelio gvardijan Župe sv. Roka Ivica Jagodić. Dio atmosfere donosimo u našoj fotogaleriji.
(www.icv.hr, mra, foto: M. Rajnović)