Od kada je virovitičko područje naseljeno? Zašto nam je važna 1234. godina? Zašto su grofovi Pejačević i kneževi Schaumburg – Lippe važni za Viroviticu? Odgovore na ova i druga pitanja Virovitičani su sinoć (petak) mogli dobiti u Gradskom muzeju Virovitica gdje je predstavljen katalog stalnog postava “Povijest grada i dvorca” koji govori o prošlosti Virovitice od prapovijesti do danas.
Katalog je predstavljen u pravoj blagdanskoj atmosferi i prekrasnom ambijentu, uz čaj i kuhano vino, a predstavljanju su nazočili gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, zamjenica gradonačelnika Vlasta Honjek – Golinac, predsjednica Gradskog vijeća Ivančica Fett – Škvarić, direktorica TZ Virovitica Tamara Štefanec, predsjednik HGK – ŽK Virovitica Zlatko Pleša, ravnatelj Kazališta Virovitica Tomislav Pintarić, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije Tatjana Arnold Sabo…
-Suprotno postavu Drveno doba, koji je utemeljen na tematskom narativu i interdisciplinarnom pristupu, izdvojena cjelina postava Povijest grada i dvorca oda je gradu Virovitici i njegovoj okolici. Brojna arheološka nalazišta svjedoče kontinuitetu naseljavanja virovitičkog područja od paleolitika do danas. Stoga smo se, posvećujući ovaj postav razvoju grada Virovitice, odlučili za klasičnu muzeološku interpretaciju obogaćenu suvremenim muzeografskim pomagalima. Posebno težište u narativu ovog postava zauzima dvorac Pejačević, kao i grofovska obitelj Pejačevići Virovitički – na samom početku rekla je ravnateljica Gradskog muzeja Mihaela Kulej, ujedno i urednica kataloga.
U nekoliko tematskih cjelina i bogatom muzejskom građom posjetiteljima Muzeja predstavljen je razvojni plan virovitičke prošlosti s posebnim naglaskom na dvije dislocirane te samostalno predstavljene teme: Pejačevići Virovitički i Virovitica u Domovinskom ratu. Isticanjem ovih dviju tema, koje su i prostorno odvojene od postava Povijest grada i dvorca, željeli su ukazati na izniman značaj Pejačevića Virovitičkih za razvoj grada tijekom druge polovine 18. i prve polovine 19. stoljeća s jedne strane, odnosno na izuzetno važnu ulogu Virovitice u Domovinskom ratu i Hrvatskoj tijekom prve polovine devedesetih godina 20. stoljeća.
Uz glavnu urednicu, posjetiteljima su se u nastavku večeri obratili i preostali autori tekstova u ovom katalogu: Nikolina Hečimović, Sanja Baškarad i Andrej Malek. Fotografije “potpisuje” Ivan Borbaš, ujedno i autor vizualnog oblikovanja kataloga kojeg svi zainteresirani već od danas mogu nabavit u suvenirnici #malogvelikogmuzeja.
(www.icv.hr, foto: T. Szabo)