Izložba “Šuma okom šumara”, koja je večeras otvorena u Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, ove godine slavi 25 godina postojanja. Ova tradicionalna izložba, koja je od 1999. godine postala prepoznatljiv događaj u šumarskoj i kulturnoj zajednici, započela je kao lokalni projekt, no s vremenom je izrasla u međunarodni događaj. Inicijator i idejni začetnik izložbe bio je šumar Željko Gubijan, a prvobitno je organizirana u suradnji s članovima Hrvatskog šumarskog društva ogranka Bjelovar.
Od 2006. godine, izložba je dobila međunarodni karakter, proširujući svoj krug autora na šumare iz zemalja u okruženju. Tada je izložba prerastala u Bjelovarski salon fotografije “Šuma okom šumara”, koji danas okuplja sudionike iz različitih dijelova svijeta.
Predsjednik Hrvatskog šumarskog društva, ogranak Virovitica, koje je i bilo organizator ove izložbe, Emil Balint, istaknuo je važnost njezinu važnost, naglasivši da je ona mnogo više od samo umjetničkog prikaza prirode.
– Ovom izložbom željeli smo razbiti predrasude o šumarima kao osobama koje samo šetaju šumom s pilom ili sjekirom, te upoznati ljude s time da je šuma najveće prirodno obnovljivo bogatstvo Hrvatske. Šuma je složeni ekosustav koji ima ključnu važnost za život na Zemlji- izjavio je Balint.
Kroz godine, izložba je gostovala u brojnim hrvatskim gradovima, ali i izvan granica Hrvatske. Fotografije s izložbi redovito se objavljuju na kalendarima i u časopisima, čime su postale dio šire kulturne.. Također, izložba je bila predstavljena i na međunarodnim lokacijama: 2009. godine u Helsinkiju, 2011. u New Yorku u zgradi UN-a, te 2020. godine u Bruxellesu.
Ove godine na salonu fotografije „Šuma okom šumara“ predstavilo se 30 autora s ukupno 315 fotografija. Od tog broja, 210 je u pojedinačnoj konkurenciji, dok 105 fotografija čini 23 serije. Među prijavljenim autorima nalaze se i šumari iz Mađarske, Slovenije, te 26 domaćih autora. U Gradskoj knjižnici Virovitica postavljeno je 171 fotografija, a posjetitelji mogu uživati u raznovrsnim prikazima šumskog života i prirodnih ljepota koje su autori uhvatili kroz svoj objektiv.
Ova izložba, koju je pozdravnim govorom otvorila Nela Krznarić, voditeljica odjela za odrasle, a koju je recitalom uveličala Nataša Rap, voditeljica Odjela za ekologiju i zaštitu šuma UŠP Slatina, ne samo da slavi šumarstvo i prirodu, već također doprinosi razvoju međunarodnih kulturnih veza, podižući svijest o značaju očuvanja šuma i održivog gospodarenja njima. Izložba je otvorena do 30. studenog.
(icv.hr, mra)