U Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica postavljena je izložba povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, 27. siječnja, koji je organiziran u sklopu aktivnosti koje se provode u okviru hrvatskog predsjedavanja Međunarodnim savezom sjećanja na Holokaust – IHRA.

Republika Hrvatska od ožujka 2023. godine predsjeda Međunarodnim savezom sjećanja na Holokaust – IHRA, a u sklopu aktivnosti koje se provode, u organizaciji Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica i Policijske uprave virovitičko-podravske, postavljena je izložba u znak sjećanja na sugrađane koji su stradali tijekom Holokausta.

Izložba je organizirana u cilju osvještavanja, senzibilizacije i edukacije javnosti o stradavanjima tijekom Holokausta, ali ujedno i s ciljem borbe protiv svih oblika suvremenog antisemitizma, kao i važnosti sustavnog promicanja kulture nenasilja i tolerancije u svakodnevnom životu.

Izložbu prati dokumentarni film Izložba ‘Sjećanja’: Auschwitz mjesto na Zemlji u produkciji Ravnateljstva policije MUP-a i suradnika, a izložene su i knjige: “Posljednji izvještaj posljednjih Židova Virovitice” autora Ljubomira Rubena Weissa i “Židovi Virovitice i okolice: 1790. – 2011.” autora Željka Weissa.

Tijekom Holokausta stradalo je šest milijuna Židova, među njima 1,5 milijuna djece, te oko 200 Židova iz Virovitice i okolice: Bušetine, Lukača, Gradine, Novog Gradca, Detkovca, Žlebine, Orešca, Špišić Bukovice, Suhopolja i Pitomače. Preživio je tek mali broj. Većina Židova deportirana je u kolovozu 1942. u Auschwitz i u druge logore smrti, a nakon 1943. sve do kraja Drugog svjetskog rata Virovitica i okolica bili su “judenrein”, dakle bez Židova.

Upravo iz perspektive sjećanja na žrtve potrebno je sustavno ulaganje u prevenciju svih oblika antisemitizma, ekstremizma, radikalizma kao i svih drugih oblika neprihvatljivog ponašanja, počevši od govora mržnje stoga se permanentno provodi i preventivni projekt “Zajedno protiv govora mržnje”.

(GKiČ Virovitica, PU virovitičko-podravska)