Danas, 5. prosinca (četvrtak) je Svjetski dan volontera, kada se prisjećamo i odajemo počast ljudima koji svoje slobodno vrijeme, znanje, stručnost i ljubav daruju zajednici te ju svojim radom nadograđuju, oplemenjuju i pokreću.

S ciljem zahvaliti volonterima koji Gradsku knjižnicu i čitaonicu Virovitica čine mjestom bližim svim generacijama upravo zahvaljujući svom nesebičnom radu, ravnatelj Robert Fritz i djelatnici okupili su ih danas i podijelili s njima par riječi, a ujedno i najavili planove za budućnost.

-Zahvaljujući vašem angažmanu, trudu, ljubavi i svemu što ulažete u volontiranje, stvarate Knjižnicu i sva mjesta koja ona obuhvaća u mjesto susreta, osobnog rasta, kreativnosti, ispunjenja. Hvala vam što u svoje slobodno vrijeme radite s djecom, mladima, umirovljenicima i što ih potičete da njeguju i tradiciju, ali i otkrivaju nove vrijednosti, za generacije koje ostaju – rekao je ravnatelj Fritz.  

Gradska knjižnica i čitaonica Virovitica, doznajemo, planira u budućnosti proširiti perspektivu volontiranja, nastojeći razvijati inovativne pristupe koji otvaraju vrata za raznolike načine doprinosa zajednici i tako nastaviti njegovati ovaj vid jačanja zajednice.

 

fotoGČiK

Što rade volonteri Knjižnice?

Preporučuju knjige, održavaju radionice, predavanja, književne i pjesničke večeri, aktiviraju druge na pisanje, pripovijedanje, pjevanje, zapisivanje uspomena, potiču hobije, kreativnost, predlažu nove sadržaje i ideje vezane uz usluge knjižnice i suradnju sa zajednicom.  

Ivana Molnar, voditeljica Igraonice, kaže kako su volonteri jako važni za njihove aktivnosti, osobito umirovljenici koji su idejama, energijom, toplinom i angažmanom pokazali koliko su važni upravo onim najmanjima, na koje prenose svoje bogato iskustvo.

 -Naši volonteri, uglavnom umirovljenici dolazili su na naše radionice, igrali su se sa djecom, njegovali smo pritom tradicijske običaje, a djeca su uživala u pričama, izrađivanju predmeta, heklanju i slično. Ne možemo dovoljno naglasiti koliko su nam svi važni i koliko smo im zahvalni – ističe I. Molnar.

Da je to bila suradnja koja je ponajprije njih obogatila, kažu nam volonterke, umirovljenice Marica Dukarić i Marija Meašić.

Marica Dukarić, inače predsjednica Udruge umirovljenika Podgorje, ispričala nam je kako je uživala u radionicama s djecom. -Prikazali smo im tradicionalne, stare igre, vrtićarce smo vratili u vrijeme našeg djetinjstva pa smo ih učili kako skakati u vreći, bacali smo kolutove, potkove, pravili smo krpenu loptu, djeca su se baš radovala. U početku je bio malo sumnje, pa i straha, osobito kod skakanja u vreći, no vrlo brzo su se oslobodili i uživali. Uvijek ću sudjelovati u ovakvim aktivnostima, raduju me i puno mi znače – kaže.

Slaže se i Marija Meašić, baka i prabaka, koja ističe kako su današnja djeca, navikla na ekrane i brz tempo života, vrlo brzo i lako shvatila ručni rad, koji ih je zainteresirao.

-Heklali smo pisanice, djeca su bila prezadovoljna, a i ja s njima. Svako druženje s djecom je predivno, ispunjava me – kaže Marija Meašić.

fotoMarija Lovrenc

Od sportskih manifestacija, preko kulture („Potrubi za pripovijedanje“, „Tradicijske priče iz Virovitičko-podravske županije“, „Škrinjica prošlosti – čarolija sadašnjosti“), župnih događanja, do pjesništva i priča – svoje dane volonterski ispunjava i umirovljeni virovitički novinar, urednik i voditelj te moderator Trpimir Markotić. Prepoznatljiv po svojem novinarskom, ali i humanitarnom angažmanu (manifestacija „Uskrs u svakom domu“), u mirovini je nastavio raditi za zajednicu, od onih najmlađih, do svojih vršnjaka, koje okuplja.

Govoreći o radionicama s djecom, kaže kako većina umirovljenika već ima iskustva s vlastitim unucima, pa i praunicima, no da je svaki susret s djecom poseban, u kojem se uspostavlja srdačan kontakt.  -Na radionicama je bilo puno smijeha i veselja, mališani su više nego aktivni, žele nešto naučiti, savladati  vještine i vrlo su uspješni u tome. Rado ćemo se ponovno odazvati novom druženju – kaže T. Markotić.

A onda je tu briga i za zlatnu dob, vršnjake koji u svojoj mirovini otkrivaju „nekog novog sebe“ – kao pjesnike, pisce, plesače, sportaše.

Markotić, koji je aktivni pokretač brojnih programa u suradnji s Maticom umirovljeničkih udruga VPŽ, kaže da je sretan što će ove godine, nakon dvogodišnjeg druženja 17. prosinca umirovljenici predstaviti svoju prvu zajedničku zbirku pjesama „Stih + stih = zbirka“.

-U zbirci će biti objavljeno više od 160 pjesama – dvadeset i šestero autora s prostora VPŽ, kojima će većinom to biti i prva javna objava njihovih pjesama, a ostat će trajno zapisane za njihovu djecu i unuke – kaže s ponosom ovaj umirovljeni novinar, poznat i po organizaciji izložbi različitog sadržaja, od domaćih rukotvorina do kolača.

fotoS. Perić

(icv.hr, mlo, tm, foto: M. Lovrenc, S. Perić)