Staklo je danas sveprisutno, od automobilske, građevinske, elektroničke, pa sve do prehrambene industrije. Ovaj omiljeni materijal bezvremenskog izgleda jedan je od najčešće korištenih i u oblikovanju namještaja, radnih i stambenih prostora. Iako vrlo krhak, zahvaljujući suvremenim tehnologijama obrade staklo postaje izuzetno siguran i čvrst materijal. Njegovom primjenom prostor će se učiniti vizualno većim, što ga čini posebnim i omiljenim dizajnerima.

U svijetu se dnevno proizvede preko 500 milijuna staklenih boca, a godišnje se baci gotovo 100 milijardi boca. Švicarska reciklira čak 96 posto otpadnog stakla, dok se u Hrvatskoj reciklira tek 50 posto.

Tri boce za jedan kilogram stakla

Staklo je jedan od rijetkih materijala koji se može neograničeno puta reciklirati. Recikliranjem stakla smanjuje se onečišćenje zraka, vode i štedi energija. Potrebne su samo 3 staklene boce da bi se dobio 1 kg stakla kojeg možemo reciklirati. S energijom koju uštedimo recikliranjem jedne jedine boce, žarulja od 100 W može svijetliti 4 sata.

S druge strane, kada se staklo odstrani u prirodu kao smeće, potrebno je oko milijun godina da bi se prirodnim putem u potpunosti razgradilo.

foto: Pinterest
fotofoto: Pinterest

U recikliranje stakla ubraja se u prvom redu staklena ambalaža, tj. boce za piće i hranu. Drugi stakleni proizvodi se ne miješaju i ne recikliraju zajedno sa staklenom ambalažom, npr. zrcalo, čaše, prozorsko staklo, rasvjetna tijela.

Prikupljena staklena ambalaža se odvozi u određena mjesta za recikliranje stakla. Kako je staklo materijal koji se može u potpunosti preraditi i to bezbroj puta, treba prikupiti što veće količine starih staklenki i boca i vratiti ih u tvornicu stakla.

Recikliranje stakla troši manje energije nego njegova proizvodnja od pijeska, vapna i sode. Svaka tona stakla iskorištena za proizvodnju novog stakla sačuva oko 315 kilograma ispuštenog ugljičnog dioksida.

Vaza s osobnim potpisom

Recikliranje nije samo ekološki prihvatljiva praksa, već i kreativan način za pretvaranje otpada u nešto korisno i estetski privlačno. 

Ponovna upotreba predmeta koji se mogu reciklirati cilj je projekta “ZELENI KUTAK-ŠARENO PLATNO- ZA EKO VIROVITICU” koji provodi Grad Virovitica uz pomoć Fonda za  zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Vrijedan je 14.000 eura, Fond u njemu sudjeluje s 40 posto troškova, a trajat će do kraja svibnja. 

Staru staklenku nemojte baciti u kontejner – pretvorite je u prekrasnu vazu za cvijeće. Ovaj jednostavan projekt može poslužiti i kao poklon drugima. Uz to, osim staklenki iskoristit ćete i role toaletnog papira, što znači da ćete reciklirati dvostruko. 

Što vam je sve potrebno?

  • Prazna staklenka
  • Role toaletnog papira
  • Sprej/lak u boji
  • Pištolj na vruće ljepilo

Dobro operite staru staklenku i posušite je. Izrežite role toaletnog papira na jednake dijelove; jednu stranu izravnajte kako biste je mogli zalijepiti lakše na staklenku, poredajte dijelove jedan kraj drugog i zalijepite ih. Kad se ljepilo posuši, sprejom ili lakom obojite svoju vazu. Preostaje vam samo pronaći idealno cvijeće i gotovi ste!

foto: Pinterest
fotofoto: Pinterest

Od stakla može nastati svjetiljka, unikatna čaša, ukras

Udruge koje se bave kreativnim stvaranjem nude priliku da upoznamo novu svrhu predmeta koji su pogodni za recikliranje, od papira, plastike, tekstila, kao i stakla, o kojem je ovdje riječ. Staklenu bocu ili manju staklenku s malo mašte, strpljenja i potrebnim priborom možete pretvoriti u prekrasan svijećnjak, lampu, ukras za dom ili okućnicu.

Ideje potražite u udrugama na svom području, kao i na internetu, koji za pojedine vrste ukrasa donosi i detaljan vodič kroz proces ukrašavanja.

Neke od ideja potražite u našoj galeriji.

 

unnamed 1

Projekt ”ZELENI KUTAK-ŠARENO PLATNO-ZA EKO VIROVITICU” sufinanciran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost

 

(www.icv.hr, foto: ilustracija, Pinterest)