Služba civilne zaštite Virovitica, u suradnji s Područnim uredom civilne zaštite Osijek i Državnom intervencijskom postrojbom Osijek, ispred zgrade virovitičke Gimnazije Petra Preradovića danas, 31. ožujka, je provela prezentaciju različitih prirodnih nepogoda s ciljem smanjenja rizika od katastrofa, prilagodbe novonastalim izazovima te podizanja svijesti građanstva, posebice najmlađih.

Ova inicijativa dio je nacionalnog projekta „Na putu do smanjenja rizika od katastrofa“ te kampanje Ravnateljstva civilne zaštite „Usvoji znanja da šteta bude manja“ koja se provodi diljem zemlje, stavljajući naglasak na školsku populaciju i njihove učitelje.

PROŠLOTJEDNE POPLAVE KAO ŠKOLSKI PRIMJER

Kako bi virovitički osnovnoškolci detaljnije shvatili prirodne procese koji sve učestalije uzrokuju izvanredne događaje, djelatnici Civilne zaštite simulirali su poplave, potrese, erozije i klizišta tla koristeći razne edukacijske modele. Nažalost, nastavno na prošlotjedne događaje u Orahovici i okolici, učenicima nije bila potrebna simulacija poplava kako bi shvatili razorne posljedice nabujalih rijeka.

Dora Jagarinec
fotoDora Jagarinec

– Civilna zaštita je bila neposredno uključena u aktivnosti vezane uz obilne oborine koje su pogodile istočni dio naše županije. Osobno mislim da su te poplave školski primjer funkcioniranja sustava Civilne zaštite, kao i odlične suradnje svih dežurnih službi, županijskog i gradskog stožera, te međusobne razvojne komunikacije, koordinacije i brzog reagiranja. Također, moram spomenuti da su Hrvatske vode preventivno odradile velik dio posla, odnosno proaktivni dio sustava koji je spriječio i veće štete koje su mogle nastati – govori Željko Vukoja, voditelj Službe civilne zaštite Virovitica.

Kako i sama može doprinijeti vlastitoj sigurnosti, odnosno postići sposobnost reagiranja kako bi se izbjegla stradanja ljudi i nastanak nepotrebne štete, naučila je i Lora, učenica razredne nastave Osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić Virovitica.

Dora Jagarinec
fotoDora Jagarinec

– Naučila sam da se Zemljine ploče kreću u tri smjera, a simulacija potresa mi je ujedno i najzanimljiviji dio današnje prezentacije. Potresu sam svjedočila jednog Božića kada se jelka počela tresti, a mi smo pobjegli pod okvir vrata i tako sačuvali glavu – prisjeća se Lora.

Spomenuti najatraktivniji dio izlaganja bilo je posebno edukacijsko vozilo, tzv. simulator potresa u kojemu su zainteresirani učenici iz prve ruke mogli iskusiti realističan osjećaj seizmičkih aktivnosti i pomicanja tla te različite intenzitete utjecaja na osobe i objekte u neposrednom okruženju. Jedan od njih bio je i osnovnoškolac Fran.

– Prvo je bilo lagano njihanje, a potom je počelo tresti sve jače. Istovremeno smo gledali u ekrane koji prikazuju potres. Pomalo zastrašujuće iskustvo, ali drago mi je da sam to iskusio – otkriva nam Fran.

Održavanje prezentacije predviđeno je i u drugim mjestima Virovitičko-podravske županije, točnije 1. travnja u Slatini (ispred OŠ Josipa Kozarca) i 2. travnja u Pitomači (ispred OŠ Petra Preradovića) od 11:00 do 13:00 sati.

(icv.hr, dj)