U virovitičkoj Gradskoj knjižnici i čitaonici 4. travnja proslavili su važan rođendan: 12. godina provođenja nacionalne kampanje za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja ”Čitaj mi!”
Čitaj mi! je prva nacionalna kampanja za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja, a koja ima potporu UNICEF-a. Pokrenuta je 2. travnja 2013. godine povodom Europske godine čitanja naglas i cilj joj je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Podjednako važan cilj jest poticati roditelje da s najmlađom djecom što prije počnu dolaziti u lokalnu narodnu knjižnicu.
Važnu obljetnicu podržali su ravnatelj Robert Fritz, koordinatorica Kampanje Kristina Čunović, predsjednica Komisije za knjižnične usluge za djecu i mlade HKD-a Morana Peranić, državna tajnica Ministarstva kulture i medija RH Dražena Vrselja te gradonačelnik Ivica Kirin i župan Igor Andrović, kao i ovogodišnja ambasadorica kampanje Maja Šimleša.
Događaj je bio u znaku bogatog programa pripljemljenog za polaznike Dječjeg vrtića Cvrčak Virovitica i OŠ Ivane Brlić Mažuranić Virovitica.
U ovodnom dijelu, poruku djeci svijeta autorice Rian Visser “Jezik slika” pročitala je Doris Mihaljević iz Dramskog studija. Ravnatelj Robert Fritz naglasio je u pozdravnom govoru kako je Knjižnica počašćena biti domaćinom 12. rođendana ove važne kampanje te objasnio kako svoje programe prilagođavaju djeci već od najranije dobi.
– Svoje programe posebno prilagođavamo djeci, počevši već od treće godine nadalje, a u sklopu naše igraonice provodimo i program za bebe. Posebno nas veseli i zahvalni smo organizatorima, među kojima je i UNICEF te Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, što su nam omogućili da upravo mi ove godine budemo domaćini ovog značajnog događaja. Ovo je prilika da predstavimo svoje programe i aktivnosti za djecu te dodatno promoviramo važnost ranog čitanja.
Čestitamo organizatorima kampanje na 12 godina uspješnog rada, vizije i predanosti. Veselimo se nastavku suradnje i sigurni smo da će kampanja doživjeti svoju punoljetnost te još dugi niz godina pratiti hrvatske obitelji i knjižnične korisnike – rekao je Fritz te podsjetio kako se u virovitičkoj knjižnici nalaze dvije dječje igraonice kao i igroteka, u kojoj mališani mogu posuditi igračku, preko koje će kasnije doći i do slikovnice, a potom i knjige.
Koordinatorica Kampanje Kristina Čunović, ravnateljica Gradske knjižnice u Karlovcu istaknula je važnost čitanja djeci već od najranije dobi.
-Djeca kojima se redovito čita prije škole, čak i samo pet slikovnica dnevno, do polaska u školu nauče milijun riječi više u odnosu na djecu kojoj se ne čita. Djeca se rađaju s određenim biološkim potencijalom, a ako im se ne govori, ne čita i ne pjeva, taj se potencijal nepovratno gubi. Vjerujem da je cijelo društvo odgovorno za razvoj tog potencijala. Dovoljno je čitati 15 minuta dnevno kako bismo potaknuli djetetovu maštu, kreativnost, vokabular i samopouzdanje. No, možda najvažnije – time jačamo emocionalnu povezanost između djeteta i roditelja – rekla je.
Morana Peranić, predsjednica Komisije za knjižnične usluge za djecu i mlade HKD-a, pohvalila je važnost slikovnica u kontekstu cjelokupnog razvoja djece te izdvojila žirafu Sulu, poznati lik u slikovnicama Maje Šimleša.
-Kao knjižničarka, mogu potvrditi da su njezine slikovnice i slikopriče među najtraženijima. Maja je za ovu kampanju snimila prekrasan i topao video o važnosti čitanja, pa vas pozivam da ga pogledate na stranici kampanje Čitaj mi. Čestitam svima koji sudjeluju u ovoj kampanji na njezinu 12. rođendanu te želim puno uspjeha u daljnjem radu – rekla je M. Peranić.
Ministarstvo kulture i medija nastavlja podržavati čitanje kroz nacionalni program “Rođeni za čitanje”, koji potiče ljubav prema knjigama od najranije dobi, rekla je okupljenima državna tajnica Dražena Vrselja. Posebno se obratila djeci i roditeljima, kao i odgojiteljima i nastavnicima koje je pohvalila za promociju čitanja.
– Možda se ne sjećate trenutaka kada su vam roditelji čitali dok ste bili bebe, ali vjerujte – to je iznimno važno. Glas mame ili tate donosi taj osjećaj sigurnosti i povezanosti. Kasnije, kada počnete razumijevati priče, čitanje postaje prilika za razgovor, učenje i zajedničko provođenje vremena. Knjiga vas vodi u svjetove mašte, donosi nove prijatelje i čini vas sretnima. Mobitel može biti zanimljiv, ali knjiga je putovanje koje vas uvijek iznova iznenađuje. Ona će vam pomoći postati dobrim ljudima, dobrim prijateljima i osobama koje razumiju svijet oko sebe – poticajno je rekla D. Vrselja.
Predškolarce i školarce potom su razveselili članovi Dramskog studija Kazališta Virovitica, koji su izveli zanimljiv i poučan igrokaz o kampanji Čitaj mi, Slavuji Glazbene škole Jan Vlašimsky Virovitica, koji su izveli pjesmu Maestro Din-Don, a onda je uslijedilo – čitanje.
Gradonačelnik Ivica Kirin pročitao je okupljenima slikovnicu Bibi-lutak pitalica, koju potpisuje gradski pročelnik za društvene djelatnosti Alen Bjelica, a koji je također nazočio rođendanu kampanje. Župan Igor Andrović predstavio je pak Čudesan keks, slikovnicu kojoj stihove potpisuje poznati književnik za djecu Božidar Prosenjak, a ilustracije uspješni ilustrator, učenik OŠ Vladimira Nazora Jakov Knežević.
Djeca su se potom družila sa Suli, otvorenom, znatiželjnom i simpatičnom žirafom iz serijala slikovnica autorice Maje Šimleša, a koja je u Virovitici danas bila kao ambasadorica kampanje Čitaj mi i kroz slikovnicu progovorila o razlikama, prijateljstvu i uvažavanju. Učenici OŠ Ivane Brlić-Mažuranić, koji su joj pomogli završiti čitanje slikovnice, poklonili su autorici koju rado čitaju lik iz njenih slikovnica, Suli, koji su sami izradili, kao i pisma podrške, a ona im se potpisivala na knjige koje su danas sudionici podijelili malim čitateljima u ime UNICEF-a, slikovnicu Marine Knežević Barišić i Andree Petrlik Huseinović UNICEF je za djecu.
-Čitanje nije bitno samo zbog usvajanja vještine i lakšeg snalaženja u svakodnevnim zadacima – ono razvija kreativnost, maštu i vokabular te nam pomaže da jasnije izrazimo svoje misli i osjećaje. Osim toga, kada djeci čitamo od najranije dobi, između roditelja i djeteta stvara se posebna emocionalna povezanost.
Danas smo imali priliku čuti priču iz slikovnice Suli u avanturi prijateljstva, koja govori o različitostima, prihvaćanju onih koji su drugačiji, suočavanju s ruganjem i osjećajem neprihvaćenosti te o tome kako ostati svoj i pronaći svoje mjesto u društvu. Slikovnice mogu imati i terapeutski učinak na dijete, pomažući mu da kroz priče lakše razumije i prevlada određene životne situacije.
Roditeljima bih preporučila da posegnu za problemskim slikovnicama, kojih danas ima mnogo u knjižnicama i knjižarama. Takve knjige na djeci prilagođen način obrađuju važne teme poput hrabrosti, različitosti, prihvaćanja, dobrote i zajedništva.
Osim na posebnim odjelima s problemskim slikovnicama, takve vrijedne knjige mogu se pronaći i među edukativnim slikovnicama, koje na jednostavan način prenose duboke poruke – zaključila je ovogodišnja ambasadorica kampanje Čitaj mi, s porukom kako su slikovnice odlična terapija i za roditelje, budući da im omogućuju ne samo biti prisutan u određenom prostoru i vremenu, daleko od planova i obaveza, već i donose neki novi svijet koji mogu dijeliti sa svojim mališanima.
Budući da rođendan podrazumijeva tortu, jednu posebnu, šarenu, od različitih kolačića, poklonila je Knjižnica slavljenicima kampanje.
(icv.hr, mlo, žđl)