Na 32. sjednici Gradskog vijeća Virovitice, održanoj 24. veljače, vijećnici su raspravljali o ključnim temama vezanim uz razvoj grada, transparentnost upravljanja te infrastrukturne projekte. Sjednicu je vodila predsjednica Vijeća Ivančica Fett-Škvarić, a započela je Aktualnim satom. Predstavnici klubova vijećnika prvi su postavljali pitanja, a potom su uslijedila pojedinačna vijećnička pitanja. Među istaknutim temama bile su investicije u poduzetničkim zonama, status virovitičke megazone, povećanje socijalnih naknada te izmjene u komunalnim doprinosima. Raspravljalo se i o transparentnosti prodaje gradskih nekretnina, visini poreza na nekretnine te napretku infrastrukturnih projekata poput gradskog bazena i radovima na brzoj cesti na ulazu u grad.

fotoŽeljka Đaković Leš

Vijećnik Hrvoje Belobrk (HDZ i HSLS) osim o poduzetničkim zonama, socijalnim naknadama te komunalnim doprinosima, pitao je i o besplatnom parkiranju na području grada, a pitanje je uputio direktoru virovitičke tvrtke Poslovni Park Matiji Mustaču.

– Nijedan čelnik grada nema pravo na besplatno parkiranje. Pravo na besplatne parkirne karte imaju samo invalidne osobe, i to po dva sata na plavim i žutim parkiralištima. Od ožujka bit će omogućeno plaćanje dnevne parkirne karte uz popust od 50% putem internetskog bankarstva i aplikacija – objasnio je Musač.

fotoŽeljka Đaković Leš

Potom je pitanja postavljao nezavisni vijećnik Vladimir Besek (Most i HSU), a prvo je bilo zašto su oglasi o prodaji nekretnina objavljeni samo u Virovitičkom listu, a ne i na službenim mrežnim stranicama grada.

– Grad Virovitica do sada je objavljivao javne pozive za prodaju nekretnina u tiskanim medijima, konkretno u Virovitičkom listu, sukladno tada važećim internim aktima. S obzirom na to da su početkom godine donesene promjene u internim aktima, budući natječaji objavljivat će se isključivo na mrežnim stranicama Grada Virovitice – objasnio je pročelnik za financije i gospodarstvo grada Virovitice Antonio Dražić.

fotoŽeljka Đaković Leš

Između ostaloga vijećnik Besek istaknuo je kako drugi gradovi imaju niže porezne stope te pitao postoji li mogućnost uvođenja olakšica za socijalno ugrožene građane.

– Grad Virovitica je ranije imao uveden porez na kuće za odmor u iznosu od 2 €/m², što je sada zamijenjeno porezom na nekretnine u istom iznosu. Taj porez ostavljen je nepromijenjen jer je već postojao i nije predstavljao novost za građane. Grad je otvoren za razmatranje socijalnih kriterija koji bi mogli omogućiti oslobađanje određenih skupina građana od plaćanja ovog poreza, sukladno zakonima o lokalnim porezima – odgovorio je pročelnik Dražić.

Sljedeći je pitanja postavljao vijećnik Marko Slavić (SDP) kojega je zanimao završetak radova na prometnici na ulazu u grad iz smjera Korije i mogućnost asfaltiranja obilazne ceste. 

fotoŽeljka Đaković Leš

– Radovi su se odužili zbog složenosti projekta, ali se završetak očekuje do listopada ili studenog ove godine. Naime, obilazak ovih radova je zapravo preko Rogovca i Bušetine, ali je na naš zahtjev omogućen prolaz preko gradilišta. Nažalost, privremena cesta, kojom se trenutno koristi promet i na koju je stavljen tvrdi asfalt, podložna je oštećenjima zbog velikog broja kamiona – rekao je Kirin.

Na pitanje o statusu gradskog bazena, gradonačelnik je odgovorio da se trenutno radi na preprojektiranju te da se očekuje raspisivanje natječaja za izvođača u svibnju. Radovi bi trebali početi tijekom ljeta i trajati godinu dana.

Raspravljalo se i o problemu nedostatka koncesionara za dimnjačarske usluge. Gradonačelnik je pojasnio vijećniku Slaviću kako se Grad Virovitica suočio s problemom nedostatka privatnih koncesionara za dimnjačarske usluge.

fotoŽeljka Đaković Leš

– Kako bi osigurao kontinuitet usluge, odlučeno je da će gradska tvrtka Poslovni park preuzeti dimnjačarske poslove na polovici grada, dok će preostali dio pokrivati privatni koncesionar.
Cilj je osigurati stabilnu i pouzdanu dimnjačarsku službu te zaštititi građane od potencijalnih problema koji mogu nastati ako privatni koncesionari nisu u mogućnosti ispuniti svoje obveze – rekao je Kirin.

Posljednji je pitanja postavljao vijećnik Siniša Prpić (HSPD) koji je istaknuo kako u Vukojevici postoji termalni izvor koji bi mogao grijati grad Viroviticu narednih sto godina, čime bi se mogla postići znatna ušteda na troškovima grijanja, slično kao u Zagrebu, gdje su cijene toplinske energije 50% niže. Upitao je zašto se s tim projektom nije krenulo ranije. Gradonačelnik Ivica Kirin odgovorio je da je ulaganje u geotermalnu elektranu iznimno skupo te da bi za takav projekt bilo potrebno oko 20-25 milijuna eura.

– Grad trenutno nema financijska sredstva za takvu investiciju i čeka privatne investitore. Postoje dvije geotermalne bušotine, a očekuju se i dodatna istraživanja plinskih ležišta. Također, Grad Virovitica već radi na projektu geotermalne bušotine u vojarni, koja će se koristiti za grijanje javnih objekata i bazena. Trenutno se čeka sufinanciranje iz norveškog fonda za zaštitu okoliša kako bi se investicija realizirala – pojasnio je.

fotoŽeljka Đaković Leš

Vijećnik Prpić postavio je pitanje zašto Virovitica nema gradski starački dom, naglasivši da su mirovine niske i da si mnogi stariji građani ne mogu priuštiti privatne domove.

– Grad Virovitica planira izgraditi dom za umirovljenike koji će biti dio mreže socijalne skrbi te će omogućiti smještaj osobama koje nemaju financijske mogućnosti za privatni dom. Dom će imati između 50 i 70 ležajeva, a njegova izgradnja trebala bi biti 100% financirana sredstvima iz državnog fonda. Lokacija je već određena, u blizini doma Baturina, a grad se sprema registrirati ustanovu koja će upravljati domom – odgovorio je Kirin.

Nakon aktualca koji su građani mogli pratiti putem ICV radija, vijećnici su raspravljali o 30-ak točaka Dnevnog reda. Vijećnici su tako usvojili Izvješće o radu gradonačelnika za drugo polugodište 2024. godine te donijeli ključne odluke vezane uz lokalne poreze, komunalne djelatnosti i prijevoz putnika. Također, odobreno je zaduživanje Osnovne škole Vladimir Nazor te su donesene odluke o prodaji građevinskih parcela u Poduzetničkoj zoni III. Vijeće je raspravljalo i o socijalnim pitanjima, uključujući izmjene odluka o socijalnoj skrbi, stipendijama i novčanoj pomoći za novorođenčad. Osim toga, razmatrana su izvješća o zaštiti od požara, gospodarenju otpadom te provedbi programa zaštite divljači i socijalnih prava financiranih iz proračuna.

Cijeli dnevni red možete pogledati ovdje

(icv.hr, žđl)