Diljem Europe 27. siječnja obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, dan kada je 1945. oslobođen koncentracijski logor Auschwitz-Birkenau, najveći i najstrašniji logor nacističke Njemačke. U njega je deportirano više od 1,3 milijuna ljudi iz cijele Europe, među kojima je bilo najviše Židova, a 1,1 milijun ih je ubijeno. U Virovitici je prije II. svjetskog rata živjelo oko 300 Židova, a rat je preživjelo jedva dvadesetak.
U znak sjećanja na šest milijuna Židova stradalih u II. svjetskom ratu gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, njegova zamjenica Vlasta Honjek-Golinac i pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Alen Bjelica zapalili su šest svijeća u Ulici Matije Gupca u Virovitici, na mjestu gdje je nekada bila sinagoga i gdje je podignuta dvojezična spomen-ploča na hebrejskom i hrvatskom jeziku.
– Danas smo se prisjetili jednog od najmračnijih razdoblja u ljudskoj povijesti. Ovdje, na prostoru nekadašnje sinagoge koja je 1941. godine zapaljena i nikada nije obnovljena, odajemo počast žrtvama holokausta i prisjećamo se značaja koji je židovska zajednica imala za naš grad. Iako danas u Virovitici živi vrlo malo pripadnika židovske zajednice, povijest je ostavila svoje tragove – od židovske mrtvačnice i spomen-groblja koje planiramo urediti, do planova za spomen-sobu i repliku sinagoge. Time želimo očuvati sjećanje na značaj sinagoge koja je bila ne samo vjersko, nego i kulturno središte ovoga kraja. Već 22 godine okupljamo se kod ove spomen-ploče kako bismo podsjetili da se takvi zločini nikada ne smiju zaboraviti – rekao je gradonačelnik Ivica Kirin.
(icv.hr, ib)