U subotu, 19. kolovoza, bio je Međunarodni dan humanizma, a jednom posebnom akcijom obilježili su ga danas (ponedjeljak) u Gradskom društvu Crvenog križa u Virovitici. Volonteri koji su svoje slobodno vrijeme, znanje, stručnost i dobro srce spremni staviti u službu drugih bez ikakve naknade, počeli su drugi ciklus edukacija u okviru projekta “Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva”.

Riječ je o projektu kojem je Gradsko društvo Crvenog križa Virovitica nositelj i kojemu je partner Grad Virovitica. Dosad je već nabavljena oprema za krizne situacije, a 40 volontera, podijeljenjih u četiri skupine, prolazi i potrebnu edukaciju kako bi bili spremni za sve izazove koje zateknu njihove sugrađane. Uče sve potrebno kako bi u požarima, poplavama, epidemiji i drugim havarijama bili spremni.

viber_slika_2023-08-21_11-28-08-726-Custom

-Edukacija traje tri dana i sastoji se od dva dijela. U prvom dijelu, koji je vezan uz opće informacije o kriznim situacijama, edukaciju drže stručnjaci iz HCK-a, a drugi dio drže naši liječnici i educirat će volontere o pružanju prve pomoći. Sam projekt će sredinom rujna završiti pokaznom vježbom u kojoj će na licu mjesta volonteri pokazati što su sve naučili – kaže Nikola Slavić, zamjenik ravnateljice GDCK-a Virovitica.

OSJEĆAJ ZA DRUGOGA

Iskoristio je ovu priliku kako bi svim volonterima čestitao Međunarodni dan humanosti i naglasio važnost ovih dobročinitelja u svim segmentima društva, a osobito u teškim situacijama.  

-Drago mi je da imamo jako puno volontera, što se pokazuje u svim kriznim situacijama. Bez volontera Crveni križ ne može obavljati brojne svoje djelatnosti i zato im od srca zahvaljujemo na svemu što čine.  Iako dolaze iz širokog spektra djelatnosti, životne dobi i osobnih interesa, naši volonteri, od školaraca, koji pomažu Socijalnoj samoposluzi „Djelo ljubavi“, preko studenata, radnika, pa sve do umirovljenika koji daruju krv, svi imaju zajedničko samo jedno – osjećaj za drugoga i dužnost da mu se pomogne. Oni su ti koji svoje slobodno vrijeme ne koriste za sebe, već ga poklanjaju zajednici  – kaže Slavić.

I današnju edukaciju prolaze volonteri koji dolaze iz različitih krajeva i nose svoju priču. Među njima ima onih koji već daruju krv ili rade u djelatnostima koje su sam po sebi humane, ali sada žele dodatno naučiti kako ostati hladne glave u kriznoj situaciji, kako brzo i efikasno djelovati. Žele biti siguran stup zajednice na koji se ostali mogu osloniti kada se sve raspada.

humanisti

Među njima je i virovitička umirovljena nastavnica COOR-a, sportašica Marijana Strija (67) iz Virovitice, koja je po promicanju humanističkih vrijednosti u svom radu s djecom i mladima poznata i izvan granica naše županije. Druga je godina kako je u mirovini. Sada je odlučila proći prvu edukaciju ove vrste u životu, za spremnost u krizama, a samo s jednim ciljem – biti na usluzi sugrađanima i svima kojima je potrebno „kad zagusti“.

HUMANIZAM KAO UNIVERZALNI POZIV

-Mislim da je volontiranje dobro ne samo za društvo, već i da će i meni samoj dobro doći. Inače sam htjela biti darivateljica krvi, ali zbog objektivnih okolnosti to nisam mogla postati, pa u ovome vidim priliku da se aktiviram za društvo i pomognem – kaže M. Strija. Poručuje kako smatra da unatoč užurbanom stilu života uvijek ima ljudi koji mogu izdvojiti svoje vrijeme za pomaganje drugima. Ako to ne mogu učiniti dok su zaposleni, potiče ih da promisle o tome kada uđu u mirovinu i kada ipak imaju više slobodnog vremena za sebe.  

Mateo Mikolić (23) iz Virovitice radi kao medicinski tehničar u Općoj bolnici Virovitica. Elemente prve pomoći, dakle, zna primijeniti u pola dana i noći, no sada se želi dodatno educirati i za sve krizne situacije.

On je i dobrovoljni darivatelj krvi, a u edukaciji koju prolazi vidi priliku dodatno usvojiti ono znanje koje će mu pomoći da u pružanju pomoći potrebitima bude još kvalitetniji. Ovaj marljivi mladić kad nije na poslu, pomaže roditeljima na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu, na kojem uzgajaju ovce i koze.  Sada je spreman i ono malo slobodnog vremena koje mu nakon svega ostane, pokloniti zajednici.

-Htio bih pomoći drugima kada im to najviše bude potrebno. Budući da već imam neko zdravstveno iskustvo, volio bih ga iskoristiti i na terenu. Tko želi, uvijek će naći slobodnog vremena. Svima oni koji se možda boje darivati krv ili nemaju volje za volontiranjem, poručujem da je spašen ljudski život nešto najvrijednije na svijetu – zaključuje M. Mikolić.

Recimo još i samo to da svatko može biti volonter. Potrebno je samo malo dobre volje i spremnosti da se dio vremena umjesto sebi pokloni – drugima. Volonteri Crvenog križa, ali i brojni drugi humanisti, najbolji su nam primjer i samim tim su ponos cijele zajednice. (www.icv.hr, mlo)