U suvremenom društvu knjižnice se suočavaju s brojnim izazovima – od digitalizacije do financijskih ograničenja. Ipak, u mnogim zemljama Europske unije volontiranje u knjižnicama pokazalo se kao inovativan način ne samo za očuvanje njihove uloge, već i za njihovo obogaćivanje. Tu pozitivnu praksu implementira i Gradska knjižnica i čitaonica Virovitica.
Naglašavajući kako volonteri u knjižnicama igraju ključnu ulogu u stvaranju dinamičnih i pristupačnih prostora za sve korisnike, Slivija Perić, voditeljica Matične razvojne službe za narodne i školske knjižnice VPŽ u virovitičkoj knjižnici, kaže kako je volontiranje model koji je prošle godine i u Virovitici pokazao svoju neprocjenjivu ulogu u brisanju granica između generacija i statusa.
ZA DOBROBIT KORISNIKA
– U knjižnicama na Zapadu volonteri su ti koji drže veći dio knjižničarskih poslova i to u vidu rada za opće dobro. Volonteri knjižnicama pomažu u organizaciji radionica, digitalnom opismenjavanju, očuvanju knjižne građe te osmišljavanju programa za djecu i starije osobe. Na tom tragu prošle godine počeli smo uvoditi volonterske programe, u više navrata smo pozvali naše građane i građanke da nam se priključe i da zajedno osmislimo programe koje bi oni sami mogli provoditi uz našu pomoć i našu logistiku – ističe S. Perić, dodavši kako su jako zadovoljni što je poziv urodio plodom.
Naime, Virovitica i okolica bogati su kvalitetnim kadrom koji je ne samo u mirovini, već i zaposlen, ali je svjestan da može i želi dati više; učiteljice, profesori (umjetnost, znanost, jezici), aktivni umirovljenici u svojim udrugama, pojedinci koji se bave očuvanjem baštine, pripovijedanjem, pisanjem, glumom, glazbom, hobisti…
– Naši volonteri prole su godine održavali niz radionica za najmlađe i rezultati su odlični. Umirovljenici su se povezali s djecom predškolske dobi i tako pokazali bogatstvo međugeneracijske solidarnosti i suradnje – ističe naša sugovornica.
Volontiranje tako, koje je u mnogim zapadnim zemljama postalo standard, ne samo da doprinosi knjižnicama, već i osnažuje zajednicu, potiče međusobnu solidarnost i razvija osjećaj pripadnosti, pokazuje i virovitički primjer.
DOBRODOŠLI VOLONTERI SVIH GENERACIJA
Volonterski program knjižnici je dugoročno važan i uključen je u jedan od njihovih najvažnijih važnih ciljeva: omogućiti svim generacijama pristup znanju, informacijama i kulturi. Kroz vid građanske znanosti knjižnica korisnicima želi omogućiti širu perspektivu znanja, vještina i učenja kroz izravan rad. Ona nudi prostor, opremu, logistiku i korisnike željne znanja i motiviranost djelatnika da volonterima budu desna ruka u ideji i njihovoj realizaciji, kaže ravnatelj Robert Fritz.
Prilika je to za sve volontere da na toj plodnoj podlozi nastave obogaćivati zajednicu kroz svoj angažman, smatra.
– U model volontiranja mi smo krenuli polako, ali sigurno i to na dva načina. S jedne strane želimo pomoć ljudi u jednostavnim knjižničarskim poslovima, znači obostranu pomoć prvenstveno za naše umirovljenike koji imaju dovoljno slobodnog vremena i koji se kroz neke aktivnosti koje će provoditi žele osjećati korisnima. Potom je tu i pomoć nama knjižničarima kroz pojam građanske znanosti. Bitno nam je okupiti stručnjake svih generacija koji će poučavati djecu i mlade iz područja koja nisu nužno obuhvaćena strogo obrazovnim, formalnim obrazovanjem u školama, već na nekoj drugoj, praktičnoj razini, a koja im je zanimljiva i žele se više uključiti u nju – dodaje ravnatelj.
S. Perić kaže kako je ovdje prilika otvorena svima starijima od 18 godina koji sa zajednicom žele podijeliti neko iskustvo, znanje i vještinu da im se jave. Uz pomoć djelatnika osmislit će program i vidjeti kome je namijenjen i krenuti u njegovu realizaciju. Otvoren je svima; od onih koji su stručni u određenom znanstvenom ili umjetničkom području do onih koji se bave neobičnim hobijima, idejama i vještinama.
IGRE, ZADAĆA, VJEŠTINE, ZNANJE
– Mogu nam se javiti svi zainteresirani, punoljetni građani, sa svojim idejama. Može to biti nešto konkretno, ali i npr. osoba koja voli društvene igre ili zna neke igre koje su većini javnosti nepoznate i koja bi djecu i mlade koji čekaju prijevoz kući s nastave učiti tim igrama ili s njima rješavati zadaću i projekte, dok čekaju u knjižnici. Mogu nam se pridružiti igrači šaha, ljubitelji videoigara, knjiga, modernih tehnologija, netko tko se bavi nečim zanimljivim i želi drugima predstaviti svoj hobi ili aktivnost. Dakle, volonter može biti svatko tko ima vremena i to vrijeme želi pokloniti nekome drugome – poziva S. Perić.
Uz radionice i drugi sadržaj koji se tiče volontera u virovitičkoj knjižnici, ove godine korisnici/ volonteri sudjelovat će u projektu Tomislavove ulice. Aktivnost se provodi u suradnji Zagrebačkog knjižničarskog društva te će se odvijati na području cijele Hrvatske s ciljem geolociranja ulica, trgova i parkova u Hrvatskoj koji nose ime kralja Tomislava. Time će se obilježiti 1100. obljetnica krunidbe kralja Tomislava i sve povezati velikim istraživanjem i omogućiti sudionicima interaktivnost, zabavu i nove spoznaje.
NA ZAPADU VOLONTIRANJE DONOSI PREDNOST KOD ZAPOŠLJAVANJA
Volontiranje obogaćuje ne samo zajednicu, već i samu osobu. Na Zapadu je volontiranje priznato kao važna društvena aktivnost koja se upisuje i u životopise i koja je i poslodavcima važna prilikom odabira kandidata za posao.
– Obogaćivanjem zajednice i sami volonteri rastu, pa smo svakome od njih zahvalni na trudu, vremenu, ljubavi i angažmanu koji ulažu u rad s našim korisnicima. Budući da knjižnicu uskoro čeka rekonstrukcija prostora, a samim tim i novi sadržaji koje će ta investicija omogućiti, u volontiranju vidimo važan dio budućnosti života knjižnice, kojoj se radujemo – zaključuje ravnatelj, koji kaže kako se s volonterima u virovitičkoj Gradskoj knjižnici potpisuju ugovori i priznaje njihov angažman u svemu što rade za zajednicu.
(icv.hr, mlo)