Prerušavao se u skitnicu i proputovao biciklom cijelu Hrvatsku, mijenjao je svijet novinarstva 1930-ih, bio je sjajan fotoreporter, pisac scenarija za stripove, jedan od naših prvih snimatelja te inovator, a posebno su ostale zapažene njegove socijalne reportaže o zagrebačkoj sirotinji i podzemlju – sve to bio je jedan od najpoznatijih hrvatskih novinara, Franjo Fuis.

Uz navedeno, Fuis je bio i pjesnička duša. Zbirka poezije ovog svestranog Virovitičanina pod nazivom „Fra-Ma-Fu: Pjesme“ večeras (utorak) je predstavljena u Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica, u sklopu Mjeseca hrvatske knjige.

DSC01243
fotoDora Jagarinec

Sve okupljene uvodno je pozdravio ravnatelj virovitičke Knjižnice Robert Fritz, naglasivši kako je cilj večerašnje promocije ispričati priču o Franji M. Fuisu – pjesniku.

– Ovog legendarnog Virovitičana pamtimo kao novinara, reportera i novelista, ali znamo li ga kao pjesnika? – upitao je Fritz, tako otvorivši raspravu o njegovom životu i pjesmama.

TREĆA STRANICA LISTA ZA – PJESME

Knjigu ovog legendarnog novinara predstavio je priređivač i nakladnik Veljko Krulčić, svojevrsni čuvar baštine Franje M. Fuisa.

– Fuis je svoju književnu karijeru započeo još 1928. godine, sa svega 20 godina u zagrebačkom listu „Srednjoškolac“, a od 1931. do 1934. godine u zagrebačkom časopisu „Kulisa“ objavljivao je pjesme koje je slao iz svoje mornaričke službe. Koliko su te pjesme bile zanimljive čitateljstvu, govori i činjenica da su zavrijedile treću stranicu u listu „Kulisa“. Danas je potpuno nezamislivo da u nekom listu na trećoj stranici čitate pjesme – ustvrdio je Veljko Krulčić.

20241105_174730
fotoDora Jagarinec

U više od 60 objavljenih pjesama izmjenjuju se priče o ljubavi, rodnom kraju i pjesnikovim nostalgičnim sjećanjima. U zbirku su uvrštene i poneke pjesme iz „Kulise“, gdje je svaka od njih bila popraćena ilustracijom ili fotoportretom s ondašnjih zagrebačkih ulica i društvene scene.

KAMENČIĆ U MOZAIKU

U današnjem vremenu „lake, brze vrijednosti“ i društvenih mreža, postoji nešto što je nažalost spalo u drugi plan – tzv. kultura zaborava. Upravo je predstavljanje ove zbirke pjesama način da Fuis ostane sveprisutan među nama.

– Zaboravljamo neke vrijedne, važne stvari koje su se događale u našoj bližoj ili daljoj povijesti, a koje su jedan kamenčić u mozaiku ovoga što danas imamo. Franjo Fuis jest zaista jedan od zaštitnih znakova Virovitice, jedan od onih ljudi po kojima bi se Virovitica trebala prepoznavati – zaključio je priređivač.

DSC01268
fotoDora Jagarinec

Opisavši ovog književnika, putopisca i novinara u svega nekoliko riječi, Krulčić ističe sljedeće:

– Osobno Fuisa doživljavam kao svestranog čovjeka koji se nije zadovoljavao samo jednim, nego je uvijek išao na nešto drugo, treće… Ono što je najzanimljivije, kada pogledate njegove fotografije, na svima je zadovoljan i smije se, šireći pozitivne vibracije. Takvim ću ga i pamtiti – završava Krulčić.

Susret je moderirala Marina Mađarević, književnica zaslužna za prvu slikovnicu o ovom virovitičkom novinaru te autorica predgovora danas predstavljene zbirke. Lepršavost i toplinu Fuisa iz zapisanih je stihova vješto interpretirala virovitička kazališna glumica Snježana Lančić.

(icv.hr, dj, foto: D. Jagarinec)