Štedjeti vodu ponekad se može činiti teškim, napornim i dugotrajnim zadatkom. Međutim, bez obzira što mislili o ovom pothvatu, uvjeravamo vas da su koraci do novčane uštede, očuvanja okoliša i pitke vode vrlo jednostavni.
1. Pranje kose
Vrlo jednostavan savjet – tijekom šamponiranja vaše kose, ugasite tuš. Možda vam se čini nevažno, no uvijek računajte dugoročno, primjerice, u razdoblju od jedne godine i vidjet ćete i sami koliko znače naizgled sitnice koje uvodite u svoj život, a tiču se potrošnje vode.
2. Pranje zuba
Još jedan efikasan savjet – tijekom pranja zuba, koristite čašu s kojom ćete ispirati pastu za zube. Naravno, kupaonska slavina ostaje zatvorena i tako štedimo pitku vodu.
3. Pranje ruku
Kao i u prethodnom savjetu, ugasite slavinu! Kada nanosite sapun na ruke, voda vam nije potrebna.
4. Brijanje
Umjesto držanja otvorene slavine tijekom brijanja, podjednako je efikasno u jednoj posudi držati toplu vodu i u njoj ispirati brijač.
5. Pranje posuđa
Napunite veliku posudu s toplom vodom i deterdžentom za pranje posuđa. U njoj operite posuđe, a potom ga isperite pod slavinom. Ukoliko je posuđe iznimno masno i prljavo, može pomoći prethodno natapanje u posudi, prije samog pranja. Također, ukoliko posjedujete perilicu za pranje posuđa, ne koristite ju dok nije posve napunjena. Uz to, perilicu koristite tijekom nižeg tarifnog sustava obračunavanja potrošnje struje.
6. Počnite koristiti perlator za slavinu
Perlator za slavinu poznat je i kao štedni regulator mlaza vode u slavini. Revolucionarno je otkriće koje uveliko pomaže pri uštedi vode. Korištenjem ovog seta, iznos vašeg mjesečnog računa za vodu smanjit će se do 70%, a što je najvažnije, mlaz vode na slavinama i tušu ostaje isti te tako ne utječe na kvalitetu korištenja vode.
7. Kupanje ili tuširanje – Tuširanje!
Između ova dva izbora, uvijek odaberite tuširanje. Potrošnja vode, kao i same električne energije, tijekom tuširanja smanjena je i za 60% naspram klasičnog kupanja u kadi. Isto tako, tijekom nanošenja sapuna zatvorite vodu na slavini. Naravno, uz upotrebu perlatora ušteda postaje ogromna.
8. Pranje rublja
Savjet vezan uz perilicu suđa vrijedi ponoviti. Dakle, kao i kod perilice za suđe i perilicu za rublje palite kada je puna te ju koristite u razdoblju tijekom niske tarife obračuna potrošnje struje.
9. Pripazite na kapanje i curenje vode
Zvuči nevjerojatno, no dugotrajno kapanje iz slavine na godišnjoj razini potroši i do 200 litara vode! Povedite računa o tome, pogotovo na curenje vode iz vodokotlića, kako bi vaš račun za vodu postao manje stresna stavka kućnog budžeta.
10. Skupljajte kišnicu i zalijevajte vrt rano ujutro
Račun za vodu je manji zahvaljujući pametnom održavanju vrta. Ukoliko živite u kući, sakupljajte kišnicu i koristite ju za zalijevanje vrta. Vrt uvijek zalijevajte rano ujutro budući da tada sunce još nije dovoljno jako i nivo isparavanja bit će znatno niži.
Projekt “ZELENI KUTAK-ŠARENO PLATNO-ZA EKO VIROVITICU” sufinanciran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
(www.icv.hr)