U vrijeme naših baka koristile su se “narodne metode” liječenja raznih tegoba, a pronalazile su se i otkrivale u prirodi. Brojni se danas sve više okreću tim saznanjima. Donosimo neke od tih prirodnih lijekova.

ČUVARKUĆE

Svi smo se barem jednom susreli s upalama uha, koje izazivaju vrlo neugodne bolove. Naši stari lijek su pronašli u svojem dvorištu – u biljci čuvarkući. Čuvarkuća sadrži jabučnu i mravlju kiselinu, tanine, kalcijev malat i malu količinu smole te se zbog tih sastojaka smatra ljekovitom. Ova biljka ima protuupalna, antiseptička i diuretska svojstva. Osim kod upala uha, čuvarkuća pomaže i kod liječenja cisti i mioma, hemoroida, upala mokraćnih kanala, probavnih tegoba, iritacija na koži, porezotina, bradavica, opeklina, osipa, čira u usnoj šupljini, kao i menstrualnih tegoba. 

Čuvarkuća se najčešće primjenjuje u obliku soka ili čaja te se često kombinira s medom kao pomoć kod različitih zdravstvenih tegoba. Možete je primjenjivati oralno, kapati u uho te mazati na kožu, ovisno o tegobi koju imate.

SVINJSKA MAST

U narodnom je liječenju svinjska mast vrlo cijenjena, a koristi se kao prirodni lijek za ublažavanje simptoma upale pluća kod odraslih i djece. Oblozi od masti djeluju protiv bolova i olakšavaju iskašljavanje. U mast se može dodati pasta od češnjaka ili par kapi eteričnog ulja eukaliptusa ili mente. Oblozi se stavljaju na prsa, leđa i ramena. Čim tijelo upije mast, potrebno je zamijeniti obloge. Također, svinjska mast može se koristiti protiv kašlja i bronhitisa, a isto se stavlja kao oblog na grlo.

KUPUS

Od davnina se u narodnoj medicini koriste listovi kupusa kao oblozi koji djeluju protuupalno, ublažuju bol, smanjuju otekline i potiču zacjeljivanje kože. Listovi kupusa često se pripremaju tako da se najprije odstrane zadebljala lisna rebra (žile), a zatim se listovi omekšaju valjkom za tijesto, no mogu se na kožu stavljati i bez ikakve prethodne obrade. Kupus pomaže kod reumatskih bolova, upale mišića i proširenih vena, a također i protiv glavobolje i migrene. Listovi kupusa prirodni su melem za ozlijeđenu kožu (modrice, rane, opekline), kožne upale (akne, ekcemi, čirevi) i ubode insekata.

SODA BIKARBONA

Tijekom blagdanskog prejedanja u ljekarnama su uvijek najtraženiji proizvodi za ublažavanje žgaravice i ostalih želučanih tegoba. Naše bake i za to imaju rješenje – soda bikarbona. Soda je dobar prirodni lijek koji pomaže neutralizirati kiseline u probavnom sustavu, a razbija i masne tvari u hrani kako bi se ona lakše probavila, bez pritiska i boli u trbuhu. Dovoljno je u pola čaše tople vode dodati pola žličice sode bikarbone, promiješati, pričekati da se otopi i popiti.

“ČAJ” OD ŠEĆERA PROTIV UPALE GRLA I KAŠLJA

Rijetko kome netko od naših starih nije predložio da za upaljeno grlo ispržimo šećer te ga prelijemo mlijekom. Ovaj napitak blagotvorno djeluje na ublažavanje boli i pečenja u grlu. I sam karamelizirani šećer može dobro djelovati, osobito na kašalj jer potiče iskašljavanje te se preporučuje ne samo pri grlobolji nego i u olakšavanju simptoma kašlja. 

LOVOROV LIST

Prirodni lijek za kašalj je i sirup od lovorova lista. Lovor je prirodno sredstvo za umirivanje nadraženoga grla, djeluje protuupalno i antiseptički, a osim toga pročišćuje dišne puteve te jača imunitet. Lovorov list često se koristi u kuhinji kao dodatak jelima jer im daje posebnu aromu, a eterično ulje lovora izvrsno je za inhalaciju i dezinfekciju prostora, pogotovo u sezoni gripe. Sve što trebate je u posudi prokuhati vodu. Dodajte lovor u vrelu vodu i kuhajte ga pet minuta. Posudu pritom poklopite. Nakon pet minuta izvadite listove iz vode. Pustite da se malo ohladi te dodajte med i sok jednog limuna. Kad je sirup potpuno hladan, pretočite ga u staklenku. Uzimajte malu žlicu tri puta dnevno, a posebno pri velikim napadajima kašlja.

LUK

Luk ne samo da daje okus našim jelima, već je stoljećima korišten u mnogim kulturama kao domaći lijek za prehladu, gripu i glavobolju te za liječenje bolesti srca i rana u ustima. Priprema se s vrućom vodom kako bi se dobio čaj protiv kašlja ili prokuhava sa šećerom za sirup za iskašljavanje. Sirovi crveni luk možete koristiti kao oblog koji će vam pomoći u slučaju glavobolje, otoka, zubobolje, bolova u ušima, prehlade te upale očiju. Narezani luk postavljen u blizini kreveta može pomoći na prirodan način preko noći očistiti dišne puteve i umiriti kašalj, a ovim trikom nerijetko se služe roditelji male djece. 

Tijelo se prirodno regenerira tijekom noći, a dodatno može pomoći ako odlučite upotrijebiti luk. Ogulite luk i narežite ga na kolutiće. Stavite ih na stopala i preko navucite čarape kako bi ostali na koži. Luk ima antibakterijska svojstva, a fosforna kiselina iz luka preko kože ulazi u krvotok i potiče pročišćavanje krvi, cirkulaciju te time općenito ima blagonaklono djelovanje na zdravlje. 

(icv.hr)