Lipanj donosi obilje mogućnosti za vaše vrtlarske, ali i hortikulturalne kreacije. Od sadnje presadnica povrća, ali i ukrasnog bilja, do sjetve sjemenki za jesensku vrtlarsku sezonu.
Većina povrtnica tijekom lipnja polako, ali sigurno ulazi u rodnost što omogućuje uživanje u plodovima rada i otvaranju sezone vlastitog, uzgojenog povrća i voća.
Topli dugi dani idealni su za sadnju začinskog bilja, ali i sušenje istog, kadulje, mente, stolisnika, gospine trave i kamilice… Pogodni su i za pripremu sirupa, sokova, marmelada, ali i džemova od bobičastog voća. Osim povrća za branje nam stižu i voćne vrste. Tako se tijekom ovog mjeseca može uživati u trešnjama, višnjama, jagodama, bobičastom voću poput malina, borovnica, ribizla, joste, ogrozda…
Krajem mjeseca kreće žetva pšenice, raži, zobi… Blagodati lipanjskog obilja treba iskoristiti za zimsku sezonu. S porastom temperature zraka te sve dužim satima sunčanog vremena treba razmišljati o sustavu zasjena, ali i redovitom zalijevanju te prihrani biljaka.
Pokošenu travu tijekom lipnja ne treba gledati kao „smeće“, nego već kao dobar pokrivač tla, ali i dobar kompost. Pokošenu travu, ali i ostatak zelene mase poput granja, cvijeća i slično, iskoristite za dobivanje kvalitetnog komposta kojim ćete kasnije obogatiti vrtno tlo i nagraditi biljke. Vlastiti kompost je ekonomski, ali i ekološki najisplativija opcija.
Cilj vrtlarenja i je neovisnost o kupovanju, ali i uživanje u organskom voću i povrću. Umjesto da kopate i čupate korov, malčirajte. Višestruka korist vidjet će se već kroz tjedan ili dva. Puno manje korova i veća vlažnost tla što će značiti manje posla, ali i štednju vode za zalijevanje te organsko humusno tlo nakon procesa truljenja malča što će rezultirati zdravijim i kvalitetnijim tlom.
U lipnju se javlja i velik broj štetnika. Ove godine posebno lisnih uši. Pratite njihovu pojavu, a to možete i pomoću žutih ili plavih ljepljivih ploča. Također, zbog povišene vlage, ali i topline trebamo biti spremni i na pojavu gljivičnih bolesti. Posebice se to odnosi na plamenjaču, pepelnicu, sivu plijesan… Kako biste izbjegli njihovu pojavu nemojte zalijevati biljku po listovima kako se ne bi stvarala vlaga, pokušajte sa sustavom kap na kap. Kod zaštite biljaka koristite odgovarajuće pripravke, po mogućnosti ekološki prihvatljive.
Također prihrana biljaka nije na odmet, jedan do dva puta mjesečno.
Lipanj kao prvi ljetni mjesec pokazuje nam široku lepezu vlastito uzgojenog povrća i voća. Na nama je da višak preradimo za zimske dane ili dio vlastitog uzgoja podijelimo nama dragim prijateljima. U tome i je bit uživanja u vrtlarenju.
(www.icv.hr, kp; foto: K. Paljar)