Ovih noći iz naših krajeva se može vidjeti jedan zanimljivi posjetitelj iz dubina svemira: komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, jedna od najzanimljivijih pojava na noćnom nebu u 2024. godini. Otkriven je početkom 2023. godine zahvaljujući suradnji dva opservatorija – kineskog Zijinshan ili “Ljubičaste planine” te ATLAS sistema u Južnoj Africi. Komet ima hiperboličnu putanju, što znači da dolazi iz dalekih dijelova Sunčevog sustava. Smatra se da potječe iz Oortovog oblaka, hipotetičnog područja daleko iza orbita planeta,  gdje se nalaze milijarde kometa.

Kako se približavao Suncu, ovaj je komet prolazio kroz dramatične promjene. Sunčeva toplina isparavala je led na njegovoj površini, stvarajući prekrasan rep od plinova i prašine dug nekoliko milijuna kilometara. Ta pojava uzrokuje “komu”, oblak koji okružuje jezgru kometa i rep koji se pruža od Sunca. Zbog ovih promjena komet C/2023 A3 je dobio svjetlinu koja ga čini vidljivim teleskopima, pa čak i dvogledima u dobrim vremenskom uvjetima.

ZALEĐENA KAPSULA PROŠLOSTI“

Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS je prošao najbliže Zemlji sredinom listopada na udaljenosti od oko 70 milijuna kilometara. Kometi poput ovog važni su jer nam pružaju uvid u najstarije materijale Sunčevog sustava, koji su gotovo netaknuti od njegova nastanka prije oko 4,6 milijardi godina.

Proučavanje kometa pomaže nam razumjeti kako su nastali planeti, pa čak i kako su na Zemlju možda stigle ključne molekule za život. Zbog svoje udaljenosti i zamrznutih materijala, kometi su svojevrsne “zaleđene kapsule” prošlosti.

Očekuje se da će, nakon što je obišao oko Sunca, komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS ubrzati i zbog hiperbolične putanje, najvjerojatnije napustiti Sunčev sustav i više se nikada neće vratiti u našu blizinu. Gravitacijska privlačnost Sunca i planeta može mu promijeniti putanju, ali trenutna predviđanja pokazuju da će mu ovo biti prvi i posljednji prolazak kroz naš sustav.

U vrijeme kada je bio najsjajniji i mogao se vidjeti golim okom, kod nas je tih dana bilo oblačno s kišom pa smo ostali uskraćeni za taj najbolji prizor, no, zato su tu astronomi sa svojim instrumentima koji su ga snimali ovih dana.

komet D. Reponj

Jedan od njih je astronom amater Danijel Reponj iz zvjezdarnice Apollo, koji ga je snimio i ustupio fotografije našem portalu i Virovitičkom listu, da ovaj jedinstveni komet ostane trajno zabilježen na našim stranicama.

Rekao nam je pritom kako ga se, ako uvjeti dopuštaju, može vidjeti dvogledom ili manjim teleskopom, budući da mu je sjaj svakim danom sve slabiji kako se udaljava od nas i više nam uskoro neće biti vidljiv.

Za one koji ipak žele uhvatiti samo tračak povijesnog prelaska kometa kroz naš sustav, daje savjet.

–  Imate li dvogled, idite u mrak nakon zalaska Sunca i između 18 i 20 sati potražite ga nisko nad obzorom u pravcu između zapada i jugozapada. Otprilike iznad one sjajne “zvijezde” koja se ovih dana sve bolje vidi, a koja je u stvari planet Venera.

Gledajte da u tom pravcu imate čisti pogled, bez raslinja ili kuća. Važno je da prije toga budete desetak minuta u mraku kako bi vam se oči prilagodile na tamu, tako ćete ga puno lakše uočiti. Vidjet ćete ga u obliku male difuzne mrljice s repom.

Budite strpljivi i uporni. Nažalost, ako niste u mraku, onda ga ne morate ni pokušavati pronaći. Sjaj mu je svakim danom sve slabiji jer se već udaljava od nas –  kaže Danijel Reponj, a koji je astrofotografijom zauvijek zabilježio prizore ove „zaleđene kapsule“ prošlosti iznad virovitičkog neba.

komet2 D. Reponj

(icv.hr, dr, foto: D. Reponj)