Već deset godina učenici/e zanimanja cvjećar pod mentorstvom profesorice Kristine Horvat Vargović štite od zaborava stare sorte voća. Ovo proljeće su cijepili desetak različitih sorti jabuka (antunovača, zlatica, aleksandrica, adamčica, alegro, tanjurača, kožara, mašanka…) i mušmulu.
– Kod cijepljenja voćaka u proljeće, plemke se moraju uzeti tijekom zime, odnosno prije početka vegetacije. Plemka je jednogodišnji izboj s voćke koju želimo cijepiti i čuvamo ih u hladnjaku u vlažnoj plastičnoj vrećici. Podloga (“divljak”) je biljka na koju želimo nacijepiti željenu sortu, a može biti samonikla u vrtu ili proizvedena u rasadniku. Cijepljenje se obavlja neposredno uz kretanje vegetacije. Učenicima je najlakše zapamtiti da kada cvjeta forzicija, tada se može cijepiti voćka. Ove godine učenice su cijepile voćke u raskol. Sam način je vrlo jednostavan. Na podlozi napravimo poprečni presjek nožem, te u sredini nožem napravimo raskol. Tupim dijelom razmaknemo raskol i u njega umetnemo plemku. Plemku s 2 do 3 pupa napravimo tako da s dva reza u donjem dijelu napravimo klin. Plemku umetnemo u raskol tako da se vanjski sloj kore plemke poklapa s korom podloge, te povežemo. Ranu na podlozi i vrh plemke premažemo voćarskim voskom.
Cijepljene voćke redovito pratimo, a kad se pojave izdanci iz plemke, napravili smo dobar posao, tj. plemka i podloga su srasle i cijepljenje je uspjelo. I za nekoliko godina moći ćemo uživati u plodovima sočnih jabučica – istaknula je profesorica Kristina Horvat Vargović.
(www.icv.hr, IOŠ Virovitica)