Još od kraja prošle godine znatno rastu depoziti građana, trenutačni je iznos štednje u bankama – 37 milijardi 600 milijuna eura – objavila je Hrvatska udruga banaka u povodu Svjetskog dana štednje.

Nakon uvođenja eura oko 93 posto depozita upravo je u toj valuti. Ekipa HRT-a istražila je što učiniti kada oštetite, obojite ili operete novčanicu, odnosno kada vam u ruke dođe oštećen novac, piše hrt.hr.

HNB posebno upozorava da građani pripaze ako posjeduju djelomično ili potpuno obojene novčanice, jer je moguće da dolaze iz opljačkanih bankomata.

U prometu novcem oštećene novčanice nisu rijetkost. Samo ove godine HNB je zamijenio 120 tisuća euronovčanica vrijednih gotovo tri milijuna eura.

Najčešća oštećenja su od obojenja, požara, poplava te poderotine.

Zamjena je moguća u banci ili FINI, ali uz važan uvjet.

– Neprikladne euronovčanice, za koje je prethodno utvrđeno da su autentične, zaprimaju se i zamjenjuju, ako donositelj predoči više od 50 posto te novčanice kažu nam u FINA-i- istaknuo je HRT-ov novinar Ivica Grudiček.

A kad su novčanice gotovo neprepoznatljive, prosljeđuju se HNB-u.

– HNB mijenja novčanice koje su ekstremno oštećene, koje su tako oštećene da se ne može utvrditi autentičnost bez posebne analize- rekao je Damir Bićanić, Sektor za gotov novac HNB-a.

Da bi oštećenja smanjile, neke su zemlje uvele novčanice izrađene od polimernih masa. Novčanice eura, kao i većine valuta, izrađene su od pamuka te zasad nema inicijativa da se “plastificiraju”.

– U svijetu se izrađuju od različitih materijala, ili sto posto pamuk, pa pamuk i razne primjese – pamuk i drvo, konoplja, banana i slično- dodao je Bićanić.

U HNB-u apeliraju na građane da pripaze na novčanice eura koje su obojene i često se pronalaze u posljednje vrijeme.

– Jer je vrlo vjerojatno da su one proizašle iz kriminalne aktivnosti aktivacijom elektrokemijskih sredstava iz bankomata. Ako pak ih posjeduju mogu ih zamijeniti u HNB-u uz pismeno obrazloženje o uzroku oštećenja,te uz Zahtjev i analizu obojenih euronovčanica- naglasio je Bićanić.

Zaključimo da euronovčanice imaju – životni vijek. Onaj za apoene do 50 eura je nekoliko godina, dok je za one od sto, dvjesto i petsto eura dulji od desetljeća.

(vijesti.hrt.hr)