Stres, manjak boravka na svježem zraku, lošija prehrana, eksperimentiranje s neodgovarajućim proizvodima za kosu – sve to itekako utječe na pojavu ovog neugodnog problema koji podjedanko muči mnoge pripadnike oba spola – piše tportal.hr

Prhut je stanje kože od kojeg pati gotovo 50 posto odrasle populacije diljem svijeta!

Nastaje i kad se kosa više masti, a dobro je poznato kako koža proizvodi više sebuma kad dulje boravimo u zatvorenim prostorima.

Prhutanje može pojačati premasna i preslana hrana, kao i pretjeran unos alkohola. Naravno, dobar ‘saveznik’ prhuti je i prekomjerni stres kojem smo izloženi tijekom trajanja globalne pandemije. Stres može oslabiti prirodnu obranu vašeg tijela protiv mikroorganizama koji naseljavaju naše vlasište, što uzrokuje suhoću i sitne ljuskice.

Što stvara prhut? To je zapravo djelo mikroskopskih gljivica koje razmnožavanjem dovode do upale vlasišta. Prekomjerna količina loja stvarat će veću količinu Malassezia gljivice što rezultira seborejom, točnije prekomjernim ljuštenjem, pojavom bijelih ili sivih ljuskica i svrbežom.

Stručnjaci savjetuju kako se peruti možemo riješiti i potičući bolju cirkulaciju na području tjemena, a najbolji način za to je ispiranje kose skoro hladnom vodom blago ga masirajući. Pomaže i utrljavanje kokosovog ulja koja ima antibakterijski učinak, kao i ulja čajevca, sjeme piskavice, laneno ulje, ricinusovo ulje, aloe vera…

Male promjene u prehrani također mogu učiniti čuda u smanjivanju pojave prhuti. Pojedine namirnice poput sjemenki i orašastih plodova također mogu pomoći ovom problemu jer podižu razinu cinka u organizmu.

Stručnjaci upozoravaju kako nikako ne bismo trebali ignorirati ovaj problem jer je zdravo vlasište preduvjet i za stanje folikula kose, rast novih vlasi i općenito njegovanu i sjajnu kosu.

(tportal.hr)